Diyet Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bir diyete başladığınızda, hızlıca kilolarınızdan kurtulup diyeti bırakabileceğinizi düşünmemelisiniz. Bir diyet, sağlıklı yeme alışkanlığını başlatan bir öğrenme süreci olmalıdır.
 

Genellikle diyetler, açlık, irade ve yorgunluk ile eş anlamlıdır. Çünkü genelde bir diyete başlar başlamaz, her zamanki yeme alışkanlıklarımıza devam edebilmek için hedefe ulaşacağımız güne odaklanırız. Bu yazımızda, diyet süresi ve bu sürenin ne kadar olması gerektiğini, ne zaman duracağınızı ve ideal kilonuza ulaştıktan sonra sağlıklı yeme alışkanlıklarınızı nasıl devam ettireceğinizi size anlatacağız.

Vermek İstediğiniz Kiloya Göre

Bir diyete başlayacağınız zaman yapmanız gereken ilk şey, ne kadar kilo vermeniz gerektiğini hesaplamaktır. Bunu yapmak için BMI (Vücut Kütle İndeksi) kullanabilirsiniz. Ağırlığınızı ve boyunuzu bilerek, ideal kilonuzu hesaplayabilir ve hedefleyeceğiniz bir değere sahip olabilirsiniz.

Ayrıca bunu, bir uzmanla veya aile doktorunuzla birlikte takip etmek de önemlidir. Bu uzmanlar, ideal kilonuzu bulmanız için size yardım ve kılavuzluk edeceklerdir. BMI değeriniz, bir referans olarak kullanılmalı ve buna takılmamalısınız. Bunu, sağlıklı bir hayat tarzını yaratmak ve kendi sağlığınızı korumak için kullanın.

saat, metre ve diyet yiyecekler

Bir diyete başladığınızda, haftada 500 gramdan daha fazla kilo verilmesinin önerilmediğini bilmelisiniz. Sihirli diyetlerden vazgeçin, bunun yerine yavaş ve sürekli olarak kilo verin. Bu, geri tepme etkisinden kaçınmak ve hedefinize ulaşmak için tek yoldur.

Diyet Süresi Hesaplamak Yerine Sağlıklı Beslenmeyi Öğrenin

 

Diyet, kilo vermenin bir yolu değildir. Bu, sporu ve sağlıklı besinleri sevmeyi, vücudunuza sağlanan faydaların değerini bilmeyi öğrenmektir.

Muhtemelen siz, bu hedeflere ulaşmanın güç olduğunu düşüneceksiniz, ancak gerçekte, bu yiyeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Yeni tarifler öğrenin, yeni ürünler bulun ve günlük hayatınıza antrenman rutini ekleyin.

Bu noktada, hayatınızın geri kalanında diyet yapmanız gerekir demeye çalışmıyoruz. Hedefinize ulaştığınızda, bir süre rahatlayın, böylesi sıkı rutinleri sürekli olarak uygulamak zorunda değilsiniz.

Bu, önceki yeme alışkanlıklarınıza geri dönmek anlamında gelmez, çünkü bu, diyetinizi manasız kılan bir geri tepme etkisine yol açabilir. Kilonuzu korumak ile ara sıra bazı ödüllere izin vermek arasında orta bir yol bulmayı deneyin.

kızartma yiyecekler yiyen kadın

Diyet yaparken yeni bir spora başlıyorsanız, tercihlerinize uygun bir antrenman bulun. Bu, vücut ölçülerinizi korurken, günlük stresten kurtulabilmenin eğlenceli bir yolunu bulmak demektir. Tercihlerinize uygun çok sayıda spor bulabilirsiniz. Dolayısıyla bu etkinliklerden, özellikle eşinizle, arkadaşınızla ve hatta ailenizle birlikte yapabileceğiniz olan birini uygulayın.

Sıkı Diyetleri Aklınızdan Çıkarın

Daha önce değindiğimiz üzere, diyetler kusursuz bir sona sahip olmak zorunda değildir. Ancak onların, ideal kilonuza ulaşacağınız bir durma noktası bulunmalıdır. Hepimiz farklıyız ve bu nedenle bir hafta diğerlerinden daha fazla kilo verebilirsiniz. O haftaki temponuz, hormonal değişimler ve diğer etkenlerin tümü, daha az kilo vermenize neden olabilir.

 

Bu nedenle, her hafta belirli miktarda kilo vermeniz gerektiği zaman katı bir diyet uygulamamanız gerekir. Unutmamanız gereken asıl nokta kilo vermeyi asla bırakmamaktır. Çünkü bir kere diyete başladığınız zaman hedefinize ulaşmak için geçen fazladan birkaç haftanın önemi yoktur.

Aynı derecede, arkadaşlarınızın veya ailenizin kutlama yemeklerinde eğlenmenize veya farklı besinleri yemenize izin vermeyen katı diyetleri yapmanıza gerek yoktur. Tekrar başladığınız sürece, diyetinizi ara sıra durdurmak uygundur.

Katı bir diyet, sadece sizin cesaretinizi kırar ve size devam edecek gücü de sağlamaz. İlk haftalarda etkili olabilir, ancak uzun dönemde takibi oldukça güç olduğu için tavsiye edilmez.