Protein Karışımı İçmeli Miyim?

18 Şubat, 2020
Protein karışımlarının etkinliği tartışılmaz görünüyor. Bununla birlikte, bazı şüpheleri çözeceğiz ve tüketiminin gerçekten herhangi bir risk içerip içermediğini öğrenmek için bu popüler içeceği analiz edeceğiz.
 

Protein karışımı, herhangi bir sporcunun diyetinde temel bir besindir. Hem antrenmandan önce hem de sonra tüketilebilir ve daha kısa sürede daha fazla sonuç elde edilmesine katkıda bulunurlar.

Protein karışımı nedir?

Protein karışımları sporcular arasında en popüler besin takviyelerinden biridir. Bunun nedeni, etkili olmanın yanı sıra, içiminin kolay olması ve çeşitli aromaların olmasıdır.

Basit bir deyişle, protein karışımları yüksek protein konsantrasyonuna sahip takviyelerdir. Bu besin maddelerinin bu dozlarda yiyecek yoluyla ulaşmak pratik olarak imkansızdır çünkü önerilen miktarlardan daha fazla miktarda yiyecek tüketmek zorunda kalırız.

protein karışımı tutan insanlar

Her durumda, protein karışımları hakkında genel manada konuşmak tamamen doğru değildir. Gerçek şu ki, içeriklerine bağlı olarak farklı tipler vardır. Ayrıca farklı aromalar ve farklı emilim hızları da bulabilirsiniz.

Protein karışımı tüketmek için en uygun zaman

Protein karışımları, vücudun bu besinden fazla miktarlarda tüketmesi gereken zamanlarda tüketilmelidir. Onları uygunsuz bir zamanda veya aşırı miktarda içmek, faydalı olmamaya ek olarak, yağ seviyenizi artıracaktır. Protein karışımlarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için, onları içmek için en iyi zamanları açıklayacağız:

 
  • Antrenman sonrası. Protein karışımı içmek için mükemmel bir zamandır. Vücudun enerjisi yoktur, çünkü büyük bir çaba sarf etmiştir ve beslenmesi gerekmektedir. Şu anda vücudumuza verebileceğimiz en iyi şey güçlü bir protein dozudur. Bu, kasların onları daha etkili bir şekilde emeceği ve sonuçların daha görünür olacağı andır. Hızlı ve etkili bir iyileşme sağlamak istiyorsak, muz, kuru erik veya kivi gibi potasyum açısından zengin gıdalarla birlikte tüketmeliyiz.
  • Antrenman öncesi. Bu anda karışımı içmek antrenman sonrası içmek kadar önemli değildir ve sadece büyük fiziksel çaba sarf etmek isteyen insanlar için tavsiye edilir.

Alınması gereken önlemler

Yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapıyorsanız, yani tükettiğinizden daha fazla protein harcıyorsanız protein karışımınızın olması gerekir. Bu yüksek protein oranlarına yiyecek yoluyla ulaşmak çok zordur, çünkü bu besin açısından zengin gıdalardan büyük miktarlarda tüketmeniz gerekir.

protein tozu kullanan adam

Bu gibi durumlar için, protein karışımları mükemmel gıda takviyeleridir. Ayrıca, protein karışımlarını daima kontrollü ve sınırlı miktarlarda tüketmelisiniz. Bu tür takviyeler sadece onları doğru zamanda ve doğru miktarda tüketirseniz etkilidir. İyi kullanılmaz ve fazla tüketilirse, protein yağa dönüşecek ve bu nedenle elde edilen tek şey kiloda bir artış olacaktır.

 

Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer husus, marka ve protein karışımlarını satın aldığınız yerdir. Günümüzde, herhangi bir mağazadan hem fiziksel olarak hem de internet üzerinden ve birçok formatta ve aromada satın alınabiliyorlar. Tavsiyemiz her zaman uzmanlaşmış mağazaları seçmenizdir. Buna ek olarak, birçoğu, ihtiyaçlarınıza en uygun takviye konusunda size tavsiyede bulunacak uzman kadroya sahiptir.

Sonuç olarak, orta veya yüksek seviyede egzersiz yapıyorsanız ve vücudunuzun tükettiğinden daha fazla proteine ihtiyacı varsa, protein karışımları istenen sonuçları elde etmek için en iyi seçenektir. Her zaman bir profesyonelin tavsiyesi altında bu karışımları tüketin ve uzman mağazalardan satın alın.