Günlük Ekmek Tüketiminiz Ne Kadar Olmalıdır?

Temel bir gıda olarak kabul edilen ekmek, her diyetin ve kültürün bir parçasıdır. Ancak günlük ekmek tüketimimizin ne kadar olması gerektiğini akılda tutmalıyız aksi takdirde fazla ekmek tüketimi sağlığımız için bir sorun yaratabilir.
 

Ekmek dünyadaki en popüler yiyeceklerden biridir. Ama ne kadar ekmek yemeliyiz? Bu soruyu sağlıklı beslenmeyi düşünen her insan sormaktadır.

Ekmek yemek kilo almakla doğrudan ilişkili olmasına rağmen ne kadar ekmek tüketmeliyiz sorusunun cevabı ekmek türüne bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Ekmeğin Kilo Alımı İle İlişkisi

Ekmek en çok tükettiğimiz gıdalardan biridir. Çoğu insan ekmek yemenin kilo almaya neden olduğuna inanıyor. Ancak sorun ekmeğin kendisi değil yediğiniz ekmek miktarı, türü ve ekmekle birlikte yediğiniz diğer yiyeceklerdir.

Sandviç yiyen kadın

Kilomuzu kontrol altında tutmak istediğimizde gıda etiketlerindeki besin değeri bilgisi önem kazanır. Çok çeşitli ekmekler olduğunu ve bazılarının diğerlerine göre daha fazla enerji sağlarken daha düşük kalorili olduğunu dikkate almalısınız. Bu ekmeklerin çoğu kilo kontrolü ve sağlıklı beslenmek için idealdir.

Beslenme uzmanları günde en fazla iki porsiyon ekmek yemeyi önermektedir. Bu miktar 250 ile on 450 gr arasında değişebilmektedir. Bununla birlikte beyaz ekmeği az yağlı, tam tahıllı veya lif bakımından zengin ekmeklerle değiştirirseniz tüketebileceğiniz miktar değişebilir. Tam buğday ekmeği, sıkı bir diyet uygulayanlara daima tavsiye edilir.

Bu nedenle kilo vermek isteyenlere uzmanlar günde 250 gramdan fazla tam buğday ekmeği tüketmemelerini öneriyor.

Efsaneler ve Gerçekler

 

Ekmeğin İçi de Kabuğu da Aynı Miktarda Kalori İçerir

Birçok insan yanlış bir anlaşılma sonucu ekmek içinin ya da ekmeğin yumuşak kısmının, kabuğundan daha fazla kalori içerdiğini düşünür. Bu nedenle insanlar ekmek içinin büyük bir kısmını atarlar.

Fakat gerçekte her ikisi de aynı malzemeden yapıldığı için ekmeğin hem içi hem de kabuğu aynı miktarda kalori içerir.

Aslında, pişirme sırasında uygulanan dehidrasyon tekniği nedeniyle kabuğun biraz daha fazla kalorili hale geldiği söylenebilir.

Tam Buğday mı, Beyaz mı?

Toplumda beyaz ekmek yemenin, tam buğday ekmeğine kıyasla daha fazla kilo aldırdığı yönünde yanlış bir inanış var. Ancak hem beyaz hem de tam buğday ekmeği aynı miktarda kalori içerir.

Ama tam buğday ekmeği, kabızlığı önlemeye yardımcı olan lifler açısından daha zengindir. Lifler, bağırsak hareketlerinizi düzenler ve daha iyi hissetmenizi sağlar ve sizi daha uzun süre tok tutar.

Yağsız Ekmek

Lif açısından daha zengin olmasının yanı sıra yağsız ekmek, beyaz ve tam buğday ekmeğinden daha az kalori içerir. Zayıflamak ve kilosunu korumak isteyenlere önerilen bir ekmek türüdür.

Ekmek Yemek Kilo Aldırır mı?

Gün içerisinde yediğimiz diğer tüm yiyecekler gibi, ekmek de sağlığımıza tehdit oluşturmaz. Diğer bir deyişle günlük önerilen tüketim miktarını aşmadığımız sürece ekmek kilo aldırmaz.

 

Aslında ekmeğin yağ oranı düşüktür ve çok yüksek kalorili değildir. Bu nedenle günlük ekmek tüketimimizin bilincinde olmak sağlıklı bir şekilde kilomuzu korumanın anahtarıdır.

Gıdaların Yerine Ekmek Tüketmeyin

Dilimlenmiş ekmek

Sağlığımız için bir tehdit olmamasına rağmen ana öğünlerimiz yerine ekmek tüketmemeniz önemlidir. Sağlıklı bir öğün protein, sebze, meyve, karbonhidrat ve süt ürünlerini içermelidir.

Sonuç olarak ekmek, az yediğimiz sürece sağlıklı bir yiyecek olabilir. Çok fazla seçenek olmasının yanı sıra ekmek, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için lif ve harika besin maddeleri de içermektedir.