Diyetinizde Bulundurmanız Gereken Yiyecekler

Sporcular için, diyetlerinde yer alan besinler çok önemlidir. Çünkü, düzgün beslenmek disiplinli bir egzersiz ile birleştirildiğinde, fiziksel yeteneklerinizin maksimum seviyeye ulaşmasına yardımcı olur.
 

Dengeli bir diyet, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Yediğiniz yemeğin kalitesine dikkat etmezseniz, fiziksel olarak formda olmanız neredeyse imkansızdır. Peki, diyetinize hangi besinleri dahil etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Vücudunuzun orta ve yüksek yoğunluktaki fiziksel aktiviteler sırasında maruz kaldığı stresi ancak doğru beslenme ile telafi edebilirsiniz. Dengeli bir diyet, yorgunluk hissini azaltır ve sakatlanmaları önlemeye yardımcı olur.

Dengeli beslenmek, kemik ve kaslarınızdaki aşınmayı azaltır, iyileşmeyi kolaylaştırır. Güç ve dayanıklılığınızı daha fazla arttırır. Sadece ihtiyacınız olan besin maddelerini diyetinizde bulundurarak fitness hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Karbonhidratlar

Vücudunuzun en iyi şekilde performans göstererek hareket edebilmesi için yeterli enerjiye ihtiyacı vardır. Karbonhidratlar, sporcuların ana yakıt kaynağı gibi görev yapar. Bu nedenle, karbonhidrat bakımından zengin besinler düzenli olarak spor yapan kişilerin diyet listesinde önemli bir yer tutar.

Makarna yiyen kadın

Yavaş emilen karbonhidratlı besinler en faydalı olanlardır. Bu besinler vücuda daha uzun süre enerji verirler ve genellikle daha sağlıklıdırlar.

Sporcular için en iyi karbonhidratlı besinler; ekmek, makarna, tam tahıllı pirinç, yulaf ezmesi ve mısır gibi tahıllardır. Mercimek, soya fasulyesi ve nohut gibi baklagiller ile havuç, pancar ve patates gibi sebzeler de diyet listenizde bulunmalıdır.

Ayrıca taze meyveler de bol miktarda enerji sağlayabilir. Bunlara muz, armut, erik gibi meyveleri örnek olarak verebiliriz. Aynı durum; ceviz, Antep fıstığı ve fındık gibi kuru yemişlerin yanı sıra az yağlı ve az tuzlu peynir ile yoğurt gibi süt ürünleri için de geçerlidir. Bu yiyeceklerden en az birinin sporcunun her bir öğününde bulunması gerekir.

 

Karbonhidratları sadece ana öğünlere değil, aynı zamanda atıştırmalıklarınıza, aperatiflerinize de dahil edebilirsiniz. Bir saatten uzun bir süredir fiziksel aktivite yapıyorsanız, ihtiyacınız olan kalori miktarını rezervlerinizinden karşılamak yerine karbonhidratlardan alabilirsiniz.

Sağlıklı Yağlar

Bazı insanlar, sporcuların diyetine yağların dahil edilmesinin mantıksız olduğunu düşünür. Fakat gerçekte, bu makro besin vücudun düzgün çalışması için çok önemlidir.

Karbonhidratların yanı sıra, yağlar vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermenin en iyi yoludur. Bu konuda oluşan yanlışlık, bütün yağların doymuş yağ olduğu fikrinden kaynaklanmaktadır. Doymuş yağlar sadece sporcular için değil, herkes için oldukça zararlıdır.

En kaliteli yağlar arasında; zeytin, avokado, ceviz, badem ve fındık yağı bulunur. Sardalya, ton balığı, somon balığı ve yılan balığı gibi yağlı balıklar da iyi seçeneklerdir.

Avokado soyan kadın

Proteinler

Proteinler; üçüncü temel makro besinlerdir. Kas sisteminin iyi durumda olmasından ve doğru gelişiminden, ve bir sporcunun fiziksel performansından sorumludurlar. Ek olarak, uzun egzersiz seansları sırasında, yağlar ve karbonhidrat tarafından sağlanan enerji rezervleri harcandıktan sonra, proteinler alternatif bir enerji kaynağı olarak görev yapar.

Bu besinler, vücudunuzun iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle egzersiz yapmadan önce protein tüketmenin yanı sıra, egzersizden veya yarışmadan hemen sonra da mutlaka bu besinleri tüketmelisiniz. Yumurta, etin yanı sıra protein açısından en zengin yiyeceklerden biridir. Kuru yemişler ve süt ürünleri de protein listesinde üst sıralarda yer alır.

 

Uygun Hidrasyon İçermeyen Bir Diyetin Faydası Yoktur!

“Su hayattır!” şüphesiz bu lafı daha önce de duymuşsunuzdur. Ancak sporcular için bu basit bir söylemden çok daha fazla anlam ifade eder. Yeterli sıvı almayan bir sporcunun performansı sadece çarpıcı bir şekilde düşmekle kalmaz, aynı zamanda sporcu tehlikeli bir şekilde çöküş yaşayabilir.

Aktif sporcuların izotonik içeceklere ihtiyacı vardır. Bu içecekler kalori sağlamanın yanı sıra, vücudun terleme ile kaybettiği mineral tuzların takviye edilmesine de yardımcı olur. Bunlar vücudun suyu uygun şekilde emmesi ve kullanması için gerekli olan ürünlerdir.