Antrenmandan Sonra İçebileceğiniz Ev Yapımı Smoothieler

Aşağıdaki yazıda size antrenmanınızı bitirdikten sonra, 5 dakikada hazırlayabileceğiniz bazı smoothie tarifleri vereceğiz. Faydaları oldukça etkileyici! 
 

Her antrenman seansından sonra, vücudunuzu doğru bir şekilde beslemeniz çok önemlidir. Büyük miktarda besin kaybettiğinizi, yoğun bir şekilde uzun süre efor harcadığınızı unutmayın. Antrenmandan sonra ev yapımı smoothieler içmek, iyileşmek için iyi bir yoldur.

Bu tür içecekler, terleme nedeniyle kaybettiğiniz sıvıları geri almak için harikadır. Ayrıca, gösterdiğiniz eforu maksimize edebilecek pek çok besin içerirler. Çok az yiyecek, bu sebzeli smoothieler gibi, hafif ve neredeyse kalorisiz bir şekilde vücuda su katkısı sağlama ve besleme özelliğine sahiptir.

Şimdi size antrenmandan sonra evde yapabileceğiniz farklı smoothieler neler, onlardan bahsedeceğiz. En iyi kısmı da, her süpermarkette bulabileceğiniz malzemeleri içeren bu smoothielerin birkaç dakika içinde hazırlanabilmesidir.

Neden Antrenmandan Sonra Ev Yapımı Smoothieleri Tercih Etmelisiniz?

Süpermarketlerde veya sporculara özel mağazalarda, özellikle antrenman sonrası içilmek üzere hazırlanmış çeşitli ev yapımı smoothieler bulabilirsiniz. Bazen acelemiz olduğu için, bazen de yemek yapmayı sevmediğimiz veya yemek yapmaya halimiz yokmuş gibi hissettiğimiz için, evde kendimiz yapmak yerine bu hazır smoothieleri alırız.

Antrenmandan sonra içmek üzere, evde hazırlayacağınız smoothienin daha fazla özellik içerdiğini bilmelisiniz. İçmeden hemen önce hazırladığınız için oldukça tazedir. Ayrıca içerisinde katkı maddesi yoktur ve çok daha sağlıklıdır.

Acil durumların dışında her zaman ev yapımı seçenekleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ara sıra hazır ürünler tüketmeniz büyük bir sorun değildir, ancak, doğru dengeyi bulmak size kalmıştır.

 

Ayrıca, gördüğünüz gibi onları evde yapmamak için bir sebep yoktur çünkü, hazırlama süreci yalnızca birkaç dakika sürer. Bu tariflere bir göz atın. Kendi damak zevkinize göre yeni smoothieler yaratmak üzere onları değiştirebilirsiniz. Böylece bu smoothieleri içmekten hiç sıkılmazsınız.

Antrenmandan Sonra İçebileceğiniz Ev Yapımı Smoothieler

blendır, smoothie, bel ve mezura

Tropik Smoothie

Bu smoothie, normalde seçtiğiniz smoothielerden biraz farklı bir seçenektir. Tadını çok seveceksiniz. Özellikle de yaz mevsiminde içmenizi öneririz.

Misket limonunun ekşi tadı, armudun tatlı lezzetiyle bir araya gelir ve ortaya farklı tatlılar yapmanız için size ilham verebilecek çok özel bir kombinasyon çıkar.

Malzemeler

 • 1 armut
 • 2 dilim ananas
 • 1 misket limonu
 • 1 bardak su

Hazırlanışı

 • Antrenmandan sonra içebileceğiniz bu smoothieyi hazırlamak için ilk yapmanız gereken şey misket limonunun suyunu sıkmaktır.
 • Daha sonra blendırdan geçişlerini kolaylaştırmak için ananası ve armudu dilimleyin.
 • Doğranmış meyveleri, misket limonunun suyu ve yarım bardak suyla birlikte blendırdan geçirin. Kalan yardım bardak suyu, karışım doğru bir kıvama gelene kadar yavaş yavaş ekleyin.
 • Karışımın tadı çok ekşi olursa, içine bir kaşık bal ekleyebilirsiniz.

“Bu içecekler terleme yoluyla kaybettiğiniz tüm sıvıları geri almak için harikadırlar. Ayrıca gösterdiğiniz eforu maksimum düzeye çıkarabilen pek çok besin içerirler.”

 

Muzlu ve Kuru Yemişli Smoothie

Dokusu sayesinde, smoothie içmek oldukça keyiflidir. Şimdiki tarifimiz için, kuru yemişle meyvelerin bir araya geldiği bir smoothie tercih ettik.

Soğuk içmek istiyorsanız, spor salonuna gitmeden önce yapabilirsiniz. Böylece döndüğünüzde tazeliğini ve kremsi yapısını koruyor olacaktır. Bu smoothieyi çok seveceksiniz çünkü sağlıklı, besleyici ve oldukça doyurucudur.

Malzemeler

 • 60 gram badem
 • Bir avokadonun yarısı
 • 1 muz
 • 1 avuç yaban mersini
 • 200 ml süt. İsterseniz herhangi türde bir soya içeceğini de kullanabilirsiniz.
muzlu smoothie, muz ve zencefil

Hazırlanışı

 • Bademleri soyun ve blendırdan geçmelerini kolaylaştırmak için iki üç parça halinde kesin.
 • Avokadoyu ve muzu kesin. Olgunlaşmış meyveleri tercih edin ki, ortaya kremsi ve tatlı bir smoothie çıksın.
 • Tüm malzemeleri blendıra koyun ve sütü ekleyin.
 • İstediğiniz kıvama gelene kadar blendırdan geçirin. Şeker veya tatlandırıcı eklemenize gerek yoktur, çünkü meyvelerin içindeki doğal şeker zaten bu görevi görür.

Bunun gibi tarifler sayesinde, antrenman sonrasında toparlanmak gerçek bir keyfe dönüşür. Ayrıca sevdiğiniz malzemelere göre bu smoothielerin içeriğini kişiselleştirebileceğinizi unutmayın. Böylece onları içmekten sıkılmazsınız.

Bu ev yapımı smoothieleri içmeye başladığınızda, onların süpermarketlerde satılan hazır smoothielerden çok daha iyi olduklarını fark edeceksiniz.