Yatık Bisiklet Etkili Bir Egzersiz Sağlar mı?

31 Ağustos, 2019
Yatık bisiklet denildiğinde, herkes kullanımının normal bisiklete kıyasla daha kolay ve daha konforlu olduğunu düşünür. Peki bu doğru mu?
 

Yatık bisiklet birçok avantaja sahiptir. Ancak, onu etkisiz kılabilen bazı detaylar da vardır. Yatık bisikletlerin spor için ne kadar faydalı olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Yatık bisiklet sürücüyü rahat bir pozisyonda tutar. Düz yüzeylerde genellikle oldukça hızlıdır, ancak, normal bisikletten daha ağır olduğu için eğimli yollarda yavaştır.

Yatık bisiklet Olimpiyat oyunlarının bir parçası olmasa bile, insanlar yine de onları yarışmalarda kullanmaktadır. Bazı bisikletçiler yatık bisiklet ile yeni rekorlar kırmıştır. Ne yazık ki, UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) bu rekorları tanımamıştır.

Yatık Bisiklet İle Etkili Antrenman

Bazı spor salonlarında sabit yatık bisikletler bulunmaktadır ve birçok insan normal bisikletler yerine bunları kullanmaktadır.

Bu bisikletlerin daha rahat bir pozisyon sağladığı ve daha hızlı olduğu açıkça ortada olsa da bunlar idman için gerçekten etkili midir? Bir sonraki paragrafta, yatık bisiklet ile çalışmanın artılarını ve eksilerini değerlendireceğiz:

Artılar

 
  • Konfor: Bazı insanlar normal bisiklet kullandıktan sonra bel, boyun, sırt ve kol ağrısından şikayet ederler. Bu şikayetler yatık bisiklette olmuyor. Bunun sebebi, bu bisikletlerin sürücüyü fazla efor sarf etmeden rahat bir pozisyonda tutmak için tasarlanmış olmasıdır. Dolayısıyla, bu bisikletler yaşlı insanlar, el bileği ağrısı ve kas gerginliğinden kaçınmak isteyenler ve üst vücutta herhangi bir gerginlik oluşturmadan sadece bacaklarını çalıştırmak isteyen sporcular için iyi bir seçenek haline gelmiştir.
  • Görme imkanı: Bu bisikletleri kullanırken görüş açısı geniş ve kapsamlıdır. Çevrenizi bir sorun olmadan gözlemleyebileceğiniz için normal bisikletlerden daha güvenlidir.
yatık bisiklet

  • Hız: Yatık bisikletler düz yollarda ve yokuş aşağı bayırlarda daha hızlıdır. Ayrıca, vücudunuz rahat bir pozisyonda olduğu için, daha iyi bir pedal çevirme performansı sağlarlar.
 
  • Daha az soğuk ve daha az sıcak: Geleneksel bisikletlerin küçük bir sorunu, yaz aylarında güneş bütün vücuda vurduğu için sürmenin sinir edici olmasıdır. Yatık bisiklet ile sırtınız tamamen kapalıdır, bu aynı zamanda dışarısı soğuk olduğunda da işinize yarayabilir.

Eksiler

  • Arkanıza bakmak zordur: Bu bisikletin koltuğu aşırı derecede rahattır, ancak bu koltukta duruşunuz arkaya bakmayı çok zorlaştırır. Bu, yatık bisikleti kalabalık sokaklar ve caddelerde kullanan kişiler için önemli bir faktördür.
  • Ağırlık: Yatık bisiklet, geleneksel olanlardan çok daha ağırdır. Bunun nedeni koltuğun ve iskeletin büyük ve geniş olmasıdır. Aynı şekilde, daha ağır olması yokuş yukarı giderken sürüşü zorlaştırır.
  • Farklı kas çalışması: Bu bisikleti kullanan kişilerin durduğu pozisyon yüzünden, kişinin kaslarının bu fiziksel aktiviteyi özümsemesi biraz daha fazla zaman alır. Ayrıca, daha büyük yük altına girdiği için bacaklar, tendonit olmaya daha yatkın hale gelir.
  • Sürüş: Yatık bisiklet sürmek, normal bisiklet sürmekten biraz daha zordur. Denge, dönüşler ve diğer hareketler daha zor hale gelir. Bunun sebebi ise, tüm vücudun dengeye katılmaması ve alt vücudun daha çok kullanılmasıdır.

Yatık Bisiklet İle Egzersiz

Yatık bisiklet ile tüm alt vücudunuz üzerinde çalışabilirsiniz. Çok iyi bir düşük etkili kardiyovasküler egzersiz alternatifidir; kısa veya uzun mesafeler giderek ya da sabit yatık bisiklet kullanarak yapabilirsiniz.

yatık bisiklet
resim: icebike.org
 

Bu bisiklet zararsız ve çok zor olmayan bir bisiklet gibi görünebilir, ancak, gerçekte bacaklarınız için çok zorlayıcıdır. Bu kas gelişimini ve kan akışını destekler. Aynı şekilde, bu araç spor rehabilitasyon terapilerinde de kullanışlıdır.

Yatık bisikletlerin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önüne alarak milyon dolarlık soruya dönüyoruz; bunlar gerçekten etkili bir egzersiz sağlıyor mu? Cevap, etkili antrenmana olanak sağlarlar ancak aynı zamanda dezavantajları da vardır.

Daha iyi konforla antrenman yapabilmek veya daha hızlı gidebilmek için bunları kullanabileceğimiz doğrudur, fakat bu bisikletleri kullanırken sakatlıkları önlemek için dikkat etmeliyiz. Ve tabii ki, güvenli sürüş temel bir davranış olmalıdır.

Artık biliyorsunuz! Eğer üst vücudunuzu dinlendirmek ve bacaklarınıza odaklanıp etkili bir antrenman yapmak istiyorsanız, bir yatık bisikletle birlikte çalışmanızı tavsiye ediyoruz.