Yumurta Akından Mayonez

03 Mayıs, 2019
Mayonez; balık, hamburger ya da patates kızartması gibi birçok yemeği lezzetlendiren bir malzemedir.
 

Yumurta kadar çok amaçlı bir malzeme daha yoktur. Dahası, yumurta, kırmızı etin yerini alabilecek kadar önemli miktarda protein içerir. Yumurtanın akı, en faydalı kısmıdır çünkü hiç yağ içermez. Bu yüzden de yumurta akından mayonez yapmak sağlıklı ve dengeli bir diyet için idealdir.

Yumurta Akının Olumlu Özellikleri

Yumurta akı, yüksek oranda su içeriğine ek olarak, vücudun ihtiyacı olan besin ve temel amino asitleri de bünyesinde barındırır. Kasların gelişmesini ve kemiklerin mineral elde etmesini sağlar, bu yüzden çocuklar ve sporcular için çok faydalıdır.

Aynı şekilde, yumurta akı, riboflavin, niyasin, potasyum, selenyum, folik asit ve diğer vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Ayrıca, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan bir kalkan inşa eden belli enzimleri de içermektedir.

bir kase yumurta akından mayonez

İnsanlar genelde yumurtayı kolesterol seviyesini yükseltmekle suçlarlar. Ancak, bugünlerde, beslenme uzmanları ve konuyla ilgili diğer uzmanlar bunun aksini söylemektedir. Çeşitli uzmanlara göre; kızartılmış gıdalar, sosisler, tütsülenmiş etler ve kırmızı et gibi ürünlerde bulunan yağlar, kolesterol seviyesini çok artırmaktadır.

 

Yumurta Akının Diğer Faydaları

 • İyi bir B vitamini kaynağıdır. B vitamini suda çözünür yani vücut onu biriktiremez. Sonuç olarak, vücut bu vitamini her gün besinler aracılığıyla yenilenmelidir.
 • Yumurta akı, ikinci tip diyabet gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olan bir besindir.
 • Yumurta akı, tok hissettirir, bu da diğer yüksek kalorili gıdaları tüketmekten çok daha sağlıklı ve etkili bir durumdur.
 • Kemoterapi alan hastalar ya da böbrek problemi olan insanlara yumurta akı yemeleri tavsiye edilir.
 • Yumurta akı, kemikleri güçlendirmeye ve yenilemeye yardımcı olur.
 • Eski zamanlarda, insanlar yumurta akını doğrudan yaranın üstüne sürerek, iyileştirmek için kullanıyorlardı.
 • Yumurta akı, kan basıncının kontrol edilmesine yardımcı olur.

Yumurta Akı Mayonezi Yemenin Faydaları Nelerdir?

Yumurta akından yapılan mayonez, bir kahvaltı çeşnisi olarak ya da spor sonrası yenilecek bir yemeğe eşlik etmesi için harika bir seçimdir. İnsan vücuduna, özellikle B ve E vitamin grubundan yüksek miktarda vitamin ve protein sağlar. Buna ek olarak, yumurta akının antioksidan özellikleri de olduğu için, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Yumurta akından mayonez yemenin bir diğer faydası da, bunun yaşlanma sürecini yavaşlatıyor olmasıdır. Yumurta akı, vücutta, kırışıklıkların önlenmesinde anahtar rol oynayan kolajen üretimini hızlandırır.

Yumurta Akından Mayonez Yapımı

Hem başlangıçlar, salatalar ve ana yemekler için bir çeşni olarak iyi olması, hem de geleneksel mayonezin yerine sağlıklı bir alternatif olmasından dolayı bu tarifi size öneriyoruz. Ayrıca, bu tarif her bütçeye uygun olan basit malzemelerle yapılabilir.

 
çırpma teli ve mayonez

Yemekler için, bu mayonez, çok yönlü bir malzemedir ve her tabağa kolayca uyum sağlayabilir. Soğuk makarna, pilav, ızgara balık ve şefin yaratıcılığını kullandığı herhangi başka bir yemek için harika bir çeşni olabilir.

Malzemeler:

 • 3 yumurtanın akı
 • 3 tatlı kaşığı limon suyu
 • İnce doğranmış bir diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı dijon hardalı
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 3 bardak zeytinyağı. Alternatif olarak, sızma ayçiçeği yağı da kullanabilirsiniz.
 • Ağız tadınıza göre tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

 1. Zeytinyağı ve limon suyu dışındaki tüm malzemeleri bir kapta birleştirin.
 2. Bir yandan elinizle yavaş ya da orta hızda karıştırırken bir yandan da zeytinyağını yavaşça ekleyin.
 3. Mayonezi yavaş bir hızda karıştırmaya devam edin. Karışım, birleşmeye başladıkça karıştırma hızını artırın.
 4. Bir tatlı kaşığı limon suyunu karışıma ekleyin.
 5. Eklenecek hiç zeytinyağı kalmayana kadar 2. 3. ve 4. adımları tekrar edin. Artık mayonezin kremsi bir dokuya sahip olması gereklidir.
 6. Eğer gerekliyse, mayonezi tatlandırmak için biraz tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz.