Koşu Parkuru ve Koşu Bandı: Hangisi Sizin İçin Daha İyi?

İki seçenek de sağlığınız açısından faydalıdır ancak her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Bunlardan biri daha fazla hoşunuza gidebilir. Koşu parkuru ile koşu bandı arasında seçim yaparken en önemlisi sizin tercihlerinizdir. 
 

Bir yanda dışarıda egzersiz yapmayı sevmeyen insanlar var. Diğer yanda ise yıl boyunca dışarıda antrenman yapmayı tercih edenler. Peki, hangisi daha iyi? Koşu parkuru mu koşu bandı mı?

Bu yazıda hem koşu parkurunun hem de koşu bandının avantajlarına ve dezavantajlarına göz atacağız.

Koşu Parkuru: Avantajları ve Dezavantajları

Gelin bazılarının daha “profesyonel” olduğunu düşündükleri seçenekten başlayalım. Koşu parkurunda koşmakla parkta veya kumsalda koşu yapmak aynı şey değildir. Bundan kastımız spor ve eğlence alanlarında bulunabilen pürüzsüz ve düz alanlar.

koşu parkuru adam süre

Koşu parkurunda koşmanın önemli bir avantajı herhangi bir programa bağlı kalmanızı gerektirmemesidir. Spor salonları gece geç vakitlere kadar açık olsalar da (hatta bazıları hiç kapanmaz) genellikle Pazar günleri ve tatil günleri kapalı olurlar.

Öte yandan halka açık koşu parkurları günün 24 saati yılın 365 günü açıktırlar. Boş zamanınız olduğunda koşu ayakkabılarınızı giyip koşuya çıkabilirsiniz.

Koşu parkurunda koşmak koşu bandında koşmaya kıyasla daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Neden mi? Çünkü kaslarımız farklı türde bir efor harcamak durumunda kalırlar. Koşu bandında koşacağınız zorlu bir parkur bile bu tür bir eforun yerini alamaz.

Hesaba katmanız gereken bir başka element de doğadır. Dışarıda egzersiz yapmak spor salonunda egzersiz yapmaktan daha faydalıdır. Manzaranın tadını çıkarabilir, açık havanın keyfine varabilirsiniz. Bu hem modunuzu yükseltecektir hem de dayanıklılığınızı artıracaktır.

 

Ayrıca koşu parkurunda koşmak güneşin tadını çıkarmanızı ve evde veya ofiste çok fazla zaman geçirilmesi nedeniyle ortaya çıkabilen D vitamini eksikliğiyle savaşmanızı sağlar.

Sıcaklığın ve güneşin çok yüksek olduğu zamanlarda egzersiz yapmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Düzgün bir güneş kremi kullanmayı, şapka ve gözlük takmayı ihmal etmeyin.

Bu aktivitenin faydası boldur ancak birkaç dezavantajı da vardır. Hava önemli bir belirleyici faktördür. Eğer gerçekten soğuksa, kar veya yağmur yağıyorsa koşuya çıkmanızı engelleyebilir. Aynı şey havanın çok sıcak, güneşin çok yakıcı olduğu zamanlar için de geçerlidir.

Koşu Bandında Koşmak: Avantajları ve Dezavantajları

Gelin bir de spor salonuna gidip koşu bandında koşma seçeneğini değerlendirelim. Bu şekilde programlanmış farklı hız seviyelerinde koşabilirsiniz.

Koşu bandında koşmanın bir faydası doğada koşmaya göre daha az agresif olmasıdır. Koşu bandının yüzeyi konforludur. Ayak tabanlarında, bileklerde ve dizlerde daha az gerginlik yaratır. Bir sakatlık yaşamış olanlar veya tendon iltihabı gibi bir sorunu olanlar için mükemmeldir.

koşu bandı kadın spor salonu

Koşu bandının düz yüzeyinde koşarken, yüksek hıza veya yokuş programına ayarlanmış olsa bile, kaslar daha az efor sarfederler. Bu nedenle koşu dünyasına yeni katılanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Kış soğuğunda, karlı günlerde veya havanın biraz soğuk ve yağmurlu olduğu günlerde spor salonuna gitmek havaya bağlı kalmadan antrenman rutinlerimize devam edebilmemizi sağlar. Aynı şey öğle sıcağında dışarıya çıkamadığımız zamanlar için de geçerlidir.

 

Koşu bandında koşmanın dezavantajlarından da bahsetmeliyiz. Öncelikle pek çok kişi koşu bandında koşmayı sıkıcı ve monoton bulur. Kilometrelerce koşsanız da manzaranız değişmez! Bu nedenle spor salonlarının çoğunda TV ve müzik açıktır. Koşu bandını tercih eden pek çok kişi telefonlarından dizi veya film izlemeyi tercih ederler.

Tamamen fiziksel açıdan konuşmak gerekirse kol hareketleriniz ve adımlarınız önemli ölçüde kısıtlanır. Ayrıca koşu parkuruna kıyasla koşu bandında daha az kalori yakılır.

En İyi Seçimi Yapmak

Koşu parkuru mu koşu bandı mı? Sizin için doğru seçenek hangisi? Her şey sizin kişisel zevkinize kalmış. Farklı seçeneklere sahip olmak için hem spor salonuna gidebilir hem de koşu parkurlarında koşabilirsiniz.

Böylece örneğin, dışarıda yağmur yağdığında spor salonuna giderek rutininizden kopmamış olursunuz. Koşu bandında koşmaktan sıkıldığınızda ise haftanın birkaç günü parkta koşu parkurunda koşabilirsiniz.