Şeker Otu (Stevia) ve Sağlığa İnanılmaz Faydaları

17 Şubat, 2020
Şeker otu (Stevia), kökeni Paraguay olan bir bitkidir ve yetiştirilmesi oldukça basittir. Tek ihtiyacınız olan farklı mevsimlere göre ayarlanarak bitkiyi standart oda sıcaklığında tutacak sulama sistemidir.
 

Şeker otunun sağlığa faydaları, oldukça tatlı tadı sebebiyle tercih edilmesi ile çok iyi bilinmektedir. Ayçiçeği ailesinden olan bu bitki şeker tüketimini azaltmak için mükemmel bir tercih olabilir. 

Bu ürün yiyeceklere doğal ve sağlıklı bir şekilde tat vermesi sebebiyle öne çıkmaktadır. Bu sebeple, her ne kadar çoğu uzman tarafından sağlığa olan faydalarına şüphe ile yaklaşılsa da 21.yy’ın en çok talep gören besinlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Şeker otunu her gün tüketmek iyi midir?

Sağlık açısından faydalı olması sebebiyle günlük hayatınızda şeker otunu tüketebilirsiniz. Önerilen günlük doz 1 kilogram ağırlık başına 4 miligramdır. 

Demlenen içeceklerde kullanmak ve günde bir kere içmek mümkündür aynı çay gibi.

Şeker otu ve toz formu

Hatta bazı bölgelerde şeker otu diyabetin tedavisinde kullanılmaktadır. 

Diyetinize şeker otunu eklemenin faydaları

Özellikleri sebebiyle AB tarafından bile gıda katkı maddesi olarak onaylanmıştır. Sağlığa olan yararlarından bazılarına yakından bakalım.

Obeziteyi engeller

Kalori söz konusu olduğunda, şeker otu oldukça az miktarda içermektedir. Tamamen doğaldır ve sağlıksız ya da işlenmiş herhangi bir kimyasal madde içermemektedir. Kilo alımını önler, çünkü vücut çok fazla glikoz almaz, bu nedenle yağ olarak depolanan glikozu yakmaya başlar. İlave olarak, sağlıklı beslenmeyi çok daha kolay bir hale getirir.

 

Kan şekerini düşürür

Daha önce değindiğimiz gibi günlük tüketimi glikoz seviyesini düşürür. Hatta bazı beslenme uzmanları, glikoz seviyesini aşağı çekme potansiyeli sebebiyle diyabet tedavisini kolaylaştırdığına dikkat çekmektedir.

Tansiyonu düzenler

Eğer düzenli olarak şeker otu tüketir ve egzersiz yaparsanız tansiyonunuzun ideal seviyede kalması muhtemeldir. Yaprakları stevioside adında hipertansiyona oldukça faydalı bir madde içermektedir.

Ağız sağlığını korur

Şeker oranı yüksek besinler tükettiğimizde dişlerimizde bakteri plağı birikmeye başlar. Bu, periodontal hastalıklara, çürüklere ve ağız sağlığını etkileyen diğer koşullara yol açar.

Bulaşıcı mikroorganizmaların çoğalmasına karşı bir bariyer görevi görür. Ayrıca günümüzde ağız hijyenini ideal seviyede tutmak için ağız gargarası olarak da kullanılabilir.

Şeker tüketimi ile ilgili kaygılarınızı azaltır

Yiyeceklerinizi şeker otu ile birlikte tüketmenin faydalarından biri yiyecekleri sağlıksız olmadan daha tatlı hale getirmesidir. Örneğin sofra şekeri pek çok işlemden geçirilmektedir ve kilo alımı ile diyabete sebep olmaktadır.

Ofiste streslenen kadın
 

Şeker otu kullanılan pek çok yemek tarifi bulunmaktadır ve bazıları tadının şeker ile yapılanlardan oldukça farklı olduğunu iddia etse de aslında pek çok tatlı ile çok iyi karışmaktadır.

Bulaşıcı hastalıkları engeller

Koli basili ve Stafilakok aureus gibi belirli bakterilerle savaşmak için idealdir. Ayrıca, toksinleri elimine eden güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder.

Sağlıklı saç derisinin korunmasına yardımcı olur

Saç genel hijyeninizin göstergesidir ve onu sağlıklı tutmak her zaman kolay değildir. Ancak, bu bitkiyi tüketmek bu durumu oldukça kolaylaştırır. Saçınızın kısa süre içerisinde güçlendiğini fark edeceksiniz.

Şeker otunun diğer faydaları

Yiyecek ve içeceklere eklenmesi ayrıca ödemle savaşmaya yardımcı olur. Ürik asit seviyesini düşürür, üre atılımını kolaylaştırır, kabızlığı giderir ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Faydaları arasında, özellikle tahtakurusu ve benzerinin neden olduğu alerjilere yardımcı olduğu gerçeği de var. Bahar geldiğinde, şekeri bu muhteşem bitki ile değiştirirseniz alerjilere karşı daha dirençli olacaksınız.

Sağlığa faydaları saymakla bitmez ve zamanla daha fazlası keşfedilmektedir. Eğer vücudunuzun şeker otuna nasıl tepki vereceği ile ilgili şüpheleriniz varsa yiyeceklerinize eklemeden önce doktorunuza danışın.