Yeni Başlayanlar İçin TRX: Başlamanız İçin En İyi Egzersizler

· 17 Mart 2019
TRX'i egzersiz rutininize dahil etmek, başka yöntemlerle çok daha zor elde edebileceğiniz faydalar sağlar. Bu yazımızda başlamanız için en iyi egzersizleri size anlatacağız.

Spor salonlarında her zaman deneyebileceğiniz  yeni rutinler, egzersizler veya disiplinler bulabilirsiniz. Bu yazımızda size kendi vücut ağırlığınızı kullanarak egzersiz yapmanızı sağlayan en yeni TRX egzersizlerini anlatacağız. Okumaya devam edin ve yeni başlayanlar için TRX egzersizlerini öğrenin.

Yeni Başlayanlar İçin TRX: Egzersizler

Herkes tarafından bilinen adı ile “egzersiz bantları” (TRX bunların ticari adıdır),  çok çeşitli egzersiz ve hareketleri yapmanızı sağlar. Bunun en iyi kısmı rutinlerin çeşitlendirilmiş olmasıdır. Bu sayede her derste belirli bir bölgeye odaklanabilirsiniz.

Eğer fitness dünyası ile daha yeni tanışıyorsanız ya da deneyecek farklı bir şeyler arıyorsanız, yeni başlayanlar için aşağıdaki egzersizleri öneriyoruz. Tek bir TRX egzersizi ile siz bütün bedeninizi çalıştırabilirsiniz.

1. Squat

Birçok rutinde bulunan klasik bir egzersizle başlayacağız. Sevseniz de sevmeseniz de squat hareketini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. İyi haber TRX ile duruşunuzu düzeltebilir ve uyumlu hareketler yapabilirsiniz.

TRX ile squat egzersizi yapan bir kadın

Bu oldukça basittir. Bandın önünde durun, ellerinizle her iki ucundan tutun ve dizlerinizi esnetirken vücudunuzu aşağı çekin. Tekniğinizi geliştirir geliştirmez sonraki adım ise başka değişkenler eklemek: tek ayak üzerinde, zıplayarak ve benzeri squatlar deneyebilirsiniz.

2. Biseps Curl

Yeni başlayanlar (veya profesyoneller) için çoğu bant egzersizi, spor salonlarında yaptıkları egzersizlerle eş değerdir. Sadece bazı unsurlar farklıdır. Örneğin, biseps curl hareketi hem kollarınızı hem de sırtınızı çalıştırmanızı sağlar.

Bandın önünde durun, uçlarını tutup hafifçe vücudunuzu eğin ve kollarınızı esnetin, vücudunuz yere çapraz bir şekilde durmalıdır. Sonra dirseklerinizi esnetin, yumruklarınızı yüzünüze doğru getirin ve başlangıç ​​pozisyonunuza geri dönün.

3. Lunge

Alt vücudumuz için başka bir hareket. Önceki egzersizler ile aynı pozisyonda başlayın, ama ağırlığınızı parmak uçlarınızla destekleyerek sağ bacağınızı bir adım arkaya atın. Sağ bacağınız yere yakın olacak şekilde iki dizinizi de esnetin.

Lunge egzersizi yapan birkaç insan.

Bandın yardımı ile kendinizi yukarı çekin, sonra sol bacağınızı bir adım arkaya atıp hareketi tekrarlayın.

4. Chest Press

Bu egzersiz için bandın önünde durun ve iki elinizle bandı tutun. Yere doğru çapraz durmak için geriye doğru bir kaç adım atın. Yere ne kadar çok yaklaşırsanız (paralel oldukça), hareket o kadar zorlaşır.

Kollarınızı göğsünüzün önüne uzatın ve gövdenizin, elinizin yüksekliğine mümkün olduğunca yakın olabilmesi için dirseklerinizi esnetin. Egzersizi daha iyi bir şekilde anlamak için havada şınav çektiğinizi hayal edin.

TRX bant ile göğüs germe egzersizi yapan insalar.

5. Dağ Tırmanışı Egzersizi

Ne yaptığınızı biliyorsanız ve başlangıçta yavaştan alabiliyorsanız bu egzersiz hiçte karmaşık değildir. Bunu herhangi bir problem olmaksızın TRX başlangıç rutininize ekleyebilirsiniz. Başlamak için bandı arkanıza alarak dizlerinizi ve avuç içlerinizi yere koyun. Birisinden ayağınızın üst kısmını bandın kollarına geçirmek için yardım alabilirsiniz.

Bedeninizi, bacaklarınız esnemiş olacak şekilde havaya kaldırın Sağ dizinizi bükerek göğsünüzle aynı hizaya getirin. Sonra aynı hareketi sol dizinizle de yapın. Bir bacak büküldüğünde, diğeri bir dağa tırmanıyormuş gibi uzanmalıdır.

6. Triseps Press

TRX ile uygulayabileceğiniz bir başka kol hareketidir. Bu egzersizde dizleriniz ve ayak parmaklarınız yerde duracak. Bandın önüne geçerek tutma yerlerini her iki elinizle tutun. Kollarınızı göğsünüzün önüne doğru esnetin. Bedeniniz öne eğildikçe, yavaşça dirseklerinizi esnetin. Başınız elleriniz arasında gövdeniz ise yere çapraz şekilde olmalıdır.