Koşu Bandı Antrenmanlarını Geliştirmenin 5 Yolu

17 Şubat, 2020
Parkta yürüyüş yapmak sağlıklı olabilir, ancak zorluk derecesi getiremeyiz ve engebeli bir arazi bulamayız. Bir koşu bandı kullanabilir ve bunu antrenman ihtiyaçlarımıza göre ayarlayabiliriz.
 

Eğim, yoğunluk ve hareket türünde değişiklikler yapabilmemize rağmen, koşu bandı monoton gibi görünebilir. Ancak, hedeflerini mükemmel bir şekilde yerine getiriyorlar: kalori yakmak ve gücümüzü artırmak. Bu nedenle, statik bir egzersiz gibi görünse de, kullanımı çok olumludur.

Eğimi değiştirin

Bu makinenin sadece düz bir konumda bulunan ve sadece hızını artırabilen bir şeritten oluştuğunu unutabiliriz. Bilmeyebileceğiniz şey, arazinin eğimini, yokuş yukarı yürüyormuş gibi değiştirebileceğinizdir. Bu değişiklik rutinlerimize önemli farklılıklar getirecektir.

koşu bandı antrenmanı yapan kadın

Koşu bandının ilk avantajı, aynı miktarda kalori yakmak için eklemleri zorlamak zorunda olmamamızdır. Direnç, daha az hareketle daha fazla çaba harcamamızı sağlar. Bu durumda, bacakları ve kalçaları da güçlendirebiliriz.

Bu kasların eğimin dikliğinden yararlandığını hatırlamakta fayda var. Diğer bir avantaj, dizler ve sırt üzerinde daha az etki olmasıdır. Bu etki eksikliği, belirli bir yaştaki insanlar için çok faydalıdır.

Tipik olarak koşuya dair teknik çalışmalar

Bu bacakla ilgili ise, koşu tekniği bize birkaç egzersiz değişkeni sunar.

 

Örneğin, çok düşük bir hızda, parmak uçlarımızda veya topuklarımızın üstünde yürüyebiliriz. Kısa zıplamalar, koşu bandında kullanabileceğimiz seçeneklerden bir diğeri.

Ayrıca atletizmdeki ana koşu pozisyonunu taklit edebilir veya maraton yürüyüşünü deneyebiliriz. Bununla ilgili en iyi şey, biraz zorluk ekleyebilecek olmamızdır.

Koşu bandının hızını değiştirin

Daha hızlı gitmek her zaman daha fazla kalori yakmakla eş anlamlı değildir. Aslında, kendimizi daha hızlı yıpratırsak, bir noktada pes etme şansımız vardır. Belki de hızları değiştirmek, kendimizi daha büyük bir yoğunlukta tüketmekten daha iyidir.

Bu şekilde, hızları değiştirebilir ve her yoğunluk için zorluklar getirecek aşamalar oluşturabiliriz. Koşu bantlarında geçirilen sürenin kişiye ve amaca bağlı olarak genellikle 20 ile 60 dakika arasında değiştiğini unutmamalıyız. Bu zaman farklı hız aşamalarına ayrılabilir.

spor salonunda koşan adam

Örneğin, daha düşük bir hıza 10 dakika atanabilir. Sonra bir dakika içinde yüksek bir hızda altı ila sekiz yarış yapabiliriz. Bir dakika süreye her ulaştığımızda, bir nefes almak için yavaşlayabiliriz.

Sonunda ve egzersiz sonunda, hızı azaltabilir ve yokuş tırmanabiliriz. Bitirmek için beş dakika koşun ve seansı daha rahat hissederek tamamlayın.

 

Antrenmanı diğer egzersiz türleriyle tamamlayın

Bu fikir, kasların, bacakların ve kalçaların hacmini artırmak için mükemmeldir. Makineyi ana antrenmanınız için kullanmaya devam etmek ve diğer egzersizlerle tamamlamak mümkündür. Squat mükemmel bir ektir.

Başka bir nokta da özellikle baldırlar üzerinde çalışabilecek olmanızdır. Koşu bandında bir seanstan sonra, parmaklarınızın üzerinde devam edin. Ayrıca kardiyoyu zorlu bir karın egzersizi ile birleştirmek de iyidir.

Unutmamalıyız ki koştuğumuzda temelde direncimiz üzerinde çalışıyoruz ve kalori yakıyoruz. Karın bölgesi egzersizi de bu dinamikten yararlanır. Bu sayede bu tür bir şartlanmanın amacını güçlendiririz.

Koşu Bandı: diğer benzer aletlerle dönüşümlü olarak kullanın

Koşu bandı, bacakları hareket ettirmek için tasarlanmış tek spor aleti değildir. Ayrıca, spinning ve merdiven egzersizlerinde sıklıkla kullanılan bisikletler de vardır. Bu aletleri dönüşümlü olarak kullanırsak, antrenmanımızı çok daha eğlenceli ve dinamik hale getireceğiz.

Kısacası koşu bandından sıkılmak için hiçbir neden yoktur. Alternatif egzersizler yapmak, rutinler oluşturmak ve eğimi artırmak gerekir. Artık bu fazla kilolardan kurtulmamak için bir bahane yok!