İyi Besleniyor Ama Kilo Vermiyor musunuz?

· 11 Mart 2019
İnsan vücudu, hiçbir sistemin tamamen bağımsız olmadığı bir makine gibi çalışır. Ya da başka bir deyiş ile, her şey birbiriyle ilişkilidir ve diyet yaparken bunu hesaba katmak çok önemlidir.

Birçok insan, “iyi besleniyor musun?” diye sorduğunda, sadece yiyeceğin kalitesini hesaba katar. Yani ürün az yağ ve şeker içeriyorsa ürünün kaliteli olduğunu düşünür. Fakat iyi beslenme bu parametrelerin çok daha ötesine geçer.

Doğru beslenmeden istenilen etkiyi elde etmek için (kilo vermek genellikle en önemli olanıdır) düzgün çiğnemek gibi etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

İyi beslenmek hayat tarzının bir parçasıdır. Düzenli egzersiz yapmak kadar, stres ve sıkıntı düzeylerini mümkün olduğunca düşük tutmak da şarttır. 

Aç Kalmayın

Her ne kadar ‘modası geçmiş’ bir kavram olsa da, dengeli beslenmenin, diğer şeylerin yanı sıra, aç kalmayla ya da en azından, yiyecek alımını mümkün olan en düşük seviyeye indirmeyle eş anlamlı olduğunu düşünenler vardır.

salata yiyen kadın

Sınırlama olmaksızın düzensiz beslenmek, sağlıklı olmamakla birlikte, tam zıttı da sağlıklı değildir. İşin aslı, aşırı uçlar neredeyse her zaman kötüdür. Bu durum yemek yemek için de geçerlidir. Aşırıya kaçmadan, dengeli bir şekilde ve aç kalmadan beslenmelisiniz.

Ayrıca, kilo vermeye çalışmak ve gıda alımını  önemli ölçüde kısıtlamak bir çelişkidir. Vücut daha az yakıt alırsa (yiyecek), iç metabolizmayı düzenler (tasarruf moduna girer) ve böylece kalori yakmak çok daha zor olacaktır.

Zamanında Yemek Yemelisiniz

Vücudun sürekli olarak enerjiyi yenilemesi gerekir. Bedenimiz uyku ve dinlenme dönemlerinde bile çalışmayı durdurmaz. Bu nedenle sadece gıdalardan alabildiği besinlere sürekli ihtiyaç duyar.

Düzensiz saatlerde yemek yemek vücudun protein, vitamin ve mineral rezervlerini tüketmesine neden olur. Bu besin ve elementler vücudun çalışmaya devam etmesi için şarttır. Eğer bu şartlar karşılanmazsa, sorunlar ortaya çıkar. Bitkinlik ve anemi bu sonuçlardan sadece birkaçıdır.

Saat, mezura, salata ve tahıl kasesi

Uzmanların çoğu, gün boyunca yemek için beş öğün ayırmanız gerektiğini hatırlatıyor. Ana olanlar: kahvaltı, öğle ve akşam yemeği, artı iki atıştırmalık veya yemekler arasında atıştırmalıklar. Hiçbir durumda, herhangi bir yiyecek tüketmeden 180 dakikadan fazla süre geçirmeniz tavsiye edilmez.

İyi Besleniyor musunuz? Besin Gruplarını Sakın Atlamayın

Özellikle birbiriyle tüketilmemesi gereken yiyecekler ve besin grupları dışında, her ana öğününüzde mümkün olduğunca tüm besin gruplarından tüketmeye çalışmalısınız. Karbonhidrat, yağ ve şekeri ölçülü tüketmelisiniz.

Hesaba katılması gereken en önemli şey; ‘light’ ürünler tercih etmenizin, iyi beslendiğiniz anlamına gelmediğidir. Bu ürünlerin çoğu, vücuda olumlu bir şey sunmaz ve sıklıkla şeker yerine şüpheli kimyasal maddeler içerirler.

Çok Hafif Akşam Yemekleri: Yaygın Bir Hata

Akşam yemeklerinde kolay sindirilebilen yiyecekleri tercih etmeniz gerektiği doğrudur. Un veya kırmızı etlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ancak, bu sadece marul salatası veya bir kase yoğurt gibi ultra hafif yemekler seçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

bir baş marul

Vücudunuz, ihtiyaç duyduğu besinleri alamadığı gibi böyle bir akşam yemeği yediğinizde, bu yiyecekler tarafından sağlanan düşük doygunluk seviyesi ertesi gün inanılmaz bir açlık hissine neden olacaktır.

Çok hafif gıdalar ile beslenmek canınızın sürekli, anksiyeteyi yatıştırmak için çoğunlukla şeker bakımından zengin atıştırmalıklar çekmesine neden olur.

Meyve salatası yemek de iyi bir fikir değildir. Yüksek miktarda besin ve su sağlasa da, meyve salataları yüksek oranda şeker içerirler. Bu nedenle, ikiden fazla meyveyi birlikte tüketmeniz pek tavsiye edilmez.

Dengeli Beslenme ve Fiziksel Aktivite: Kilo Vermenin Formülü

Amaç terazide gördüğünüz rakamların azalmasını sağlamak ise, sadece iyi beslenmeye özen göstermeniz yeterli olmaz. Ayrıca vücudun kalori yakmasını sağlayan düzenli bir egzersiz rutini de uygulamalısınız.

Fiziksel aktivite aynı zamanda, vücut kütlesinde artışı da teşvik eder, ve bu da kilo vermek ve kilonuzu korumak için çok önemli olan bir metabolizma hızlanmasına neden olur. Haftada üç kez 45 dakikalık aerobik egzersiz yapmak bunun için yeterli olabilir.