Spor Salonunun Unutulanı: Kürek Makinesi

8 Nisan 2019
Kürek makinesi ile antrenman yapmak, genel fiziksel kondisyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur ve performansınızda bir artış gözlemlemenizi sağlar.

Direncinizi ya da kuvvetinizi arttırmaya çalışıyor; kilo vermek veya kas yapmak istiyor olabilirsiniz. Hedefiniz ne olursa olsun, spor salonunda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir makine vardır: Kürek makinesi.

Bu makinenin çok yönlülüğü, uygun bir diyetle kombine edilerek ince, güçlü ve iyi bir forma ulaşabilmeniz için çeşitli kaslarınızı kullanmanızı sağlayacaktır.

Kürek makinesi, kardiyovasküler egzersizi güç ve dayanıklılık ile birleştirdiği için, günümüzde bu makine ile antrenman yapan pek çok sporcu vardır.

Bu makine ilk, kürek sporcularının antrenman yapabilmesi için tasarlanmış bir makineydi. Ancak zaman içerisinde, açık havada kürek sporu yapmayan pek çok kişinin de ilgisini çekmeyi başardı.

Kürek makinesi ile egzersiz yapmayı herkese tavsiye ediyoruz ancak, yoğun efor harcamanızı gerektirecek bir fiziksel aktivite yapmadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

kürek makinesi ile antrenman yapan kadın

Temel Kürek Makinesi Tekniği

Yüzmede olduğu gibi, kürek makinesi ile antrenman yaparken de vücudunuzdaki kasların çoğunu kullanırsınız ve bu yüzden tekniğe dikkat etmek çok önemlidir.

Tekniğe temelinden başlayıp bu sağlam temel ile devam etmek önemlidir. Başlangıçta detaylara odaklanıp tekniği önemsememezlik yapmayın.

Ayaklarınızın doğru pozisyonda olduğundan ve ayak bantlarının ayaklarınıza oturduğundan emin olun. Ayak bantlarını takarken, ayağınızı sanki bisiklete biniyormuş gibi, itme gücü ayağınızın ucunda olacak şekilde yerleştirin.

Harekete başlamak için çekme barını tuttuğunuzda, dizleriniz hafifçe bükük ve kollarınız gövdenizin önüne doğru uzanıyor olmalıdır.

Bu pozisyondayken, sırtınızın dümdüz kalmasına dikkat ederek, önce bacaklarınız ile kendinizi, bacaklarınız dümdüz olana kadar geri itin ve ardından sırtınızdan güç alarak kollarınızla tutma barını kendinize doğru çekin.

Bu egzersiz boyunca sırtınızı düz tutmaya özen göstermeli, öne veya arkaya doğru bükülmesini önlemelisiniz.

Aşağıdaki noktalara özellikle dikkat etmelisiniz:

  • Dirseklerin vücudunuza yakın olduğundan emin olun.
  • Hareket sırasında, pelvis ve sırt eş zamanlı hareket etmelidir.
  • Sırtınızı, omuzlarınızı kavislendirmeden dümdüz tutmalısınız.
  • Öne veya arkaya doğru hafif bir eğime izin verilir.
  • Uyguladığınız kuvvet neredeyse tamamen bacaklarınızdan gelmelidir.
  • Tüm egzersizi akıcı bir şekilde yapmaya çalışın.
kürek makinesi ile egzersiz yapan kadın

Kürek Makinesi İle Nasıl Antrenman Yapılır?

Şimdi size, kürek makinesiyle gerçekleştirebileceğiniz birkaç egzersizden bahsedeceğiz. Sırt, çekirdek ve kol kaslarınızın çalışmasını sağlayan bu egzersizleri rutinlerinize dahil edebilirsiniz.

Kürek Makinesi İle Sırt Egzersizi

Bu, alt sırt (bel) bölgesini çalıştırmak için ideal bir egzersizdir. Harekete tutma barını eğimli gir kavramayla tutarak başlayın.

Hareket sırasında tutuşunuzu orta bir kavrayışa çevirerek bel bölgenizdeki kasları çalıştırın. Alternatif olarak, kavrayışınızı üst sırt ve omuz kaslarını çalıştıracak şekilde de değiştirebilirsiniz

Ayrıca, bu basit egzersiz duruşunuzu da düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Kürek Makinesi İle Core Kasları Aktif Hale Getirmek İçin Egzersiz

Gövdenin üst kısmı ve core bölgesini hareketsiz tutarsanız, bedeninizin alt kısmının çalışmasını sağlarsınız. Sırtınızı düz tutarak, eğimli bir kavrayış ile barı tekrar tekrar kendinize doğru çekin. 

Kürek Makinesi İle Tek Kol Egzersizi

Tutma barını tek elinizle tutun, core kaslarınız ile kendinizi sabitleyip, dönmeden barı kendinize doğru çekin.

Eğer hareketi biraz daha zorlaştırmak istiyorsanız, barı çektiğiniz kolunuzla bir dönme hareketi yapabilirsiniz.