Bisiklet Sakatlanmaları

Bisiklet, eğlenceli ve heyecan verici bir egzersizidir. Ancak ister bir pist üzerinde ister yolda bisiklete binin, yaygın olan bisiklet sakatlanmalarını önlemek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı tehlikeler vardır.
 

Bisiklet sürmek, sağlığınıza birçok faydası bulunan bir spordur. Bununla birlikte diğer tüm disiplinlerde olduğu gibi potansiyel sakatlanma riskleri taşır. Yaygın görülen bisiklet sakatlanmaları ve bu sakatlanmalara sebep olan faktörleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Bisiklet Sakatlanmalarına Sebep Olan Faktörler

Bisiklet, vücudumuzdan ayrı bir unsur olduğu için haliyle bisiklet sakatlanmaları çoğunlukla bisiklet arızalarından kaynaklanmaktadır.

Burada yalnızca kırık bir parça ya da yıpranma ve aşınma gibi rastlantı sonucu olabilecek arızalardan bahsetmiyoruz. Bisikletin her parçasının nasıl çalıştığını bilmek, fiziksel ihtiyaçlarınıza ve pratik yaptığınız biniş tarzına göre doğru bisikleti seçmek de oldukça önemlidir.

ayağı sakatlanmış bisikletin yanında oturan adam

En yaygın görülen bisiklet sakatlanmaları şu şekildedir:

  • Yanlış sele yüksekliği: bacaklarınızı uzatabilmeli ve dizlerinizi uygun şekilde bükebilmelisiniz. Dinlenirken bacaklarınızı 160 derecelik açıda tutabilmeli, dizlerinizi büktüğünüzde ise 25-30 derecelik açıyı koruyabilmelisiniz.
  • Anatomik değişimler: diz ya da bacağınızda herhangi bir şekil bozukluğu veya belli bir bükülme varsa  (genu valgum ya da varum), bisikletin size uygun hale gelmesi için özel bir ekipman kullanmanız gerekir.

Bisiklet, aynı zamanda düzenli egzersiz programlarında ortaya çıkan aşırı egzersiz, dengesiz beslenme; çok fazla ağırlık ile, aşırı zorlayan veya yanlış teknikler kullanarak çalışmak gibi birtakım sorunlarla da ilişkilendirilebilir. 

 

Bisiklet Sakatlanmaları Çeşitleri

Bisiklet yaralanmaları ile sonuçlanabilecek faktörleri inceledikten sonra bu disiplinin en yaygın yaralanmalarına ve bunların ne olduğuna bakalım.

Bisiklet Sakatlanmaları: Travmatik Sakatlanmalar

Bu belki de yeni başlayanların aklına gelen ilk sakatlanma tipi olabilir.  Bisiklet binmede ne kadar deneyimli ya da becerikli olduğunuz önemli değildir: her zaman düşme riskiniz vardır. Bu, Tour de France gibi bir bisiklet yarışında bile gerçekleşebilir.

Bu tip sakatlanmalar genelde bilekleri, dirsekleri ve dizleri etkiler. Darbenin şiddetine ve yaşınıza bağlı olarak kaburga ve köprücük kemiklerinizi incitmeniz de olasıdır.

Boyun Ağrıları

Durmak zorunda oldukları açılı pozisyondan dolayı bisiklet sürücülerinde boyun ağrısı çokça görülür. Engebeli bir arazide bisiklete binerken omurganız ve omuzlarınız bisikletin tüm darbelerini  alır. Ayrıca bu durumun etkisi ve ağrınız, bisiklete binerken gözlerinizi yoldan ayırmamanız gerektiği için artabilir.

Bel Problemleri

Eğer gidon doğru yükseklikte değilse postürünüz bu durumdan etkilenebilir. Bu da belinizde rahatsızlık hissine neden olabilir.

Uzman bisikletçiler omurganız için mükemmel açının 110 derece olduğunu iddia ediyorlar. Eğer öne doğru gereğinden fazla eğilir ya da yeterince eğilmezseniz, özellikle fazla efor harcadığınız durumlarda belinizi incitebilirsiniz.

Fazla Yüklenme Sonucu El Sakatlanmaları

Birçok bisiklet disiplininde arazi engebelidir ve çok sayıda çukur ve delik vardır. Sürücünün bisikletten düşmemek için gidonu sıkıca tutması gerekir.

 

Bu titreşim ellerinizin üzerlerine binen basınçtan dolayı şişmesine hatta kırılmasına neden olabilir. Bununla birlikte karpal tünel sendromuna neden olabilir ki bu, bileğinizin merkezinden geçen sinirleri etkiler ve parmak kemiklerinizde karıncalanma hissine neden olur.

Bisiklet Sakatlanmaları: Alt Vücut Sakatlanmaları

Bacak arası genelde en çok etkilenen vücut bölgesidir çünkü antrenman yaparken ve yarışırken uzun süre ağır yükler taşıması gerekir. Sadece darbeyi emmekle kalmaz aynı zamanda sürekli sürtünme halindedir. Bu alanın terlemesi de farklı cilt problemlerine yol açabilir.

Bisiklet Sakatlanmaları: Patellar (Diz kapağı) Tendinit

Patellar tendinit bisikletçiler arasında yaygın bir problemdir. Bu tendon uyluklarınızın ön kısmındaki kasların dizlerinizi hareket ettirmesini sağlar. Açıkça, bu bisiklet sürerken sürekli hareket halinde olan bir bölgedir.

Diz kapağının alt kısmı veya tendonun kendisi bu durumdan etkilenebilir. Bu durum doğru bir şekilde pedal çevirmemek veya daha da sık görüldüğü üzere, aşırı kullanım (overuse) sakatlanmaları nedeniyle gerçekleşebilir.

Bu sorunun çözümü sorunun sebebi ile yakından ilgilidir ve ayaklarınızı doğru şekilde hizalayarak bu sorunu önleyebilirsiniz.

Diğer Tendon İltihabı Türleri

dizi bandajlı kadın

Patellar tendinit en yaygın olan bisiklet sakatlanmalarına örnek iken şişebilecek ve ağrıya sebep olabilecek başka tendon sakatlanmaları da vardır. Örneğin:

  • Kuadriseps tendiniti: diz kapağının üst kısmında ağrıya sebep olur. Genelde sele yüksekliğinin fazla ya da az olmasına bağlıdır.
  • Pes anserinus tendiniti: dizin iç kısmında, üç kasın bir araya gelerek kaval kemiğine bağlandığı noktada ağrıya sebep olur. Sele yüksekliğinin elverişsiz olmasına bağlı olarak dizin aşırı esnemesinden kaynaklanır.
  • Diz ardı kirişi tendiniti: Diz ardı kirişlerinizin üzerinde gerginlik ve dizinizin arkasında ağrı hissedebilirsiniz.
  • Aşil tendiniti: bu tendona çok yüklenmek ağrıya sebep olabilir. Bu durumu düzeltmek için pedalların pozisyonunu değiştirmeniz gerekir. Bazı durumlarda ayakkabınızı bile değişmeniz gerekebilir.
 

Diğer her sporda olduğu gibi bisiklet sakatlanmaları da belirli özel nitelikler ve gereksinimlerle yakından ilgilidir. Bu nedenle olası problemleri ortadan kaldırmak için önlem almak ve bisiklet sürerken sağlık düzeyini korumak oldukça önemlidir.