Bir Maraton Koşmak İçin Zihinsel Hazırlık Nasıl Yapılır?

18 Aralık, 2018
Bir maraton bedenimiz ve zihnimiz için önemli bir efordur. Bu nedenle, koşmaya karşı tutumumuz ve psikolojik düzeyde nasıl hazırlandığımız çok önemlidir.
 

Bir maraton koşmak zorludur ve bu sadece vücudumuz için geçerli bir durum değildir. Zihin sağlığımız, bacaklarımızdan daha önemli bir rol oynar. Sonuçta, bedenimize takip etmesi gereken talimatları veren zihnimizdir. Aşağıda maraton koşmak için zihinsel olarak nasıl hazırlanabileceğimize bakacağız.

Bir maraton yaklaşık 40 kilometreden fazla zihinsel ve fiziksel taleplerden oluşur. Yoğun yarışmalar için aylar hatta yıllar süren hazırlık gerektirir.

Dünya çapında Boston, Chicago, Berlin, Londra, New York ve Tokyo gibi birçok ünlü maraton vardır. Bunlar ve diğer tüm maratonlar, dünyanın her yerinden binlerce koşucuyu sürekli olarak sınırlarına meydan okumaya teşvik eder.

Ayrıca, maratonlar kazanmak isteyenler için rekabet anlamına gelir ve bu nedenle, farklı hazırlanma teknikleri gerektirir. Maraton koşusu, etkinliğin kendisinden çok öteye giden bir süreçtir.

Maraton İçin Fiziksel Hazırlık

Koşu yapan bir kadın.

Tüm koşuculara fayda sağlayacak zihinsel yeteneklere odaklanmadan önce, bu yarışma ile yüzleşmek için gerekli olan fiziksel gereksinimleri gözden geçiriyoruz:

Kısa yarışlarda tecrübe edinin: Olimpik sporcu Chema Martínez’in önerilerine göre en zorlu yarışa başlamadan önce, daha küçük ve kısa yarışlarda tecrübe edinmeniz gerekir.

 

Tıbbi kontrol yaptırın: Vücudunuzu maksimum sınırına getireceksiniz. Bu nedenle tıbbi olarak sağlıklı olduğunuzdan ve rekabet edebileceğinizden emin olmanız gereklidir.

Sekiz ila on haftalık maraton öncesi antrenmanını tamamlayın: Açıkçası bundan en az iki veya üç ay önce bu antrenmana hazırlık yapmak gereklidir. Sekiz ila on hafta antrenman yapmak koşu tekniğinizi belirlemeniz için tavsiye edilir.

Aerobik hazırlık: Kaslarınızın bir maraton koşusunda size gereken enerjiyi üretebilmeleri için yeterli miktarda oksijene sahip olmaları gerekir. Antrenman sırasında uygulanabilecek farklı metodlar vardır ve bunlar sporcunun durumuna bağlıdır. Bir antrenör tercihlerinizi değerlendirecek ve aerobik olarak hazırlanmanıza yardımcı olacak bir strateji planlayacaktır.

Spor salonu çalışması: Kaslarınız güçlü ve dayanıklı olmalıdır. Bu, bir spor salonunda ağırlıklarla antrenman yapılarak elde edilebilir. Ayrıca ısınma ve antrenman sonrası esnemeleri de çok önemlidir.

Maraton başlangıcını bekleyen atletler.

Maraton İçin Zihinsel Hazırlık

Bu yön fiziksel hazırlık kadar önemlidir. Bir sporcu kendi sınırlarının farkında olmalı ve hedeflerine ulaşma potansiyeline güvenmelidir. Bu seviyeye ulaşmak için aşağıdaki noktaları dikkate almak gerekir:

 

Gerçekçi Hedefler Belirleyin:

Bir çaylak, rekorları hemen kıramaz ve her yarışı kazanamaz. Koşmaktan vazgeçmemek veya çabalarınızda bir azalmayı tetikleyen hayal kırıklıklarını önlemek için, ulaşılamaz hedefler belirlemekten kaçınmalısınız.

Kendi yeteneklerinizin bilgisine ve önceki antrenman sonuçlarına dayanarak gerçekçi hedefler oluşturmalısınız. Ayrıca yarıştan önceki günlerde veya yarış esnasında ortaya çıkabilecek sorunları da göz önünde bulundurun.

Rekabetin Görselleştirilmesi:

Antrenman sırasında kendinizi bir yarış durumunda hayal edin ve yorgunluğun bacaklarınızı ele geçirmeye başladığı anla nasıl baş edeceğinizi düşünün. Ayrıca maratondan önce yarış yolunu takip etmeyi ve rotayı mümkün olduğunca yakından tanımayı denemelisiniz.

Ayrıca zihinsel olarak kendinizi bitiş çizgisini geçerken hayal etmeye çalışmalısınız. Eğer hayal edebiliyorsanız yapabilirsiniz. Bu bir güç, azim, antrenman ve kendine güven meselesidir.

Olumlu Olun

Antrenman sırasında olumlu ifadelerin kullanılması çok yararlı olacaktır. Her ne kadar pek çok kişi kendi kendini aldatmak olarak görse de, “Bunu yapabilirim!” “Sadece bir kilometre daha kaldı!” “Hazırlanıyorum ve yapacağım.” gibi cümleleri kurmak, üzerinizde olumlu bir etki yaratacaktır.

Ayrıca dış desteğe sahip olmak da yardımcı olur. Örneğin bir antrenör, bir arkadaşınız ya da pes etmeye hazır hissettiğinizde sizi elinizden gelenin en iyisini denemeye teşvik edecek birisinin olması önemlidir. Çoğunlukla sınırlar bedenimizde değil, beynimizdedir.

 

Çözümlere Odaklan, Problemlere Değil

Antrenmanın veya yarışın belirli bir kısmı size zorluklar çıkarıyorsa bu durumla en iyi nasıl baş edebileceğinizi düşünmeye çalışın. “Bu imkânsız!” demek yerine, zorlukların üstesinden gelmek için konsantrasyon ve kararlılığı kullanarak alternatif yollar arayın.

Bir maratonda koşan atlet.

Kendine Güven ve Hazırlık

Başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız veya kendinizi sabote ediyorsanız, maraton koşusunun sizin için doğru bir spor olup olmadığını değerlendirmeniz gereklidir. Bitiş çizgisine ulaştığınızda, duyacağınız memnuniyeti düşünün!

Hazırlıklar söz konusu olduğunda, yarış günü herhangi bir stres oluşmasını önlemek için bir gün önceden hazır olduğunuzdan emin olun. Özellikle seyahat etmek zorundaysanız ihtiyacınız olan her şeyi ve hatta daha fazlasını hazırlayın. Acil bir durumda da nelere ihtiyaç duyabileceğinizi düşünün.

Bu yazının başında size tavsiye ettiğimiz gibi bir maraton koşmak, sadece yaklaşık 40 kilometre tamamlamak değildir. Bundan çok daha fazlasıdır. Bu nedenle, kendinizi adamanız ve bu inanılmaz sportif mücadeleye hazır olmanız gerekir. Unutmayın: azim ve çaba her zaman karşılığını verir.