Aç Karnına Kardiyo Yapmak İyi Bir Fikir mi?

Genellikle herhangi bir şey yemeden bir sabah koşusuna gidiyorsanız, bu makale sizin için idealdir. İşte aç karnına kardiyo yapmak sizi nasıl etkiliyor sorusunun cevabı. Not alın.
 

Birçok kişi, aç karnına kardiyo yapmanı iyi sonuçlar verip vermeyeceğini ve yağ kaybını artırıp artıramayacağını merak ediyor. Aslında, aç karnına kardiyo yapmayı iyi bir seçenek olarak gören bazı sporcular var.

Elbette, depolanmış bir karbonhidrat olan glikojenin, bir gecedeki yokluğundan sonra sabahları tükendiğini bilmelisiniz.

Bu, karbonhidrat depolaması mevcut olmadığından, vücudun aç karnına çalışarak daha büyük bir yağ yüzdesi yakmasına neden olur. Çoğu durumda, uyurken glikojen depolarını tamamen tüketmemenize rağmen, bu da güvenli bir şekilde yağ yakmanızı sağlar.

kardiyo

Bununla birlikte her zaman dikkatli olmalısınız çünkü bu glikojen depoları daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabileceği doğru olsa da, tamamen tükenirse, vücudunuz için çok olumsuz olabilir ve hatta kasınızı enerji için tüketebilir. Bu hiç bir koşulda gerçekleşmemelidir çünkü görünüm ve şekli veren kastır.

Ayrıca, kaslarda ve karaciğerde glikojen depoları tükendiğinde kan şekeri seviyesi düşmeye başlar. Bu yorgunluk, koordinasyon eksikliği, baş dönmesi ve konsantre olma zorluğuna neden olabilir.

Diğer taraftan, eğitim öncesi fazla gıda almak kanın çalışan kaslardan yemeği sindirmek için sindirim sistemine gitmesine sebep olacağından olumsuz sonuçlar verebilir. Kan, vücudunuzun oksijen destek sistemi olduğu için vücudunuza daha az oksijen yayılmasına ve bu da antrenman boyunca yakacağınız yağın azalmasına neden olur.

 

Aç Karnına Kardiyo Yapmak İyi Midir?

Şüphesiz, birçok sporcu aç karnına kardiyovasküler egzersizin yağ kaybını hızlandırıp hızlandıramayacağını merak ediyor. Bazıları aç karnına kardiyonun yağ yakmada daha etkili olduğuna inanırken, diğerleri performansı azaltabileceğine ve yağ kaybını sınırlayabileceğine inanmaktadır.

Cevabı bilmeden önce, kardiyo egzersizlerinde gıdanın önemini yorumlamak önemlidir. Örneğin, karbonhidratlar vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için tercih edilen yakıt kaynağıdır, protein ise kas büyümesi ve onarımı için kullanılır.

koşu

Vücudun karbonhidratları vücudun enerjiye dönüştürdüğü glikoza dönüştürdüğünü unutmayın. Egzersiz sırasında, glikoz mevcut olmadığında vücudunuz depolanmış glikojeni yakıt olarak kullanır.

Bu yüzden vücudunuz için en iyi olanı görmek için denemenizi öneririz. Sonuçların aç karnına iyi çalıştığını fark ederseniz, devam edin. Yine de işiniz bittikten hemen sonra protein ve karbonhidrat yediğinizden emin olun.

Egzersiz Programlarınız İçin En İyi Olanı Yapın

Kardiyoyu aç karnına yapmak, glikojen arzının düşük olmasına neden olur, çünkü hiçbir şey mideye önceki gece girmemiş olur. Yeterli glikojen olmadan, vücut daha erken yağ yakmaya başlar. Aslında, bazı çalışmalar, aç karnına kardiyo yapmanın sporcuların antrenmandan önce kahvaltı yapanlara kıyasla %20 daha fazla vücut yağı yakmasına neden olduğunu göstermektedir.

Ancak bu sadece çok düşük eğitim yoğunluğunda olur. Orta ila yüksek yoğunluklu seviyelerde, vücut aç karnınayken yedikten sonrasına kıyasla önemli ölçüde daha fazla yağ yakmaya devam ediyor. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, kadınların aç karnına olup olmadıklarına bakılmaksızın, bir saatlik orta şiddette kardiyo ile aynı miktarda vücut ağırlığını kaybettiğini göstermiştir.

 

Son olarak, kardiyodan önce yemek yemek istiyorsanız, elma, muz veya fındık gibi hafif yiyecekler idealdir. Sindirimi kolay ve egzersiz için gerekli enerjiyi almak için ideal olan yiyecekleri tercih edin. Ancak, sonuçları hızlandırmak istediğiniz için kardiyo aç karnına yapmak için baskı hissetmemelisiniz.

Tersine, kardiyo egzersizi yaparken ve sadece birkaç dakika sonra tamamen bitkin hissediyorsanız, bu sizin için doğru bir yaklaşım olmayabilir. Genel olarak, egzersiz programlarınız uzun, yoğun ve yüksek yoğunluklu veya ağır aralıklar içeriyorsa, antrenmanlarınızdan önce yemek yemenin iyi bir fikir olduğunu unutmayın.