Yulaf Sütü İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

5 Şubat 2019
Sağlık ürünü satan marketlerde bulabileceğiniz bu süt çeşidini evde daha ucuza kendiniz de yapabilirsiniz. 

Yulaf sütü, adından da anlaşılacağı üzere yulaf kullanılarak üretilen bir üründür. Bu da tamamen bitkisel kaynaklı olduğu anlamına gelir. Yulaf sütü pek çok kişi tarafından tercih edilir. Herkesin bu sütü tercih etme sebebi farklıdır.

Pek çok kişi laktoz hassasiyetleri olduğu için bu sütü tercih ederler. Bazı insanlar vegan beslendikleri için, bazıları da faydaları nedeniyle yulaf sütü içerler.

Yulaf sütünü sıcak veya soğuk içebilirsiniz. Çayınıza veya kahvenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca krema, smoothie ve tatlı yapmak için de kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Yulaf Sütü

Yulaf sütünü hazırlamak için 6 yemek kaşığı yulafa ihtiyacınız olacak. Bu da yaklaşık 85 grama denk gelir. Ayrıca 4 bardak da suya ihtiyaç duyacaksınız.

yulaf sütü

Malzemeler hazır olunca sütün yapımına başlayabilirsiniz:

 • Önce yulafı bir sürahinin içine koyun. Üstüne suyu ekleyin ve beyaz bir sıvı oluşana kadar iyice karıştırın.
 • Sonra bir süzgeç yardımıyla karışımı başka bir sürahinin içine alın. Süzülen sıvı sizin sütünüz. Geriye kalan yulaf tatlı yapmak için kullanılabilir.
 • Son olarak biraz tat katmak için bal, esmer şeker veya stevia ekleyebilirsiniz. Ortaya çıkan sonuçtan hoşlanmazsanız kıvamını koyulaştırmak için biraz daha yulaf ekleyin veya daha hafif bir içecek elde etmek için biraz su katın.

Neden Yulaf Sütünü Tercih Etmeliyiz?

Bu sütün sindirimi inek sütüne göre daha kolaydır. Ayrıca B vitamini oranı yüksektir. B vitamini merkezi sinir sistemini düzenlemeye ve korumaya yardımcı olur.

Üstelik yoğun miktarda lif içerdiği için kabızlığı azaltmaya da yardım eder. Diğer faydaları şunlardır:

 • Toksinleri ve karındaki şişkinliği yok ederek vücudu arındırır.
 • Yaşlanmayı önler. İçerdiği antioksidanlar bizi zararlı serbest radikallerden (erken yaşlanmayı hızlandıran) korumaya yardımcı olur. Ayrıca bu içecekten aldığımız temel amino asitler hücrelerimizin daha uzun süre sağlıklı kalmasını destekler.
 • Kabızlıkla savaşmaya yardımcı olur. İçerdiği bitkisel lif bileşimi sayesinde bağırsak florasını düzenler.
 • Şeker seviyesini düzenler. Yulafın glikozu kontrol altında tutma becerisi yüksektir. Bu nedenle diyabet hastası olanlar için faydalıdır.
 • Kolesterolü düşürür. Önemli miktarda omega 3 barındırdığı için kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. LDL denen kötü kolesterolü ve trigiliseridleri azaltır. İyi kolesterolü ise artırır. Ayrıca bu sütü tüketmek damar duvarlarında yağların birikmesini engelleyerek kardiyovasküler sağlığı iyileştirir.
kadın doktor ve meyveler

Yulaf Sütü İçmenin Diğer Faydaları

 • Sindirim rahatsızlıklarını önler. Yulaf sütünde midenin kolayca hazmedebileceği maddeler bulunur. Bu nedenle herhangi bir “ağırlık” hissi yaratmaz.
 • Sinir sistemini korur. Bu içecekte yüksek oranda B vitamini vardır. B vitamini kişinin sakin hissetmesine yardımcı olur. Bu nedenle yulaf sütü içmek stres, anksiyete ve diğer tür dengesizlikler yaşayan kişiler için faydalı olabilir.
 • Sağlıklı kaslara ve kemiklere sahip olmaya yardımcı olur. Bu bitkisel kaynaklı içecekte kasları güçlendiren pek çok protein vardır. Egzersiz de yaparsanız yulaf sütü krampları engelleyebilir.
 • Tüm günü masa başında oturarak geçiriyorsanız eklemlerdeki sertliği azaltmaya yardımcı olabilir. Dahası potasyum, magnezyum ve çinko gibi önemli maddeler barındırır. Bu besin maddeleri kemik oluşumu ve dayanıklılığı için önemlidir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Yulaf doyurucu özelliği sayesinde iştahı düzenlemeye yardım edebilir. Böylece sık sık atıştırmaktan veya sağlıksız yiyecekler tüketmekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca sıvı toplanmasını azaltır. İçerisinde yağ olmadığı için az yağlı sütten bile daha sağlıklıdır.
 • Tiroidle ilgili sorunları önler. Yulaf sütünün içinde hipotiroidizm sorunu olanlar için gerekli bir madde olan iyodin bulunur.