Diyetinizdeki Kalorileri Azaltmanın 5 Yolu

Diyetinizin kalorisini azaltmak istiyorsanız, aç kalmanıza gerek yok. Bazı kurallar ve iyi beslenme alışkanlıkları ile, kalori alımınızı azaltabilir ve kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.
 

Tabii ki, diyetinizdeki kalorileri azaltmanın farklı yollarını düşünmek iştahınızın açılmasını sağlar. Diyet ve beslenme hiç şüphesiz açlıkla ilişkilidir. Aslında böyle olmak zorunda değil. Diyetinizdeki kalorileri azaltabilir ve besinlerden en iyi şekilde yararlanarak daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.

Kalori Nedir ve Kalori Alımını Diyetinizde Nasıl Yönetebilirsiniz?

Tüketilen kalori miktarını azaltmak için yediğiniz besinin türüne dikkat etmelisiniz. Yüksek besin değerine sahip gıdaları devamlı olarak tüketmek önemlidir, böylece vücudunuz zayıf düşmez. Kalori alımını sağlıklı bir diyet uygulamadan azaltmanız aç kalmanıza ve rahatsızlanmanıza neden olur.

Genel olarak, yetişkin kadınların ve erkeklerin yaklaşık olarak günde 2,000 ile 2,500 kaloriye ihtiyaçları vardır. Bu parametreleri hesaba katarak, diyetinizdeki kalori miktarını azaltmanın yollarını bulmanız daha kolay hale gelir. Tüketilmesi gereken kalori miktarı, bireyin yaşına ve gerçekleştirdiği faaliyetin türüne göre değişebilir.

Sebze yiyen mutlu çocuk

Diyetinizdeki Kalori Miktarını Azaltmanın 5 Yolu

  • Beslenme hedeflerinizi net olarak oluşturun. Diyette bol lifli gıdalar tercih edilmelidir. Bol miktarda suda çözünür lif içeren besinler; daha hafif oldukları halde için, aynı gramajda daha çok miktarda yemenizi sağlayabilirler. Bu da doygunluk hissinin daha uzun sürmesine yardımcı olur.
  • Kahvaltınıza dikkat edin. Bazı yiyecekler çok fazla besin değeri içermemesine rağmen fazla kaloriye sahiptir. Bu yiyecekleri, diyetinize faydalı olabilecek başka gıdalar ile değiştirmeniz gerekir. Bu, tadı iyi olmayan yiyecekleri seçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Güne iyi bir başlangıç yapmak için iştah açıcı bir kahvaltı yapmanız önemlidir: Kahvaltınıza peynir, tahıl gevreği veya fındık dahil etmelisiniz.
Meyveli tahıl gevreği

  • Yemekten önce bir bardak su için. Bu oldukça basittir. Su size doygunluk hissi verecektir. Böylece vücudunuz hidratlı kalabilir ve yemek yerken endişe etmekten kaçınabilirsiniz.
  • Şekerli ve rafine gıdaları yemekten kaçının. Zorlanacağınızı düşünüyorsunuz ancak zor olmadığını göreceksiniz. Bunu aşamalı olarak yapmalısınız; şekerli içecekler, light içecekler ve paketlenmiş meyve suları diyetinizden ilk çıkaracaklarınız olabilir. Bunların yerine doğal tatlandırıcıları ve kepekli gıdaları tercih edebilirsiniz.
  • Akşam yemeğinize sebze ekleyin. En sevdiğiniz yemeği bırakmanıza gerek yok ama porsiyonları yarıya düşürüp yemeğin diğer yarısını da çeşitli sebzelerle tamamlayabilirsiniz. Örneğin, üzerine peynir serpilmiş kabak, soğan, domates ya da biber sofranıza lezzet katacaktır.
Sebze sepeti taşıyan kadın

Kalori Alımını Azaltmak İçin Genel Düşünceler

Yeterli ve dengeli bir diyet, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yağ miktarını sağlayacaktır. Bu yağ miktarı, vücudunuzun günlük olarak tükettiği kalori miktarının %35’i kadar olmalıdır. Bu oran, sağlığınıza zarar vermeden enerji veren balık yağı, fındık yağı ve zeytinyağı gibi “iyi yağları” içerebilir.

Dört gün boyunca meyve ve sebze tüketmek bile kolesterolü düşürecektir. Ek olarak, proteinler diyetinize büyük ölçüde katkıda bulunabilir ve her gün 100 kalori kadar yakmayı sağlayabilir. Ayrıca bu makro besinler,  öğün aralarında tok kalmanıza yardımcı olur.

 

Diyetinizi planlarken “light” gıda tuzağına düşmemelisiniz. İdeal olanı doğal bir diyet uygulamak olsa da, bazı gizli yağlara dikkat etmeniz gerekir. Soslar, kurabiyeler ve zararsız gibi görünen diğer yiyecekler, özenli bir diyet gününü mahvedebilir.

Kurabiye

Günlük yağ alımınızı kapsamlı olarak kontrol etmelisiniz. Bu daha az yağ içeren yemek tarifleri bulmanıza ve hazırladığınız yemeklerdeki yağları kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer yemeğin soğumasını beklerseniz, içindeki yağ genellikle yüzeye yayılır ve daha sonra yağı yemekten çıkarabilirsiniz. Başka bir pişirme hilesi de, yapışmaz tava, düdüklü tencere veya wok tavası kullanmaktır. Ek olarak, bir yağ spreyi, yemek pişirirken kullandığınız yağ miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Fiziksel egzersiz, formda kalmak ve aynı zamanda kilo vermek için kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Hiçbir şey kalori yakmanıza 30 dakikalık bir yürüyüş, bisiklete binmek veya sağlıklı bir yoga seansı kadar yardımcı olamaz.