Spor Salonunda Yağ Yakmak İçin İpuçları

09 Haziran, 2019
Yağ yakmak, spor salonuna gitmeye başlayan pek çok insan için en önemli amaçtır. Fakat, çok sayıda alet ve egzersiz rutini arasından kendiniz için en iyi olanı seçmekte zorlanabilirsiniz.
 

Genellikle spor salonunu ağırlık kaldırma ve vücut geliştirme ile ilişkilendiririz. Öte yandan spor salonuna birçok insan yağ yakmak için de gidiyor. Bu yazıda, hızlı bir şekilde yağ yakmak için size yardımcı olacak en iyi egzersiz rutinlerinden, çeşitli uygulamalardan ve aletlerden bahsedeceğiz.

Spor Salonunda Yağ Yakmak

Ağırlık çalıştığınız spor aletlerine haksızlık etmek istemeyiz. Ancak,  egzersiz rutininize birkaç farklı hareketi ekleyerek, spor salonunda daha fazla yağ yakabilirsiniz.

1. Yağ Yakmak İçin Koşun

Herkesin sıklıkla kullandığı koşu bandı, kilo verme hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu egzersiz şekli, bacak kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendirir, stresi azaltır, kalp sağlığınıza iyi gelir ve enerjinizi tazeler.

koşu bandında koşan kadın

Hiçbir şey açık havada koşmanın yerini tutmasa da, bu makine sayesinde aynı hareketleri spor salonunda canlandırabilirsiniz. Yürüyerek başlayın, hafifçe koşmaya geçin ve en yüksek hızda bitirin. Tavsiye edilen en kısa çalışma süresi 20 dakikadır.

2. HIIT

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT), spor salonunda yağ yakmanın bir başka yoludur. Günümüzde çoğu spor hocası bu egzersizi ek ders olarak önerir ancak, meraklılarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sadece 3o dakikanızı alan bu egzersiz oldukça yorucudur. Bu egzersiz, metabolizmanızı 24 saat boyunca yüksek hızda tutar.

 
yağ yakmak için spor yapan kadın

HIIT herhangi bir kardiyo rutinine ya da ağırlık kaldırma programına eklenebilir. HIIT egzersizleri çok çeşitlidir: squat, zıplamalı squat, jumping jack, dizleri göğse çekme, sprint atma. Hangisini seçeceğiniz tamamen spor hocanızın hayal gücüne kalmıştır!

3. Yağ Yakmak İçin Egzersiz Bisikleti

Egzersiz bisikleti, kas takıntılı spor salonu müşterilerinin göz ardı ettiği bir başka alettir. Egzersiz bisikleti, normal bisikletin sağladığı pek çok faydayı sağlayabilir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, egzersiz rutininize 30 dakika pedal çevirme ekleyin. Sonuçları sadece birkaç hafta içinde göreceksiniz.

Bu egzersiz, fiziksel dayanıklılığınızı artıracak, dizlerinizi güçlendirecek ve yeteri kadar oksijen almanızı sağlayacak. Yavaş başlayıp seviyeli bir biçimde hızınızı arttırmanızı öneriyoruz.

4. Tabata Antrenmanı

Japonya kökenli bu antrenmanın temel amacı yağ yakmaktır. Dört farklı egzersizden ve bir kuraldan oluşur: Her 20 saniyelik çalışma için 10 saniye dinlenmek.

Squat, barfiks, şınav ve lunge, Tabata antrenmanında kullanabileceğiniz egzersizlerdir. Tabata antrenmanının faydaları, tıpkı HIIT’inkine benzer. Bu egzersiz rutini dayanıklılığınızı artırır, kalp ritminizi hızlandırır ve vücudunuza bol miktarda oksijen verir. Böylece tüm vücudunuz çalışmış olur.

 

5. Yağ Yakmak İçin Eliptik Bisiklet

Eğer spor salonunda yağ yakmak istiyorsanız ve egzersiz bisikletinden sıkıldıysanız, eliptik bisiklete geçebilirsiniz. Haftada iki ya da üç kere, 30 dakika boyunca bu aletle çalışmak, duruşunuzu tamamen değiştirecektir.

eliptik bisiklet üzerinde kadın

Hareketlerinizi yaparken, belirli bir efor harcayabilmeniz için, bir zorluk seviyesi seçmelisiniz. İşte size başka bir ipucu: Dizlerinizi ayak parmaklarınız ile hizalayın ve bu şekilde sakatlanmaların önüne geçin. Buna ek olarak, topuklarınızı hiçbir şekilde kaldırmayın!

6. Spinning

Spinning, spor salonunda kilo vermenin bir başka yoludur. Kapalı alan bisikleti olarak da bilinir, egzersiz bisikleti ile yapılır fakat pedal çevirme rutini, kendi başınıza yaptığınızdan çok daha yoğundur.

Bu egzersizi yaparken bir yandan müzik size eşlik eder. Rehberlik eden hocanız, çeşitli talimatlarla sizi yönlendirir; oturarak, ayakta, kollar önde veya arkada birçok farklı şekilde pedal çevirirsiniz.

7. Kürek Çekmek

Her ne kadar bu alet, kollarınızı ve bacaklarınızı güçlendirmek içinmiş gibi görünse de bol miktarda kalori yakmanıza yardımcı olur. Bu egzersiz, bir kayık üstünde kürek çekmenin tıpatıp aynısıdır ve tüm vücudunuzu kullanmanızı gerektirir.

 
kürek çekme hareketi yapan kadın

Kürek çekmek için gereken efor, aynı zamanda kilo vermenizi sağlayacak. Bu hareketi yaparken sırtınızı her zaman dik tutun. Bu şekilde kas ağrılarından ve sakatlanma riskinden uzak durmuş olacaksınız.