Çıplak Ayakla Koşmak ve Sağlığınız İçin Faydaları

Çıplak ayakla koşmak kötü bir fikir gibi gözükse de ilk akla gelen  dezavantajlarının yanı sıra pek çok faydası da vardır.
 

Gerçekten eski bir uygulama olmasına rağmen, çıplak ayakla koşmak yeni bir trend haline geldi. ‘Yalın ayak koşma’, isminden de anlaşılacağı üzere, ayakkabılarınızı çıkarıp koşmanız gerektiği anlamına gelir. Kulağa tehlikeli mi geliyor? Evet ama yalın ayak ya da minimalist ayakkabılarla yürümek, bazı avantajlara sahiptir.

Bazı insanlar için bu bir azap olabilir, ancak diğerleri için bir rahatlama tekniğidir. Çıplak ayakla koşmak, sporcuların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için büyük bir avantaj olabilir. Bu aktivite kısa ama hızlı adımlar içerir.

Kısa adımlar ayaklarımızın toprağa çarptığında aldığı darbeyi azaltır ve ayaklarımızı geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda koşucunun duruşunu da geliştirir. Koşu ayakkabısı giyen bir kişi geriye yaslanmaya eğilimlidir, ancak çıplak ayakta düz ve pratik bir şekilde dururuz.

Ayakları Güçlendirir

Çıplak ayakla koştuğunuzda, koşu ayakkabısı giyerken olduğu gibi, topuklarınızı kullanmak yerine, ayağınızın orta ve ön kısımlarını kullanırsınız. Taban ile temas eden ilk şey metatarsal kemiklerdir ve böylece kas zincirleri pozitif olarak aktive edilir. Bu ayaklardaki bağları güçlendirir, sakatlanmaları önler. Ayrıca eklemler ve kaslar üzerindeki darbe etkisini azaltır.

çıplak ayakla koşan kadın

Popüler inanışın aksine, dolgulu ayakkabılar giymek topuğun zeminle temasta aldığı darbenin etkisini engellemeye yardımcı olmaz. Bu nedenle koşu ayakkabıları bile bileği, dizleri, kalçaları ve tüm lombar bölgeyi incitebilir.

 

Çıplak ayakla koşmak, gastroknemius kasları (baldır bölgesi) ve hamstring kaslarının daha iyi hizalanmasını sağlar. Aynı şekilde, ayaklarımızın sinir uçlarındaki az gelişmiş duyu motorlarını harekete geçiririz. Bu şekilde, daha yoğun uyaran sinyaller beynimize ulaşır.

Daha Az Enerji Harcarsınız

Çıplak ayakla koşmak kalp atış hızınızı, oksijen tüketiminizi ve dolayısıyla enerji harcamanızı yavaşlatır. Ortak bir soru, bunun performansın iyileştirilip iyileştirilmeyeceğidir. Ancak bu, sporcunun katıldığı kategoriye ve fiziksel durumuna bağlıdır. Bazı koşucular, çıplak ayakla koşarak Olimpiyatlarda altın madalya kazanmıştır.

Tendonlarınız ve kaslarınız üzerinde düzgün çalışıyorsanız, kilonuzu eşit olarak dağıtıyorsanız, çıplak ayakla koşmanın en büyük faydalarını elde edebilirsiniz. Ancak bu uygulama herkes için uygun değildir. Hazırlık ve belirli özel koşullar gerektirir.

Çıplak Ayakla Koşmak Ne Zaman Yanlıştır?

Çıplak ayakla koşmak, bazı riskler içerebilir. Koşu ayakkabısı giyerek başlamalı ve minimalist ayakkabılarla bir geçiş dönemi uyguladıktan sonra tamamen çıplak ayakla koşmaya geçmelisiniz. Zemin kusurlarına ve bunun nasıl hissedildiğine alışmak çok önemlidir ve bu bir gecede gerçekleşmeyecek bir şeydir. Buna alışmak için bir yıl veya daha uzun süre bir rutin takip etmeniz önerilir.

Kendinizi hazırlarsanız, ağrılı kabarcıkların, kırıkların, sakatlanmaların ve diğer yaralanma türlerinin ortaya çıkmasını önlersiniz. Buna alışmak için zamana ihtiyacınız vardır, çünkü yalın ayak koşmak sizin için tamamen yeni bir tekniktir.

 

Yalın ayak koşmak, düz ayaklı veya iki bacağı farklı uzunluktaki kişiler için tavsiye edilmez. Her ne kadar ayağın doğal biyomekaniği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olsa da, bu durumlarda çıplak ayakla koşmak uzuvların doğru işleyişini engelleyebilir.

ayağına yara bandı yapıştıran adam

Öneriler

Çıplak ayakla koşmaya karar vermeden önce, ayaklarınızın fiziksel durumu ve biyomekaniği hakkında bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Özel durumunuz için uygun önerileri yapabilecektir. Sakatlanmalara neden olabileceğinden, ilk önce kusurlu yüzeylerden kaçınmak da önemlidir.

Bisikletle, koşu parkurlarında, kumsalda veya arazinin daha yumuşak olduğu yerlerde ve güvende olduğunuz yerlerde çıplak ayakla egzersiz yapmaya başlamak çok faydalıdır. Sürekli korkarak ya da yere bakarak koşamazsınız. Özellikle de bir yarış için hazırlanıyorsanız.

Ayaklarınız çıplak ayakla yürümeye alıştığında kabarcıklar, kesikler ve diğer yaygın problemler daha az sıklıkta ortaya çıkacaktır. Cildiniz artık bu tür yaralanmalara karşı savunmasız olmayacaktır.

Eğlenceli Bilgiler

Çıplak ayakla koşmanın faydalarının çekici olmasının yanı sıra bu uygulamanın dengeyi geliştirdiği, ayaklara güç ve esneklik sağladığı, parmakları uzattığı ve ortotik kullanımını gereksizleştirdiği gözlemlemiştir.

İşte biraz daha ilginç gerçekler

  • Başarılar. Adebe Bikila, 1960’ta Olimpiyat Oyunları’nda Afrika için ilk altın maraton madalyasını kazandığında çıplak ayakla koşumuştu.
  • Başlangıç. 2009 yılında Christopher McDougall, Born to Run adlı bir kitap yazdı. Acaba bu kitap, bu trendin başlamasının nedeni olabilir mi? Kitapta uzun mesafeleri koşarken ayaklarını örtmek için tekerlek parçalarını, iplerle bileklerine bağlayan kişilerden bahsediliyor. Bu da minimalist kültüre bir referans olabilir mi?