HMB'nin Avantajları Hakkında Bilgi Edinin

25 Şubat, 2020
Amerikalı ünlü kardiyolog ve araştırmacı Dr. Steven Nissen, 20. yüzyılın son on yılında yayınladığı çeşitli çalışmalarda bu moleküllerin özelliklerini ortaya koymuştur.  Aynı zamanda da bir besin takviyesi olan HMB'nin patentinin sahibidir.
 

HMB son derece güçlü bir besin takviyesidir. Ancak birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Üst düzey vücut geliştiriciler arasında çok popüler olmasına rağmen, birçok sporcu varlığından haberdar değildir. HMB’nin faydaları çok çeşitli olduğu için kullanımı sadece fiziksel aktivitelerden hoşlanan kişilerle sınırlı değildir.

Lösin metabolizması sırasında kısaltması HMB olan Hidroksi Metibutirat oluşur. Bu, bitkisel ve hayvansal gıdalardan elde edilen sekiz esansiyel amino asitten biridir.

Bu tür aktif bileşenler, L-İzolösin ve büyüme hormonu ile birlikte yeni kas dokusunun oluşturulmasını sağlar. Ayrıca kas dokularının iyileşmesini ve onarılmasını kolaylaştırır.

Amino asitler, insan vücudunun proteinlerden elde ettiği maddelerdir. Mide bu görevi karaciğer fonksiyonları ve mide suyunun etkileri ile yerine getirmekten sorumludur. Daha sonra, aminoasitler bağırsaklar tarafından sindirilirler.

HMB, lösin metabolizması sırasında elde edilir.

Metabolize olduktan sonra HMB’den üretilen lösin, dengeli bir diyette olması gereken çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur.

Yumurta, sığır eti ve bazı balıklarda da lösin bulunur. Süt ve soya ürünlerinde de görülür. Ayrıca, sebzeli pilav ve fındık gibi bitkisel proteinlerde de mevcuttur.

HMB’nin Faydaları

Bu besin takviyeleri sadece fiziksel aktiviteyi seven insanlar veya yüksek performanslı sporcular için faydalı değildir. Aynı zamanda spor yapmayan kişiler de bu ürünlerden yararlanabilir.

 

HMB’nin bilinen herhangi bir kontrendikasyonu veya yan etkisi yoktur. Bu durum, bu tür ürünleri beslenme rutinlerine dahil etmeye karar veren birçok insan için oldukça önemli bir noktadır. Bileşenleri suda çözünür ve fazlalığı idrarla vücuttan atılır.

Her durumda, uzman tarafından veya etiketlerde belirtilen dozların aşılmaması tavsiye edilir. Bu tür takviyeleri süresiz olarak tüketmemeli, kullanıma ara vermeyi unutmamalısınız.

Protein Sentezinde Artış ve Kas Hasarının Azaltılması

HMB’nin en önemli faydalarından biri, proteinlerin bozulmasını önlemesidir. Kas büyüklüğünde belirgin bir atış için, protein azalmasının sentez hızının altında olması gerekir.

Bu sürecin bir başka doğrudan sonucu, egzersiz sırasında dokuların maruz kaldığı hasarın azalmasıdır. Bu aynı zamanda dokuların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Aerobik Kapasiteyi Artırır

HMB, güç ve kas kütlesi kazanmanın yanı sıra tüm kardiyovasküler sistemin çalışmasını destekler. Bu, maksimum oksijen hacminde (maks. VO2) bir artışa neden olur.

Bu nedenle, bu tür besin takviyeleri, koşucular, yüzücüler veya bisikletçiler gibi direnç seviyelerini arttırması gereken yetişkinler tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu üç disiplini bir triatlonda birleştiren sporcular için oldukça faydalıdır.

Vücutta Yağ Yakımını Kolaylaştırır

Vücutta yağsız dokuların oluşumunu teşvik etmenin yanı sıra, yağ kaybını da kolaylaştırır. HMB’nin bir başka yararı da kandaki kötü kolesterol seviyesini azaltmasıdır. Bu nedenle, uzmanlar tarafından genellikle kilo verme diyetlerinde önerilir.

 
HMB kandaki kötü kolesterolü azaltır.

Kortizolu Azaltır

Stres hormonu olarak bilinen kortizol, enerji metabolizmasını doğrudan etkiler ve protein yıkım hızında bir artışa neden olur. Kortizol seviyesi, yüksek yoğunluklu fiziksel egzersiz seansları sırasında önemli ölçüde artar.

HMB’nin, bu hormonun metabolik fonksiyonunu engellediği ortaya çıkmıştır. Bu, vücut direncinde artış ile sonuçlanır. Aynı şekilde, vücut dokularına verilen zararı azaltan bir süreç meydana getirir.