Whey Proteini ve Beslenmemize Etkileri

30 Mart, 2020
Fitness dünyasında, whey proteini popüler gıda takviyelerinin başında gelmekte. Bu yazımızda whey proteininin spor beslenmesine katkısını ele alacağız.
 

Süt yüksek protein içeriği nedeniyle oldukça faydalı bir besindir. Bu protein, kas gelişiminde bizlere destek olmaktadır. Sentezlendiğinde, tüketir tüketmez benzer sonuçlar sağlayan bir ürün elde ederiz. İşte bu popüler ürün “whey proteini” olarak da bilinen peynir altı suyu proteinidir.

Whey proteini nedir?

Whey proteininin içinde küresel protein olarak adlandırılan tipte bir protein vardır. En temel olanı kas yıkımını önleyen beta-laktoglobulin adlı bir proteindir. Ayrıca, bizlere antrenman sonrası rahatlama hissini veren serotonin hormonunun üretimine destek olan alfa-laktaglobulin içerir.

Whey proteininin bir diğer faydası ise immünoglobulin alımına destek olmasıdır. İmmünoglobulin bağışıklık sistemimizin daha iyi çalışmasına destek olmaktadır. Bunların hepsine ek olarak whey proteini tokluk hissi vererek daha az yememize destek olan glikomakropeptidler bulundurmaktadır.

Ancak, bu takviye gıda sadece kas gücünü arttırmaktan başka faydalar da sağlar. Genel beslenmemize destek olmasının yanı sıra, günlük kalori hesabımızı kontrol altına almamıza da yardımcı olabilir.

mat üstünde ağırlık çalışan kadın

Diyetinizi tokluk hissi ile kontrol edin

 

Whey proteinindeki glikomakropeptidler sayesinde, diyetimizdeki kalori alımını azaltabilmek mümkün. Bu madde yağ içermediği halde bizlere tokluk hissine benzer bir his yaşatmaktadır. Bu da, kötü beslenme alışkanlıklarını kontrol altına almamıza yardımcı olur.

Bu takviye gıdanın diğer bir faydası ise metabolizma hızını arttırmasıdır. Metabolizmamız hızlandığı zaman yağlı yiyeceklere duyulan istek azalır. Whey proteini kaslarımızın gelişimine verdiği faydaların yanında, metabolizma süreçlerini günlük 80 ila 100 kalori daha fazla yakabilecek şekilde hızlandırabilir.

Sadece whey proteinini diyetimize ekleyerek günlük kalori alımımızı 440 kalori kadar düşürebilme potansiyeline sahibiz. Bu azalma, fazla kilolu biri için hayat değiştiren bir etki anlamına gelebilir.

Whey proteini amino asitler açısından zengindir

Çoğu beslenme uzmanı ve eğitmenin aynı fikirde olduğu bir konu var: kaslar yediklerimizin yardımıyla gelişim gösterir. Bu temel olarak tükettiğimiz gıdalardaki amino asitler sayesindedir.

whey proteini içen kadın

Amino asitlerin temel özelliklerinden biri, kas gelişimi açısından bizlere sağladığı destektir. Whey proteini bütün amino asitlerce zengindir, ancak özellikle lösin ve sistein bakımından son derece yoğundur. Bu iki amino asit de vücudun kas gelişimine ve yağ yakımına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı whey proteini bizlere hem kas gelişimi hem de zayıflama açısından yardımcı olabilecek çok uygun bir gıda takviyesi gibi duruyor. Bir başka önemli nokta ise, lösinin, en yüksek anabolik aktivite seviyesine sahip amino asit olmasıdır. Bütün bunlar vücudumuza olumlu bir şekilde etki etmektedir.

Whey proteininin kilo kaybındaki rolü nedir?

Eğer kilo vermek gibi bir amacınız varsa, whey proteini sizlere gerçekten yardımcı olabilir. Dengeli bir diyet sürdürdüğümüz sürece, bu ürünün fazla yağları yakmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

beyaz pantolonlu kadın

Zayıflamak konusundaki en önemli nokta kilo verirken kas kütlemizi koruyabilmektir. Whey proteininin emilimi kazeine göre çok daha hızlı olduğu için bizlere yardımcı olabilir. Ek olarak, whey proteininin anında etki göstermesinin yeni kas dokusunun oluşumunda yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Genel olarak, whey proteini bizlere vücudumuzu şekle sokmak istediğimizde hızlı ve etkileyici bir sonuç için yardımcı olabilir. Bununla birlikte, whey proteini bundan çok daha fazlasıdır, çünkü bazı hastalıkları önlememize bile yardımcı olabilir.