Kahvaltılık Yulaf Lapası

13 Mayıs 2019
Yulaf ezmesini süt veya suyla karıştırıp, meyve veya tohum ekleyerek, kendinize mükemmel bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Sadece sağlıklı ve dengeli olmakla kalmaz, aynı zamanda güne başlamak için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi de sağlar.

Yulaf lapası, süt veya suda pişirilmiş yulaf ezmesinden oluşur. Ekstra lezzet için, yulaf lapasına meyve ve baharat da ekleyebilirsiniz. Yulaf lapası, insanların genellikle kahvaltıda tükettikleri geleneksel bir İngiliz yemeğidir. Ancak günümüzde dünya çapında da popüler hale geldi.

Bazı insanlar, yulaf lapasının kilo vermenize bile yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bunun nedeni, yulafın yavaş salınan bir karbonhidrat olmasıdır, bu da daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca, tam tahıllar kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Bu yazımızda, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı hazırlayabilmeniz için lapa tarifleri paylaşacağız. Bunlar sadece hızlı ve kolay değil, aynı zamanda da hesaplı tariflerdir.

Klasik Yulaf Lapası

Bu tarifi yapabilmek için, yaklaşık 30 grama eşdeğer, üçte bir bardak yulaf ezmesine ve bir bardak süte ihtiyacınız var. Bu tarifteki kalorileri daha da azaltmak istiyorsanız yağsız süt, soya sütü ve hatta sadece su kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir tatlandırıcı kullanmak istiyorsanız – şekerotu iyi bir seçenektir. Son olarak, biraz da tarçına ihtiyacınız olacak.

bir kase yulaf lapası

Ayrıca okuyun: Tatlılar: Formunuzu Bozmayan Tatlı Tarifleri

Su kullanırsanız, tadının fazla yavan olmaması için daha fazla meyve veya baharat eklemeniz gerekir.

Hazırlanışı:

 1. Süt veya suyu, tatlandırıcı ve tarçınla birlikte bir tencereye koyun.
 2. Buharlar yükseldiğini görmeye başladığınızda, yulaf ezmesini ekleyebilirsiniz.
 3. Karışımı, tercih ettiğiniz yoğunluğa bağlı olarak 5-10 dakika karıştırarak, orta ateşte pişirin.
 4. Yulaf lapasını dilediğiniz gibi sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz. Üzerine meyve, kuru yemiş veya istediğiniz herhangi bir şey ekleyebilirsiniz.

Çikolatalı Yulaf Lapası

Bu tarifi yapabilmek için, bir bardak yulaf ezmesinin üçte birine ihtiyacınız olacak (yaklaşık 30 gr). Kaloriyi azaltmak istiyorsanız, bir bardak süt yerine yağsız süt, soya sütü ve hatta su kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir çay kaşığı yağsız kakao tozu (şekersiz) gerekir. Son olarak, şekerotu gibi bir tatlandırıcı ve biraz tarçına ihtiyacınız olacak.

Su kullanırsanız, tadının yavan olmaması için fazladan meyve ve baharat eklemelisiniz. Ayrıca, kakaonun acı tadını gidermek için daha fazla tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Bunu akılda tutarak, yulaf lapası yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Süt veya suyu, tatlandırıcı, kakao ve tarçınla birlikte bir tavaya koyun.
 2. Buhar yükselmeye başladığında, yulaf ezmesini ekleyin.
 3. Karışımı, tercih ettiğiniz yoğunluğa bağlı olarak 5-10 dakika karıştırarak orta ateşte pişirin.
 4. Yulaf lapasını dilediğiniz gibi sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz. Üzerine meyve, kuru yemiş veya istediğiniz herhangi bir şey ekleyebilirsiniz.

Muz ve Yoğurtlu Lapa

Bu tarifi yapabilmek için bir bardak yulaf ezmesinin üçte birine ihtiyacınız olacak. Bu yaklaşık 30 gram olacaktır. Ayrıca bir bardak su, yarım ezilmiş muz ve yağsız yoğurt gerekecektir. Ayrıca, şekerotu gibi bir tatlandırıcı ve biraz tarçına ihtiyacınız olacak.

dilimlenmiş muz

Malzemeleri hazırladıktan sonra aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Süt veya suyu, tatlandırıcıyı ve tarçını bir tencereye koyun.
 2. Buhar çıkarmaya başladığında yulaf ezmesini ekleyin.
 3. Karışımı, tercih ettiğiniz yoğunluğa bağlı olarak 5-10 dakika karıştırarak orta ateşte pişirin.
 4. Bunu tercihinize göre sıcak veya soğuk olarak servis edin. En son yoğurt ve ezilmiş muzu ekleyin.

Yumurta Akı ve Chialı Yulaf Lapası

Bu tarifi yapabilmek için üçte bir bardak yulaf ezmesine ihtiyacınız olacak Bu aşağı yukarı 30 gramdır. Aldığınız kalorilere dikkat ediyorsanız, süt yerine yağsız süt, soya sütü veya suya ihtiyacınız olacak. Ayrıca, iki yumurta akı, bir çay kaşığı chia tohumu, tatlandırıcı ve tarçın gerekir. Tatlandırıcı için şekerotu kullanabilirsiniz.

kasede ayrılmış yumurta akı

Eğer su kullanırsanız, fazla meyve ve baharat eklemelisiniz, böylece tadı çok yavan olmaz. Tüm malzemeleri topladıktan sonra, aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Süt veya suyu tatlandırıcı ve tarçınla birlikte bir tencereye koyun.
 2. Buhar çıkarmaya başladığında yulaf ezmesini ekleyin.
 3. Karışımı, tercih ettiğiniz yoğunluğa bağlı olarak 5-10 dakika karıştırarak orta ateşte pişirin.
 4. Pişirme aşaması bitirmek üzereyken, iki yumurta akı ve bir çay kaşığı chia tohumunu ekleyin ve her şeyin iyice karışmasını sağlayın.
 5. Tercihinize göre sıcak veya soğuk olarak servis edin. Üzerine meyveler, tohumlar veya başka ne isterseniz ekleyebilirsiniz!

Diğer Bilgiler

Yulaf lapasına eklenen en popüler malzemelerden bazıları: taze meyveler, kuru yemişler, tohumlar, rendelenmiş Hindistan cevizi, rendelenmiş çikolata ve bal.

Kahvaltıyı daha da çabuk hazırlamak istiyorsanız, yulaf ezmesini bir gece önce suya veya süte bırakabilirsiniz. Daha sonra, bir dakika boyunca mikrodalgada ısıtabilirsiniz, bu sayede kıvamı artacaktır. Bu, sabahları acelesi olan ve kahvaltıda yulaf ezmesi yemek isteyenler için mükemmel bir seçenektir.