En İyi Humus Tarifleri

17 Şubat 2019
Bir Arap yemeği olan humus; batı mutfağının gastronomi alanındaki son keşiflerinden biridir.

Çok eski bir yemek olmasına rağmen, son birkaç yıla kadar bu meze, mercimek veya nohut püresi olarak görülüyor ve hak ettiği değer verilmiyordu.

Çeşitli humuslar
Ülkemizde sevilerek tüketilen humusun popülaritesi son yıllarda hem lokantalarda hem de ev tüketimde iyice arttı. Bunun nedenlerinden biri de, daha fazla süpermarketin bu ürünü hazır olarak satmaya başlamasıdır. Bu yazımızda sizlerle evde kendiniz yapabileceğiniz birkaç humus tarifi paylaşacağız.

Humusun dört ana malzemesi vardır: nohut püresi, limon suyu, tahin ve zeytinyağı. Bu temel malzemelere yeni tarifler ve lezzetler oluşturmak için başka malzemeler de ekleyebilirsiniz. Birazdan size geleneksel humusu nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağız. Eğer isterseniz, bu tarife başka malzemeler ekleyerek kendi damak tadınıza göre bir humus da yapabilirsiniz.

Geleneksel Tarif

Öncelikle size klasik humusu nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağız. Bunu öğrendikten sonra onu değiştirebilir ve kendi damak tadınıza göre farklı humuslar yaratabilirsiniz.

Bir kase humus

Humus genellikle bir kapta servis edilir; kızarmış ekmek veya havuç çubukları ile birlikte yenir veya sandviçlerde bir tamamlayıcı olarak kullanılır.

Sizi tatmin edecek bollukta bir humus yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Yarım kilo haşlanmış nohut
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı
  • Limon suyu
  • Bir tutam tuz
  • 3 yemek kaşığı tahin

Püre haline getirilene kadar nohutları ezin. Ardından limon suyu, tuz ve tahin ekleyin. Tüm karışımı birkaç dakika boyunca karıştırın. Servis yaparken, zeytinyağını en üste ekleyin ve biraz maydanoz ile süsleyin.

Gördüğünüz gibi, bu kolay ve hızlı hazırlanan bir tarif. Humus birçok yemeğe eşlikçi olarak kullanılabildiği ve buzdolabında günler boyunca mükemmel bir şekilde saklanabildiği için, bol miktarda yapmak en iyisidir. Bu sağlıklı yiyeceğin tadını günlerce çıkarabilmek için, üzerini streç filmle kapatıp buzdolabında saklayın.

Kırmızı Biberli Humus

Kırmızı biberli humus tarifi geleneksel humus tarifine çok benzer. Tek fark, iki yeni malzeme eklenmesidir: kırmızı biber ve paprika.

Kırmızı biberli humus

Kırmızı biberi közleyip doğradıktan sonra bir önceki tarif ile aynı adımları takip edeceğiz. Közlenip doğranmış kırmızı biberleri, malzemelerin geri kalanıyla birlikte karıştıracağız ve bu şekilde humus hafif bir biber aroması ile birlikte kırmızımsı bir renk alacak.

Servis etmek için kaseye koyduktan sonra üstüne biraz kırmızı biber serpin. Eğer paprika tadını daha yoğun isterseniz, paprikayı tüm malzemeleri karıştırırken içine ekleyebilirsiniz. Bu humusunuzu daha kırmızı ve daha lezzetli hale getirecektir. Lezzetli olmasına ek olarak, bu humus canlı rengi ile tabaklarda harika duracaktır.

Mercimekli Humus

Mercimekli humus, geleneksel humusun bir çeşididir. Bu tarif aslında birçok kişi için tam olarak humus sayılmaz çünkü ana maddesi nohut değildir. Bu “sahte” humus da çok besleyicidir. Mercimek bir protein kaynağıdır ve vücuda demir, fosfor ve B vitamini sağlar.

Nohut yerine mercimek kullanılarak geleneksel tarif gibi hazırlanır. Daha az limon eklemenizi tavsiye ediyoruz. En iyisi, limon suyunu tadına bakarak azar azar eklemeniz. Mercimek daha güçlü bir tada sahiptir ve çok fazla limon eklediğimizde çok asitli olabilir.

Pancarlı Humus

Bu tüm humus tariflerinden muhtemelen en az bilinenidir. Çarpıcı rengi, herhangi bir yemeğin ana dekoru olacaktır. Hepsinden iyisi, tadının da görüntüsü kadar güzel olmasıdır.

Bir kez daha geleneksel humus tarifini referans olarak alacağız. Tek fark, 500 gram nohut yerine sadece yarısını ekleyecek olmamızdır. Kalan humusun yerine, daha önceden pişirilmiş 200 gram pancar ekleyeceğiz.

Bütün malzemeleri iyicene karıştırdıktan sonra bir kasede servis edin ve üzerine birkaç nane yaprağı ekleyin.