Koşu Bandında Daha Fazla Kalori Yakmak

10 Ocak 2019
Birkaç basit püf noktası ile koşu bandında daha fazla kalori yakmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Koşu bandında koşmak, şüphesiz kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Bununla birlikte koşu bandında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilecek bazı püf noktalar vardır. Bu nedenle size rehber olabilecek ipuçlarının bir listesini oluşturduk. Bu liste ile rutininizi geliştirerek koşu bandında daha fazla kalori yakmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin çalışmalar, kilo vermenin en iyi yolunun aynı egzersizleri tekrar tekrar yapmaktan kaçınmak olduğunu göstermiştir. Aslında işin sırrı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak mükemmel bir direnç ve zaman aralığı karışımı bulmaktır. Aşağıda sizinle birkaç ipucu paylaşacağız.

Koşu Bandında Daha Fazla Kalori Yakmak İçin İpuçları

Aşağıdakiler koşu bandında daha fazla kalori yakmak için aklınızda bulundurmanız gereken ipuçlarının bir listesi. Okumaya devam edin ve favorinizi seçin!

1- Daha Hızlı Koşun

Koşu bandında daha fazla kalori yakmak için ilk tüyomuz giderek hızınızı arttırmanız. Yani, hafif bir koşuyla egzersize başlayıp hızınızı zaman içerisinde arttırmalısınız. Yağ yakımını arttırmak için egzersizin yoğunluğunu giderek arttırın. Tam hızda başlarsanız daha çabuk yorulacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

koşu bandında koşan kadın

Gerçekten de hız ve yoğunluk kalori yakmanın en iyi yoludur. Bu nedenle vücudunuzu iyi tanımanız ve vücudunuzun kaldırabileceği maksimum hız ve yoğunluğu bilmeniz gerekir. İdeal olarak her seansta bir önceki seansta olduğundan daha hızlı ve daha yoğun bir tempoda koşmayı denemelisiniz. Bu şekilde sınırlarınızı zorlamak ve sonuç almak için çalışmış olacaksınız!

2- El, Bilek ya da Ayak Bileklerinize Ağırlık Takın

İkinci tavsiyemiz koşu bandında çalışırken ağırlıklı eldiven, bilek ağırlığı ya da ayak bileği ağırlığı takmanız. Tabi ki bu süreçte daha yavaş koşmanız gerekecek ancak kas kütlenizi geliştirecek ve antrenman yoğunluğunuzu zamanla arttıracaksınız. Bu şekilde çalışırken güvende olmak için acil durum mandalını takmayı ihmal etmeyin.

Ekstra ağırlığın üstesinden gelebilmek için koşu bandının hızını kendinize göre azaltabilirsiniz. Bu kuvvet antrenmanı, akciğer ve kalp sağlığınızı geliştirirken kas yapmanıza da yardımcı olacaktır. Dolayısı ile koşu bandında daha fazla kalori yakmak anlamına gelecektir. Açıkça bu öneri deneyimli koşucular için daha uygundur. Yeni başlayanlara bu yöntemi önermiyoruz.

“Hedeflerinizi yüksek tutun ve ulaşana kadar durmayın.”

-Bo Jackson-

3- Aralıklı Koşu

Üçüncü ipucumuz bel çevrenizdeki yağlarla birlikte egzersiz süresini de azaltmanın en kolay yollarından biri olan zaman aralıklı koşu yöntemini içeriyor.

Koşu bandında koşan kadınlar

Uzun koşular için antrenman yapan kişilerin egzersizlerini sabit hızda yapmalarının daha uygun olacağını unutmayın. Bunu temel alırsak daha hızlı zaman aralıkları ekleyerek çalışma yoğunluğunuzu arttırmanız, hedefinize ulaşmanızda oldukça yardımcı olacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre iki dakika boyunca daha yüksek bir yoğunlukta çalışan kadınların yavaş ve sabit bir hızda koşanlardan daha fazla kalori yaktığı doğrulamıştır.

Bununla birlikte orta uzunlukta aralıklarla başlayabilirsiniz. Bu 30 ila 60 saniye boyunca daha hızlı koşup sonrasında ya başlangıç hızınıza geri dönmeniz ya da daha hızlı koşmanız anlamına gelir. Bu nedenle altından kalkabileceğiniz bir hız seçmelisiniz. Uzun lafın kısası önce hızınızı kontrol edin sonra yavaş yavaş hızınızı arttırın.

4- Eğimi Ayarlayın

Dördüncü ipucumuz koşu bandındayken eğimi değiştirmektir. Eğimi arttırmak şüphesiz koşu bandında daha fazla kalori yakmak için mükemmel bir yoldur. Yine de aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmayın. Eğimi arttırmak hızınızı biraz düşürmenize yol açabilir. Merak etmeyin; vücudunuz yavaş yavaş bu zorluk derecesine adapte olacaktır.

Yokuş aşağı ya da yokuş yukarı koşmanın kaslarınız ve kardiyovasküler sisteminiz için kendine özgü ve önemli zorlukları olduğu aşikar. Bu nedenle koşu bandında koşarken her beş dakikada bir eğimi değiştirmenizi öneririz. Bu farklı çeşitteki kas gruplarını hedeflemenize yardımcı olacaktır. Yani bir yokuşu simüle etmek için düzenli olarak eğimi değiştirmenizi öneriyoruz. Yokuşa yaklaştığınızda maksimum hızınızı korumayı deneyin. Vücudunuz daha fazla enerji pompalayarak cevap verecektir. Böylece daha fazla kalori yakmış olacaksınız.

Sonuç olarak koşu bandında daha fazla kalori yakmak için verdiğimiz ipuçlarını hatırlayın. Yorgun olduğunuzda kaslarınızın enerjiyi geri kazanmak için yeterince dinlendiğinden emin olun. Son olarak her egzersiz yaptığınızda vücudunuza kulak vermeyi unutmayın!