Kondisyon Bisikleti Kullanırken Çalışması Hedeflenen Kaslar

Kondisyon bisikleti en çok tercih edilen aletlerden biridir, kardiyonun tüm faydalarını sağlamasının yanı sıra kaslarımızın güçlenmesine de olanak sağlarlar.
 

Evde ya da spor salonunda kondisyon bisikletini kullanırken sadece kalp damar sistemimizi geliştirmekle kalmıyor birden çok kasımızı da çalıştırıyoruz. Bu yazımızda çalıştırdığımız bu kaslardan bahsedeceğiz.

Kondisyon Bisikleti Kullanırken Hangi Kaslarımızı Çalıştırırız?

Eliptik bisiklet veya kondisyon bisikleti istenilen şekilde ayarlanabilir (ağırlık ve pedal çevirme hızı). Bu bisikletlerin belirli kaslar üzerinde güçlü etkileri vardır ve gerçekten çok iyi bir kardiyo imkanı sunarlar.

Bisiklet sürmenin (kondisyon bisikleti dahil) ana faydalarından biri bacaklarımızı, kalçamızı ve baldırlarımızı sıkılaştırmasıdır, aynı zamanda vücudumuzun bir bütün olarak daha fazla oksijen almasını sağlar.

Eğer planınız bisiklet kullanarak gücünüzü arttırmak veya kas geliştirmekse her şeyin bir anda gerçekleşmeyeceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bu nedenle, haftada en az üç kez egzersiz yapmanız gerekecektir.

bisiklete binen insanlar

İlk sonuçlar bir, bir buçuk ay sonra fark edilmeye başlar. Her ne kadar sadece alt vücut kaslarımızın çalıştığına inanılsa da, gerçek şu ki, üst vücuttaki kaslar da bir miktar çalışmaktadır.

1. Üst Bacak Kasları

Bu kas grubu baldırların önünde konumlanmıştır ve ileri doğru pedal çevirmede en çok çalışan kaslardır. Bu yüzden kondisyon bisikleti bu kas grubunu güçlendirmek için en iyi seçenektir.

2. Kalça Kasları

Selede oturuyor olmamıza rağmen, vücudumuzun bu kısmını da fazlaca çalıştırıyoruz. Ancak daha iyi sonuçlar alabilmemiz için spinning (iç mekan bisikleti) derslerindeki gibi oturup kalkma hareketi yapmamız önemlidir. Eliptik bisiklette en çok kullanılan kaslar; gluteus maximus ve gluteus medius kaslarıdır.

 

3. Kalf Kasları (Baldırlar)

Egzersiz sırasında tüm bacak kaslarınızın çalışmasının yanı sıra, kapalı alanda yapılan bisiklet aynı zamanda baldırlarınızı da güçlendirir. Oturuyor olmanız, ayakta olmanız veya öne doğru yaslanıyor olmanız fark etmez, vücudumuzun bu kasları diğer tüm kısımlardan daha hızlı gelişir.

sabit bisiklet ile egzersiz yapan kadın

Bunun nedeni, bu bölgede diğer bölgelerden daha az yağ olması veya pedal çevirirken daha çok çalışıyor olmalası olabilir. Aynı zamanda, siz fark etmeseniz bile, baldırlarınız tüm egzersiz boyunca kasılı kalır.

4. Sırt

Spinning’de sırt kasları alt vücut kaslarına göre daha az çalışıyor olmasına rağmen omurgayı güçlendirir. Herkesin bildiği eliptik bisikleti kullanırken iyi bir duruş ve dik bir omurga oldukça önemlidir. Spinning yapıyorsak daha da dikkatli olmamız gerekir. Selede yukarı ve aşağı doğru yaptığımız otrup kalkma hareketleri omurgamızın eğilmesine, kontraktürlere (adalenin inatçı bir şekilde kısalmasından dolayı eklemin anormal bir duruş almasına) ya da sakatlanmalara sebep olabilir.

5. Karın Kasları

Bisiklet sürerken dik bir sırt ve doğru bir duruş ile karın kaslarımızı da çalıştırabiliriz. Normal rutininizi tamamladıktan sonra mindere uzanıp ekstra karın egzersizleri yapmanıza gerek yok!

6. Ön Kol ve Arka Kol Kasları

Bu kaslar kollarda yer alırlar ve gidonu tutup doğru duruşu yakalamamızda önemli rol oynar. Vücudun geri kalanına odaklı hareketler yaparken bile bu kasları çalıştırırız. (Sele hizasında yukarı ve aşağı doru hareket etmek gibi )

 

İşte size bir ipucu: Kondisyon bisikletinde ön ve arka kol kaslarınızı kasmak için ellerinizi gidona bastırın. Ağırlık kaldırmak kadar etkili olmasa da o bölgenin çalışmasını arttıracaktır.

Kondisyon bisikleti kullanırken kaslarımızı çalıştırmanın temeli, güç ve hızdır. Bu egzersiz güç ve dayanıklılığı arttırmaya yönelik olsa da her zaman kas geliştirmeye yardımcı değildir.

Sonuçlarınızın gittikçe iyileşmesini istiyorsanız tek başına tipik pedal çevirmekten kaçınmalısınız. Telefon ve televizyondan takip edilen egzersiz rutinlerini bir kenara bırakın. Oturma ve ayakta durma döngülerini birleştirmeniz gerekiyor, rutininize sürat koşusu ekleyin, alternatif ağırlıklar ekleyin ve pedal çevirirken aynı zamanda karın kaslarınızı ve kalça kaslarınızı sıkmayı unutmayın.