Evinizde İp Atlayın

05 Ocak, 2019
Spor salonuna gitmeden evde egzersiz yapmak istiyorsanız, ip atlamak mükemmel bir seçenektir. Bu yazımızda evde ip atlama konusunda sizi daha detaylı bilgilendireceğiz.
 

Çoğu zaman, yoğun çalışma temponuz ve çalışma şartlarınızdan dolayı, spor salonuna gitmek ve istediğiniz egzersizi yapmak için yeterli zamanı bulamayabilirsiniz. Ancak, sadece ip atlamak için bir ipe ve adapte olmak için de biraz zamana ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Evinizde ip atlayın ve formda kalın!

İp atlamak, size kemikleriniz ve kaslarınız için birçok egzersizden daha fazla avantaj sunar. Diğer şeylerin yanı sıra, ip atlamak, kalori kaybetmek için de ideal bir egzersizdir.

Bununla birlikte, vücudunuzda herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız, kilo verme hedefinize ulaşmak için doğru beslenmelisiniz. Gün içerisinde harcadığınızdan daha az kalori almak temel prensibiniz olmalıdır.

Aynı şekilde, dengeli bir diyet sürdürmek ve spor yapmak, kalori kaybını sağlamanın en iyi yoludur. Ayrıca evde egzersiz yapmamak için hiçbir zaman mazeretiniz olamaz. Hava kötü olsa veya iş için çok seyahat ediyor olsanız bile, egzersiz seanslarınızı yoğun bir şekilde gerçekleştirmek için sadece bir atlama ipine ihtiyacınız var.

Evde ip atlamanın faydaları

Neden İp Atlamalısınız?

Okuldaki beden eğitimi derslerinden beri ipe elinizi sürmediyseniz, izlemeniz gereken tüm adımlar şunlardır:

Dikkat etmeniz gereken ilk şey, ölçülerinize uygun bir ip bulmak. Bunu test etmek için bir ayağınızı ipin ortasına yerleştirin ve ipin uçlarını havaya kaldırın,ipin uçları koltuk altınızı geçmemelidir.

Ayrıca, ip atlama sırasında, ayaklarınızın yerden birkaç santim hareket etmesi gerekir. İpin ayaklarınızın altından geçmesi için yeterli alan sağlanmalıdır. Sadece ayak parmaklarınızın uçları yere değmelidir.

 

Ardından, ipi çevirirken, dirseklerinizi yanlara yakın tutun. Hareket her zaman bileklerden ve kollardan olmalıdır, asla omuzlardan olmamalıdır. Egzersiz yaparken yorulursanız, ipi düşürebilirsiniz. Ancak kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirmeyi sürdürün. Birkaç egzersiz seansından sonra ipi tam anlamıyla kullanabileceğinize inanıyoruz.

Evinizde İp Atlayın ve Eğlenirken Kalori Yakın

İp atlama egzersizi, spor salonuna gitmek istemediğinizde kalp atış hızınızı arttırmanın inanılmaz ucuz ve etkili bir yoludur. Ayrıca, ekipmana veya spor salonlarına çok fazla para harcamanıza gerek kalmadan kalori yakmanızı sağlayan süper eğlenceli bir egzersizdir. Başarıyla ip atlamak için gereken tüm vücut senkronizasyonu, güçlü yönlerinden bir diğeridir.

Evde ip atlamak faydalıdır.

İp atlamak, yüksek yoğunluklu bir aerobik egzersizdir. Bu nedenle doğru şekilde zıplamayı öğrenmeniz; metabolizmanızı güçlendirmek, koordinasyonunuzu artırmak, bacaklarınızı, karnınızı, omuzlarınızı ve sırtınızı tonlamanız için çok önemlidir. İşte bu nedenle, ip atlama egzersizi, spor performanslarını ve fiziksel kondisyon seviyelerini iyileştirmek isteyenler için de idealdir.

Aslında, kas ve kemik gücünü yoğun ve iyi bir şekilde arttıran yüksek etkili bir aktivitedir. Aktivitenin yoğunluğunu düşürmek istediğinizde, ayağınızı yere yakın tutarak ve bir yandan diğer yana daha fazla sallanma hareketi yaparak ip atlamayı deneyebilirsiniz. Ayaklarınızı zeminden birkaç santimetreden daha fazla yükseltmenin gerekli olmadığını unutmayın.

 

İp atlamak yüksek yoğunluklu bir egzersiz olduğu için, bu egzersizi aralıklarla yapmanız ve düşük etkili egzersizlerle karıştırmanız gerekir. Kalp atış hızınızı artırmanız ve egzersiz rutininiz için mükemmel bir ısınma egzersizi bile olabilir.

Son olarak, kilo vermenin en etkili yolunun günlük kalori alımınızı azaltmak ve kardiyo egzersizlerini rutininize dahil etmek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, evde ip atlama seçeneğini aklınızda bulundurun . Çünkü evde ip atlamak, uzun egzersiz seanslarına ve yer değiştirmeye ihtiyaç duymadan kalorileri kaybetmenin en konforlu ve etkili yollarından biridir. Günde birkaç dakika ip atlamak, kilo vermeniz ve formunuzu korumanız için yeterli olacaktır!