Geri Tepme Etkisi: Yeniden Kilo Almaktan Nasıl Kaçınılır?

· 26 Mart 2019
Bir diyetin işe yaraması ve yeniden kilo almaktan kaçınmak için ne zaman neyi ne kadar yiyeceğinizi net bir şekilde planlamanız ve şekillendirmeniz gereklidir. 

Aylarca diyet yaptıktan sonra sonunda hedeflediğiniz kiloya ulaştınız. Fedakarlıklar yaptınız, belli yeme alışkanlıklarınızı değiştirdiniz, antrenmanlar planladınız ve harika sonuçlar elde ettiniz. Ancak istediğiniz kiloya ulaştığınız için daha sakin bir rutin edinmeye başladınız.

Eskisi gibi yemek yemiyorsunuz ancak zamanla yeniden kilo almak mümkün gibi görünmeye başladı. Sonunda başladığınız yere geri döndünüz. Daha önce diyet yaptıysanız bu kısa hikaye siz tanıdık gelmiş olabilir.

Bu, “geri tepme etkisi” olarak bilinen bir durumdur. Bu yazıda bu durumun etkisi altına girmekten nasıl kaçınabileceğinizden bahsedeceğiz.

Mucize Diyetler ve Geri Tepme Etkisi

Kilo vermek için mucizevi bir tarif yoktur. Eğer kilo vermek istiyorsanız en baştan bunu aklınızda tutmalısınız. Kilo vermek için bağlılık, efor ve fedakarlık gereklidir. Ayrıca kilo vermenin aşama aşama ilerleyen bir süreç olduğunu da unutmamalısınız. Bu yüzden vermek istediğiniz kiloya göre kendiniz için orta veya uzun vadeli hedefler belirlemeniz gerekebilir.

Başlarda mucizevi olduğu iddia edilen diyetler kilo vermenizi sağlayabilir. Bu diyetlerden bazılarıyla üç gün içinde sağlıksız bir şekilde 5 kiloya varacak miktarda kilo verebilirsiniz. Aslında hızlı ve etkili diyetlerle kaybettiğiniz şey sudur. Bu tür diyetleri bırakır bırakmaz kaybettiğiniz kilonun tamamını ve hatta belki de daha fazlasını geri alırsınız.

kahvaltıda sebze ve yumurta yiyen kadın

Kilo vermek istiyorsanız sağlıklı ve çeşitli yiyeceklerden oluşan bir diyet seçin. Böylece uzun süre uygulayabilirsiniz. Daha önce söylediğimiz gibi mucize diyetler yoktur. Yemek yemeden birkaç gün veya hafta geçirmek, sonrasında eski alışkanlıklarınıza geri dönecekseniz faydasızdır.

Bunu da okuyun: 

İyi Besleniyor Ama Kilo Vermiyor musunuz?

Düşük Kalorili Diyetleri Bir Kenara Bırakın

Bir kadın günde 1500-2000 kalori almalıdır. Bir erkek ise günde 1800-2500 kalori almalıdır. Bundan daha az kalori almanızı gerektiren herhangi bir diyeti uyguladığınızda “geri tepme etkisi” ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Günde 500 kalori yemenizin istendiği diyetler vardır. Bu kesinlikle çılgınlıktır!

Düşük kalorili diyetlerin tek etkisi kaslarınızı güçsüzleştirmek ve sürekli yorgun hissetmenize yol açmak olacaktır. Uzun vadede bu tür diyetler anemi gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Şu konuda net olmalısınız: kilo vermek bir oyun değildir ve sağlığınız her şeyden önce gelir.

Mucize diyetlerde her zaman “geri tepme etkisi” görülür. Bunun sebebi şudur: Çok az kalori tükettiğinizde metabolizmanız yavaşlar. Diyet sona erdiğindeyse vücudunuz besin eksikliği yaşadığı için normalden daha fazla yağ emer.

Diyetinizi Bir Alışkanlık Haline Getirin

Bir kişi diyet yapmaya başladığında, bunu geçici bir süreç olarak görmemeli. Tersine sürüp gidecek bir öğrenme süreci gibi düşünmeli. Diyete girmeniz gerekiyorsa bu, bir şeyleri yanlış yaptığınız anlamına gelir. Uygunsuz bir şekilde besleniyor veya antrenman yapmıyor olabilirsiniz.

İkisi bir arada gerçekleşiyor da olabilir. Bu nedenle diyetleri, sağlıklı alışkanlıklar yaratma yöntemi ve öğrenme süreci olarak görmelisiniz.

Sağlıklı bir diyet kilo vermenize yardımcı olmasının yanında aynı zamanda sizi nasıl beslenmeniz ve nasıl sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeniz gerektiği konusunda eğitir.

Hedeflediğiniz kiloya ulaştığınızda geri tepme etkisini önleyecek bir dizi rutin edinmiş olursunuz. Diyetlere yalnızca bir kilo verme yöntemi gözüyle değil, sağlığınızı ve hayat kalitenizi iyileştirme yöntemi olarak bakmalısınız.

Hayatınızın geri kalanı boyunca sıkı bir diyet yapmanız gerektiğini söylemiyoruz. Yalnızca sağlıklı yiyecekler tercih etmenizi ve belli malzemeleri tüketmeyi bırakmanızı öneriyoruz.

haftalık diyet planı, yeşil elma ve mezura

Spor Yapmayı Bırakmayın, Geri Tepme Etkisi İle Karşılaşmayın

Spor yapmak her diyetin en temel parçalarından biridir. Vermek istediğiniz kilo miktarına, ne kadar boş zamanınız olduğuna ve fiziksel kondisyonunuza bağlı olarak kendinize en iyi şekilde uyacak sporu bulmalısınız. Egzersiz daha hızlı kilo vermenize, vücudunuzdaki kasları belirginleştirmenize ve stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır.

Hedeflediğiniz kiloya ulaştığınızda, geri tepme etkisi ile karşılaşmak istemiyorsanız antrenman yapmayı bırakmayın. Daha düşük bir yoğunlukta çalışabilirsiniz.

Ancak çok gevşemeyin ve uyuşuk bir hayat tarzına hapsolmaktan kaçının. Bir partnerle birlikte antrenman yapmak, formda kalmanızı ve daha uzun süre antrenman yapmaya devam etmenizi kolaylaştıracaktır.

Sporun keyfini çıkarmak ve onu bir hobiye dönüştürmek için diyetinizden yararlanın. Yürüyüş rotaları, bisiklete binmek, yürüyüşe çıkmak, yüzmek…

Seçenekler sonsuzdur, hem formda kalmanıza yardımcı olurlar hem de eğlenceli zaman geçirmenizi sağlarlar. Motivasyonunuzun düşmemesi için hedefler belirleyin ve yaptığınız antrenmanların takibini yapın.