HIIT Antrenmanı Yapmanın Faydaları

Fitness dünyasıyla ilgili her şeyin şu anda yaşadığı patlama ve popülerlik, daha yaygın olarak HIIT diye bilinen Yüksek Yoğunluk Aralığı Eğitimini bir istisna haline getirmedi. 
 

HIIT, doğru şekilde yapıldığı takdirde ve herkes için uygun egzersizler olmadığı dikkate alındığında organizmamıza çok sayıda fayda sağlar.

Bu tür rutinlerin en çarpıcı yönlerinden biri olan ve uygulayıcılar arasında büyük bir sürpriz yaratan, 15 dakikalık HIIT antrenmanının 30 dakikalık koşudan daha fazla kalori harcatabilmesidir.

Ayrıca, ek bir etki olarak, bu çok zor geçen 15 dakikalık egzersizi izleyen 24 saat boyunca vücudumuzda yağ yakımı önemli ölçüde artar.

Özünde, bu tür yüksek yoğunluklu eğitimler vücudumuzun metabolizmasını yeniden organize etmesine neden olur. Böylece yağ asitlerini karbonhidratlar yerine enerji kaynağı olarak depolar ve bu, bu tarz aktivitelere alışık olmamasından kaynaklanır.

Bu konuda hala şüpheleriniz varsa, Amerikan Spor Koleji, 2011’deki yıllık toplantısında, iki haftalık HIIT’in altı ila sekiz haftalık dayanıklılık antrenmanına eşit olacağını açıkça belirtip doğruluğunu onayladı.

koşu

HIIT’in Özel Avantajları

Daha az kalorili ve daha işlevsel bir bakış açısından, HIIT büyüme hormonumuzu antrenmandan sonraki ilk 24 saat içinde %450 ile çarpmayı başarıyor.  

Bu hormon bir yandan kalori yakımını arttırırken diğer yandan yaşlanma sürecini yavaşlatmadan sorumludur. Buna göre, HIIT bizi içeriden ve dışarıdan genç tutacak bir tür ‘gençlik çeşmesi’ gibi düşünülebilir.

Düzenli fitness yapıyorsanız, muhtemelen en karmaşık yönlerden birinin şüphesiz ki kilo vermekle kasları da beraberinde sürüklememek arasındaki orta yolu bulmak olduğunu fark etmişsinizdir. Bu tipik kardiyovasküler çalışmalarda geçerlidir.

 

Buna bir çözüm olarak, HIIT bize mükemmel formülü verir: kas kütlenizi kaybetmeden üç kat daha fazla yağ yakmamızı sağlar.

kilo

2006 yılında Little ve Gibala tarafından yapılan araştırmalara göre, bir HIIT antrenmanından sonra kalp kapasitemizde büyük bir gelişme meydana gelir.

Bu tür bir antrenman yapmış olan bireyler, normal bir antrenman yaptıkları zamana göre sabit bir kalp atış hızı korurken iki kat daha fazla pedal çevirebildiler.

Birçok aerobik aktivitede olduğu gibi, HIIT diyabetli insanlar için de uygun hale gelir ve glikoz alımını artırmaya ve insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olur.

HIIT Antrenmanının Ek Yararları

Burada yüksek performans olarak kabul edilen sert bir eğitimden bahsediyoruz. Bunu her bir bireyin fiziksel kapasitesine uyarlamak her zaman mümkündür.

Bu yüzden egzersizleri en çok ilgilendiğimiz şekilde özelleştiririz ve birleştiririz. Yeni başlayanlar ve spor yapmaya çok alışık olmayan insanlar için HIIT rutinlerini değiştirebiliriz.

Bunlar yeterli değilmiş gibi, bu tür rutinleri uygulamak için terlemeye, yorulmaya ve yeterli iradeye sahip olmaya istekli olmanız yeterli olacaktır.

Bir spor salonuna gitmek ya da özel ekipman satın almak için para harcamanıza gerek yoktur. Çünkü evde ya da dışarıda HIIT uygulayabilirsiniz.

HIIT Kontrendikasyonları

Yüksek yoğunluklu eğitim uygulamasında her şey faydalı ve kolay olmayacak. HIIT’in uygulamalarını tavsiye etmeyen bir dizi kontrendikasyonları var ve dikkate almalıyız.

 

Birincisi, düşük kalorili bir diyet uyguluyorsanız, vücudumuzdaki glikojen eksikliğinden dolayı baş dönmesine ve hatta bilinç kaybına yol açabileceğinden, bu tür bir uygulama tavsiye edilmez.

Eklemlerimiz ve tendonlarımız bu tür yüksek yoğunluklu antrenmanlarla çok ağır bir iş yüküne maruz kalacaktır. Bu nedenle herhangi bir eklem ya da kas problemi olanlar, kendilerini büyük bir sakatlanma riskiyle karşı karşıya bırakmaktan kaçınmalıdır.

sakatlık

Bu konuda herhangi bir şüpheniz varsa yapılacak şey, HIIT uygulamasının riskleri hakkında tavsiye almak için bir sağlık uzmanına gitmektir. Mümkünse kişisel eğitmene gitmektir.

Eğer sorunumuz fiziksel altyapı eksikliği nedeniyle zayıf kalmış bir kardiyovasküler sistemimiz olması ise, en azından başlangıçta tercihen bu tür bir eğitimden kaçınmalıyız.

Sporla ilk temasımız, bu özelliklerin eğitimi için gereken fiziksel kapasiteyi edinmemize yardımcı olan hafif bir egzersiz olmalıdır.

Son olarak ve HIIT uygulamasının ürettiği kan basıncındaki artışı dikkate alalım. Kalp ya da kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olanlar için (özellikle yüksek tansiyon durumunda) bu tarz antrenmanlar önerilmez.