Sahilde Egzersiz Yapmak İçin Tüyolar

Gününüzü iyi geçirmek, sevdiklerinizle olmak, sıkıntıyı kendinizden uzak tutmak ve tüm bunları yaparken kalori yakmak istiyorsanız sahilde egzersiz yapmak tam size göre.
 

İyi havayı fırsat bilip, sahilde egzersiz yapmaya çıkmak rutininizi kırmanın mükemmel bir yoludur. Ama bu fikrin en iyi kısmına gelmedik bile. Sahildeki egzersizinizden iyi bir sonuç alabilmek için terlemenize bile gerek yok! Merak ediyorsanız, tüyolarımıza göz atın!

Sahilde egzersiz mi? Gerçekten çok iyi fikir!

Saatlerce güneşlenmek iyi bir plan gibi gözükebilir ama çok hızlı bir şekilde sıkıcı hale gelir. Bir anda kendinizi çok daha aktif bir şeyler yapmayı isterken bulabilirsiniz.

Birçok insan, sahilde egzersiz yapmak için sahilin boş olduğu sabah saatlerini tercih eder. Diğerleriyse, bir önceki grubun aksine, sahilin kalabalık olduğu zamanları seçiyorlar ki egzersiz yaparken bir yandan da arkadaş edinip sosyalleşebilsinler.

İki durumda da, sahil size birçok seçenek sunar. Bu seçenekler rutininizi bozup sizi daha sağlıklı bir hayatın kucağına atabilecek kadar kışkırtıcıdır.

Ve tabi ki, küçük bir sahil egzersizi herkesi daha iyi hissettirir.

Sahilde egzersiz yapmak için tüyolar

Sahilde egzersiz yapmak için fit bir vücuda sahip olmanız, tüm gün antrenman yapmanız veya kalan tüm aktivitelerinizden vazgeçmeniz gerekmiyor. Fakat sahilde egzersiz yapmayı ailenizle daha çok zaman geçirmek veya kendinize daha fazla zaman ayırmak için kullanabilirsiniz. Tüyolarımızı gözden geçirin:

1. Güneş kremi kullanın

 

Yüzseniz de yüzmeseniz de, su geçirmez ve ter önleyici bir güneş losyonu kullanmanızı öneririz. Hava bulutlu da olsa, egzersizinizi sabah yapıyor olsanız da, her iki üç saatte bir güneş kremi sürmeniz çok önemlidir.

sahilde koşan çift

2. Şapka giyin ve güneş gözlüğü takın

Deniz zararsız gözüküyor olabilir, ancak denizden ve kumdan yansıyan güneş ışınları cildinize ve gözlerinize zarar verebilir. Şapka, sizi güneş çarpmasından korur.

3. Su İçin

Bol su içmek her durumda geçerli olan bir tavsiyedir, ancak söz konusu sahilde egzersiz yapmak olduğunda bu artık tavsiye değil bir zorunluluk haline gelir. Her zaman yanınızda bir şişe su taşıyın ve susuz kalmayın.

Sahilde egzersiz yapmanın yolları

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Birkaç eğlenceli fikri aşağıda bulabilirsiniz:

1. Yüzmek

Eğer yüzmeyi bilmiyorsanız ve açık sularda yüzmediyseniz, basit kulaçlar ve tekmelerle suyun sığ olduğu yerlerde çalışabilirsiniz. Kalori yakmanın yanı sıra, hiç fark etmeden vücudunuz için sağlam bir egzersiz yapmış olacaksınız.

2. Dalgalarda zıplayın

Dalgalarda zıplamak çok eğlencelidir. Aynı zamanda çocuklarınızla egzersiz yapmak için de harika bir yoldur. Tek yapmanız gereken belinize kadar gelen suyun içinde beklemek ve her dalga geldiğinde zıplamak.

3. Sahil Sporları

Voleybol, futbol veya tenis oynayabilirsiniz. Sahilde oynayabileceğiniz ve inanılmaz keyif almanızın garanti olduğu o kadar fazla spor var ki…

 

Bazı sahillerde, herkesin kullanımına açık olan spor alanları olur. İsterseniz burada yeni insanlarla tanışabilirsiniz, isterseniz de ailenizle kaliteli ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

deniz kenarında frizbi ile oynayan arkadaşlar

Sörf gibi su sporlarını da istediğiniz zaman deneyebilirsiniz. Sörf tahtasında ayakta durmaya çalışmak bile, karın kaslarınızı, bacaklarınızı ve dengenizi geliştirir. Eğer ayakta durmaya hazır değilseniz ya da yapabileceğinize inanmıyorsanız, karnınızın üstünde sörf tahtasına yatın ve kollarınızla bacaklarınızı kullanarak suda kayık gibi hareket edin.

4. Yürüyüş yapmak

Sahilde tek başınıza ya da biriyle yürüyüş yapmaktan daha rahatlatıcı çok az şey vardır. Eğer aradığınız huzur ve meditasyonsa sabah yürüyüşleri sizin için idealdir. Ama istediğiniz kilo vermek veya bacaklarınızı açmaksa, temponuzu arttırabilir ve sahil şeridinde uzun ve tempolu bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Son olarak, spor salonundaki rutin egzersizinizi de sahilde yapabilirsiniz. Duvara karşı squat, mekik ya da şınav yapabilirsiniz ama takdir edersiniz ki deniz manzarasına karşı tüm bunları yapmak çok daha motive edici olacaktır. Bunları okuduğunuza göre artık hiç bahaneniz kalmadı! Kalkın ve sahile gidin!

  • Sociedad Española de Medicina del Deporte. Recomendaciones para practicar deporte en ambiente caluroso. http://www.femede.es/documentos/Recomendaciones_deporte_en_calor.pdf