Ev Eşyaları İle Evde Antrenman Yapın

· 18 Mart 2019
Çoğu zaman egzersiz aletlerinin çok pahalı olmasını bahane ederiz. Evde yalnızca egzersiz için kullandığımız aletlerin yer kaplamasını istemiyor da olabiliriz. Ancak zaten halihazırda evinizde bulunan eşyalarla antrenmanınızı yapabilirsiniz. 

Antrenman yapmak istiyorsanız spor salonu üyeliği veya özel ders için para vermenize gerek yok. Halihazırda evde olan ev eşyaları kullanılarak antrenman yapılabilir. Ancak yine de şunu unutmayın, evde antrenman yapanlar spor salonuna gidenlere göre bırakmaya daha eğilimlidirler.

Antrenman yapmak için dışarıya çıkmak zorunda kalmamanın ve evde günün istediğiniz saatinde egzersiz yapmanın keyfini çıkarın. Ev eşyaları ile antrenmanınızı yapın!

Neden Evde Antrenman Yapılmalı?

Bu, egzersiz yapmaya ihtiyacı olduğunu fark eden (kilo vermek veya kalp damar sağlığını geliştirmek isteyen) herkesin sorduğu önemli bir sorudur. Evde kendi spor salonunu kuran insanların sayısı her geçen gün artıyor. Bunun pek çok faydası vardır.

Öncelikle zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Spor salonuna gitmek için yolculuk etmenize, park yeri aramanıza veya otobüs beklemenize gerek kalmaz. Evinizin spor salonundan uzaklığına bağlı olarak yolda vakit harcamaktan kurtulup bu sayede günde yaklaşık 1 saat kar edebilirsiniz.

mekik çeken kadın

Ayrıca spor salonunun saatlerine göre kendinizi ayarlamanıza da gerek kalmaz! Bu da haftasonları ve tatil günleri dahil ister sabah saat 5’te ister akşam 10’da egzersiz yapabileceğiniz anlamına geliyor!

Evde Antrenman Yapın ve Daha Çok İş Halledin

Evde antrenman yapmak harikadır çünkü kalan zamanınızı çamaşır yıkamak veya çocuklarınızla vakit geçirmek gibi farklı aktiviteler için kullanabilirsiniz. Çocuklarınızı ağırlık olarak kullanabileceğiniz antrenman rutinleri bile vardır! Zekice hazırlanmış bu antrenmanları yapmak herkes için eğlenceli olabilir.

En önemlisi de antrenman yapmamak için uydurduğunuz bahaneleri unutmak zorunda kalacaksınız: yağmur yağıyor, hava soğuk, hava sıcak, çok erken, çok geç, çok uzak, otobüse binmem gerek, ders şu saatte başlıyor v.b. Bu bahaneleri artık aklınızdan çıkarın!

Evde antrenman yapmak için bolca motivasyona, irade gücüne ve istikrara ihtiyacınız olacak. Üstelik televizyon, kanepe, bir süre kestirmek veya favori dizinizin son bölümü dikkatinizi dağıtabilir veya size engel olabilir. Hedefinize konsantre olun!

Son olarak denemek istediğiniz her özel ders için ödeme yapmanıza, her ay taksitleri yatırmanıza gerek kalmayacağı için bolca para tasarrufu yapmış olacaksınız. İlk etapta birkaç aksesuar almak için biraz para harcamanız gerekebilir ama bu da şart değildir. Evinizde sorunsuz bir şekilde bunların yerine kullanabileceğiniz eşyalar mevcuttur.

Ev Eşyaları İle Evde Antrenman Yapabilirsiniz

Elbette bu mümkün! Hatta daha önce egzersiz için kullanabileceğinizi hiç düşünmediğiniz eşyalar bulacaksınız. Önemli olan etrafınıza iyice bakmanız ve işi hayal gücünüze bırakmanız. Halihazırda evinizde bulunan bir eşyayı spor salonunda olan aletlerden birine dönüştürebilirsiniz.

evde bacak egzersizi yapan kadın

1. Kol Egzersizleri: Havlular ve Direkler

Bir halter barı almanız şart değil. Başlangıç için evde ne varsa onu kullanabilirsiniz. Rulo yapılmış banyo havluları veya temizlik bezinin sapı kol triseps, biseps ve sırt egzersizleri için kullanılabilir.

Evet, ağırlıkları fazla değildir ancak ağırlık ekleyebilirsiniz. Sopanın her bir tarafına su şişeleri veya ıslak havlular asabilirsiniz.

2. Güç Antrenmanları: Çantalar ve Şişeler

Spor salonlarında squat, lunge veya halter kaldırma hareketi yaparken takılan ağırlık yeleklerini duymuş olabilirsiniz. Peki, dayanıklı sapları olan, pirinç veya makarna paketleriyle dolu bir kol veya sırt çantasına ne dersiniz?

Bir başka seçenek de farklı boyutlarda plastik şişeler kullanmaktır. Onları kumla, suyla veya çamurla doldurun ve dambılların veya ağırlık tabaklarının yerine kullanın.

3. Kardiyovasküler Egzersizler: Sandalyeler ve Merdivenler

Hala evinizde bulunan ev eşyaları ile antrenman yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Biraz kardiyo yapmak istiyorsanız üzerine inip çıkmak için her zaman merdivenleri, küçük kutuları, sandalyeleri veya bankları kullanabilirsiniz. Biraz müzik açın ve harekete geçin!

salonda koltukla egzersiz yapan kadın

Çocuklarınız varsa onların mutlaka atlama ipi vardır. Antrenmanınızın başında ısınmak için o ipi kullanabilirsiniz. Ayrıca onlardan size bir top ödünç vermelerini de isteyebilirsiniz. Topu kullanarak yapabileceğiniz pek çok egzersiz vardır.