Kaliteli Karbonhidrat Tüketmek İçin Sağlıklı Seçenekler

06 Şubat, 2020
Kalorik unsurların en az yüzde 50'sinin yüksek kaliteli karbonhidrat tüketiminden çıkarılmasını öneren çalışmalar var.
 

Kaliteli karbonhidrat tüketmenize yardımcı olacak farklı seçenekler vardır. Kaliteli karbonhidratlar vücuda zarar vermez, hatta tam tersini yapar. Karbonhidratlar dengeli bir diyette bulunması gereken temel bir elementtir.

Karbonhidrat

Karbonhidratlar karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan moleküler oluşumlardır.

Moleküler oluşumlar, konsantre enerjinin temel formu olarak karakterize edilir. Vücut, proteinler ve yağlar gibi diğer kaynaklardan da enerji alabilir.

Karbonhidratlar ne işe yarar?

Karbonhidratların ana işlevi vücut için bir enerji kaynağı olmaktır. Açıkçası vücut yeterli enerji olmadan işlev göremez. Beyin fonksiyonları ve sinir sistemi, düzgün çalışması için günlük dozlarda glikoz gerektirir.

Kaliteli karbonhidrat ana enerji kaynaklarından biridir

Karmaşık bir enerji kaynağı olan yağlardan farklı olarak, karbonhidratlar hızla emilebilen enerji sağlar. Ek olarak, kaliteli karbonhidratlar vücutta çok fazla atık ürün bırakmaz. Bu onları sağlıklı bir diyete dahil edilmesi gereken önemli bir unsur haline getirir.

kaliteli karbonhidrat tüketen kadın

Protein ve yağlar söz konusu olduğunda, ana işlevleri hücresel doku oluşturmaktır.

 

Karbonhidratlar emildikleri yolla ayırt edilebilirler. İki karbonhidrat kategorisi vardır: hızlı emilim ve yavaş emilim. İkisi arasındaki farklar, molekülün kan şekeri seviyelerini yükseltmesi için geçen sürede yatmaktadır.

Bunun meydana geldiği zaman veya hız, yiyeceğin bileşimine bağlıdır. Karbonhidratların kan şekeri seviyelerini yükseltme süresinde rol oynayan önemli faktörler arasında gıdanın lif veya yağ içerip içermediği sayılabilir. Bu aynı zamanda gıdaya uygulanan manipülasyon veya işleme derecesine de bağlıdır.

Yavaş emilimli karbonhidratların vücut için en faydalı karbonhidratlar olduğu sonucuna varılabilir. Doğal olarak, hızlı emilen karbonhidratlar söz konusu olduğunda bazı istisnalar vardır. Örneğin bal, glikoz ve kaliteli karbonhidratlar içerir.

Kaliteli karbonhidrat tüketmenin basit ve sağlıklı yolları

Kaliteli karbonhidratları tüketmenin birkaç yolu vardır. Çoğu sağlıklı ve dengeli beslenmeye dayanır. Bu, tabağınıza eklediğiniz besinleri dikkatlice seçmeyi gerektirir. Önemli bir ipucu işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalardan kaçınmaktır.

Taze gıdalar en iyi kalite karbonhidrat kaynaklarıdır. Örneğin, tahılların tam buğdaylı olduklarında daha da sağlıklı olduğunu unutmayın.

Kaliteli karbonhidrat içeren bir başka gıda grubu da meyve ve sebzelerdir. Yiyecekleri işlenmiş ürünleri nasıl tanıyacağınızı ve onları nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmelisiniz. Sağlıklı bir diyet için daha “gerçek” gıdalar ve daha az işlenmiş ürünler yemeliyiz.

 

Tam tahıllar

Mısır gevreği, makarna ve pirinç gibi tam tahıllardan yapılan gıdalar yüksek seviyede lif içerir. Ayrıca vücut için sağlıklı vitaminler ve mineraller içerir.

Baklagiller

Kaliteli karbonhidrat içeren bu gıda grubu fasulye ve mercimekten oluşur. Ayrıca lif, vitaminler ve proteinler içerirler. Bir fincan tahılda yaklaşık 16 gram protein vardır. Baklagilleri diğer gıdalarla birleştirmek de kolaydır. Bu onların sağlıklı bir diyeti tamamlamalarını kolaylaştırır.

nohut yemeği

Sebzeler

Bu grup genellikle vitamin ve mineral katkısıyla tanınır. Çiğ olarak servis edilirlerse daha fazla doğal içerik içerirler. Sağlıklı bir diyet, günde en az bir kez sebze tüketimini gerektirir.

Meyveler

Meyveler vücuda faydalı olan basit karbonhidratlar içerir. Ayrıca suda hızla çözünen bir şeker olan fruktoz içerirler. Fruktoz, sofra şekerinden çok daha sağlıklı olan rafine edilmemiş bir şeker türüdür.