CrossFit Yaparken Sakatlık Yaşandığında Ne Yapılmalıdır?

CrossFit gibi bazı yüksek yoğunluklu sporlar sakatlıklara yol açabilirler. Onları önlemek için egzersizleri yaparken ilerleyici bir yöntem uygulamak gibi yöntemleri izlemek çok önemlidir. 
 

CrossFit yaparken sakatlık yaşamak, hiç şüphesiz bu disiplinle meşgul olan pek çok sporcunun karşılaştığı bir risktir. Peki, bununla nasıl başa çıkıyorlar? Elbette dinlenme süresi sakatlığın türü ve büyüklüğü gibi farklı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Sakatlık yaşadığımızda, iyileşme sürecini hızlandırmak için dikkate alabileceğimiz pek çok genel tavsiye vardır. Şimdi CrossFit yaparken sakatlananların bu süreçle nasıl başa çıkabileceklerinden bahsedeceğiz.

CrossFit Yaparken En Sık Yaşanan Sakatlık Türleri

Bu spor yapılırken sakatlanma ihtimali daha yüksek olan bölgeleri şöyle sıralayabiliriz:

Dizler

Dizler, CrossFit antrenmanlarından en sık etkilenen kısımlardır. Hatta hem profesyonelleri hem çaylaklar hem de sadece eğlenmek için CrossFit yapanlar diz sakatlığı yaşayabilirler.

Genellikle bu tür sakatlıklar egzersizleri yaparken kötü pozisyon alınmasından kaynaklanırlar. Ancak bu durumun ortaya çıkmasına yol açabilecek genetik eklem sorunları da vardır.

Omuzlar

Omuzlar CrossFit antrenmanı esnasında en fazla yüklenilen kısımlardan biridir. Bu yüzden bu bölgenin sakatlanması da yaygın olarak görülen bir durumdur.

Omuzlar doğal olarak vücudun güçlü kısımlarıdır. Ancak doğru bir şekilde ısınmadığımızda sorunlar ortaya çıkar. Aynı şekilde egzersizleri yaparken kötü pozisyon almak da sakatlığa yol açan temel sebeplerden biri olabilir.

Sırtın Alt Kısmı – Bel

Hiç şüphesiz bu tip bir antrenman yapılırken bele de çok fazla yüklenilir. Aslında sorun vücutlarımızın uyuşuk yaşam tarzına çok alışmış olmalarıdır.

halter kaldıran kadın

Günlük yaşantımızda hafif bir ağırlık kaldırırken bile sırtın alt kısmına çok yüklenilir. Ayrıca normalde kaldırabileceğimizden çok daha fazla ağırlığı kaldırmayı denediğimiz zamanlar da vardır.

Bilekler

Bilekler oldukça dayanıklı eklemlerdir. Ancak boyutları küçüktür ve genellikle bu antrenman türünün içerdiği ağırlık miktarını ve eforu desteklemezler.

Bu nedenle CrossFit yapılırken en çok sakatlanan kısımlardan biri de bileklerdir. CrossFit yapmaya başlamadan önce onları ısıtmak ve antrenmandaki ağırlık miktarını günden güne, yavaş yavaş artırmak önemlidir.

CrossFit Yaparken En Sık Yaşanan Sakatlık Türleri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahatsızlık

Antrenmandan önce veya sonra ortaya çıkabilecek herhangi bir rahatsızlığa gereken ilgiyi göstermek çok önemlidir. Ağrı ne kadar hafif olursa olsun, incelenmesi için bir uzmana görünmeniz tavsiye edilir.

Bunu yapmadığınız takdirde daha kötü bir sakatlık oluşabilir. Bu da haftalarca hatta aylarca antrenmanı bırakmanız gerekebileceği anlamına gelir.

Sakatlığı İyileştirmek İçin Dinlenin

Daha hızlı iyileşebilmek için dinlenmek şarttır. Elbette bu uyuşuk bir yaşam tarzı benimseyip hiçbir şey yapmamanız gerektiği anlamına gelmez.

Bir doktora ne gibi kısıtlamalarınız olacağını sormanız, daha az yoğun olacak şekilde antrenman yapmaya devam edip edemeyeceğinizi danışmanız büyük önem taşır.

Örneğin sakatlığınız vücudunuzun üst kısmını etkiliyorsa, yürüyüşe çıkmanız veya sabit bir bisiklette egzersiz yapmanız belki de mümkündür.

 

Terapi

Çoğu durumda, bir sakatlığın üstesinden başarılı bir şekilde gelebilmek için özel terapilere başvurmak gerekir. Bir uzman sakatlanan kısmı güçlendirmek için yapabileceğiniz en uygun egzersizleri size öğretecek ve onları yapmanıza yardımcı olacaktır. Böylece iyileşme süreciniz daha etkili bir şekilde geçecektir.

Aynı şekilde, sakatlığınızın ne olduğuna bağlı olarak, bir doktor da soğuk, sıcak ve hatta elektrik uygulama gibi şeyleri içeren terapiler önerebilir.

Doktorun Talimatlarını Dinleyin

Ne kadar küçük olursa olsun, bir sakatlık yaşadığınızda doktorunuzun talimatlarını ve yönergelerini harfi harfine takip etmeniz hayati önem taşır. Aksi takdirde iyileşme süreci gecikecektir. Ayrıca sakatlıktan önce yaptığımız gibi antrenmanlar yapma olasılığımız da ertelenecektir.

CrossFit Yaparken Sakatlık Yaşamaktan Kaçınmak İçin Tavsiyeler

İyi Bir Şekilde Isının

Sakatlıkların çoğundan kaçınmak için anahtar ısınmaktır. Vücudun tamamını ısıtmak için zaman ayırmak gerekir. Bileklerden bacaklara, omuzları da atlamadan tüm vücudunuzu ısıtmalısınız. Bu amaçla bant veya hafif ağırlıklar gibi aletleri kullanabilirsiniz.

esneyen adam spor salonu

Ağırlık ve Duruş

Sık sık sakatlığa yol açan sorunlardan biri de ağırlıklardır. Kendimizi sakatlamaktan kaçınmak için ağırlık miktarını günden güne, yavaş yavaş artırmamız gerekir. İlk derslerden itibaren profesyonelmiş gibi davranmaktan kaçınmalıyız.

Aynı şekilde hareketleri yaparken duruşumuzun doğru olması yaygın olarak rastlanan pek çok sakatlıktan kaçınmamızı sağlayacaktır.

 

Kısacası CrossFit yaparken karşılaşılan bir sakatlıkla doğru bir şekilde başa çıkmak için antrenman boyunca veya sonrasında oluşan en ufak bir rahatsızlığa bile gereken ilgiyi göstermeliyiz. Bir sakatlık yaşarsanız doktorun talimatlarına uymanız ve iyileşme sürecini hızlandırmak için gerektiği kadar dinlenmeniz çok önemlidir.

Son olarak ısınma ve hareketleri yaparken duruşumuzun doğru olması gibi faktörlerin bu disiplinde sık sık karşılaşılan fiziksel sıkıntılardan kaçınmakta anahtar rolü üstlendiklerini unutmamamız önemlidir.

  • Jorge Alberto de Haro, Javier Ramos Fernández Villanueva. 2016. Crossfit y columna vertebral. Extraído de: http://www.medigraphic.com/pdfs/orthotips/ot-2016/ot164b.pdf
  • Javier Butragueño Revenga. 2015. Incidencia de las lesiones deportivas. Extraído de: http://oa.upm.es/37879/1/JAVIER_BUTRAGUENO_REVENGA.pdf