CrossFit Takviyeleri: 5 Temel Gereksinim

09 Mart, 2020
CrossFit egzersizleri her zaman eğlenceli ve dinamik olmalıdır. Bu egzersizin temel özelliği tahmin edilemez ve beklenmedik yönleri olmasıdır. Bugünkü yazımızda, dikkate almanız gereken CrossFit takviyeleri hakkında bilgi vereceğiz.
 

CrossFit, artık dünyadaki en yaygın egzersiz rutinlerinden biri haline gelmiştir. Bu disiplin, pek çok faydasının yanı sıra geleneksel egzersiz türlerine getirdiği yenilikle de önemli bir yere sahiptir. Bugünkü yazımızda, bu egzersizden en iyi şekilde faydalanmak için alabileceğiniz crossfit takviyeleri hakkında bilgi vereceğiz.

Bu egzersizin ana hedeflerinden birisi, sıradan spor salonu aletleriyle yaptığınız egzersizlerin sıkıcılığını kırmaktır. Eğer doğru crossfit takviyeleri ile bu pratiği desteklerseniz, fitness hedeflerinize daha hızlı ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Zorlu bir disiplin

CrossFit, ağırlık kaldırma egzersizleri ile kendi vücut ağırlığınızı kullandığınız işlevsel hareketleri bir araya getirir. Ayrıca, metabolik egzersizler ve spor salonu egzersizleriniz için de farklı stratejiler içerir.

Tüm bunları 20 dakikadan daha fazla olmayan kısa seanslarla yapabilirsiniz. Öte yandan, bu egzersizde yoğunluk seviyesinin çok yüksek olduğunu unutmamak gerekir.

crossfit takviyeleri

Eğer CrossFit yapan biriyseniz, vücudunuzun hareketsiz yaşayan bir insana göre daha fazla besine ihtiyacı olacaktır. Bu sporu yapan kişilerin çoğu zaman gıda takviyeleriyle desteklenen ve protein bakımından zengin bir diyet uygulaması gerekir.

 

Fakat bu ürünlerin takviye olduğunu yani asıl gıdaların yerini alacak ürünler olmadığını unutmamalısınız. Başka bir deyişle, yüksek yoğunluklu egzersizlerin gerektirdiklerini karşılamak için mutlaka dengeli bir diyet uygulamanız gereklidir.

CrossFit takviyeleri

Söz konusu takviyeler olunca piyasada hem marka hem de aktif bileşenler açısından çok fazla seçenek olduğu için bu konuda gelişim ve beslenme uzmanlarının tavsiyelerini dikkate almak çok önemlidir.

Doğru takviyeyi seçmek, kişilerin fiziksel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Aynı durum, güçlenme, dayanıklılık, kas kütlesini artırmak ve iyileşme sürelerini kısaltmak gibi fitness hedefleri için de geçerlidir. Ayrıca, örneğin evde yapılan bir CrossFit rutini ya da üst düzey bir yarış gibi spesifik durumlara uygun takviye kombinasyonları da kullanabilirsiniz.

Protein

Protein, vücuda gerekli olan amino asitlerin büyük bir kısmını sağlamaktadır. CrossFit ya da metabolik zorlayıcılığı ne olursa olsun herhangi bir aktivite yapıyorsanız bunlar sizin için olmazsa olmazdır. Faydaları arasında güçlenmeyi artırması ve iyileşme sürecini hızlandırması da yer alır.

protein içeceği
 

Kafein

Bu takviyeler, egzersiz yapmadan önce bir miktar ekstra enerjiye ihtiyaç duyanlar için önerilmektedir. Genellikle kahve, çay ya da kakao gibi geleneksel şekilde tüketilen bu alkaloidin uyarıcı özellikleri yaygın olarak bilinmektedir.

Kafein, uyanıklığı artırırken yağ yakmaya da yardımcı olur. Kafeinli ürünler, egzersiz sırasında odaklanmanızı artırır ve ideal enerji kullanımını sağlayarak yorgunluk hissinin ertelenmesine yardım eder.

kafein

Kreatin

Bu organik asidi içeren takviyeler, pek çok farklı fitness aktivitesi yapanlar arasında yaygındır. Faydaları arasında güç kazanmanızı sağlaması ve dayanıklılık eşiğinizi artırması yer alır.

CrossFit çılgınları için kreatin şiddetle tavsiye edilmektedir. Farklı faydaları arasında, bir yaralanma sonucu egzersize ara vermeniz gerekse bile kas kütlenizi koruması yer almaktadır.

Peynir altı suyu proteini

Kreatin kadar popüler olan bir takviye de peynir altı suyu proteinidir. Bu takviyenin üç çeşidi bulunmaktadır: konsantre (en yaygın olanıdır), izole ve hidrolize (daha hızlı emilir).

Bu takviyeler kas gücünü ve doku miktarını artırır. Bazı çalışmalar, peynir altı suyu proteininin enflamasyonu azalttığını da göstermektedir.

 

Balık yağı

Eğer CrossFit yapıyorsanız ve ton balığı, somon ve hamsi gibi yağlı balıklar yemiyorsanız bu takviye tam size göre. Balık yağında yüksek oranda konsantre Omega 3 bulunmaktadır. Bu yağ asidi, insan vücudunun sağlığı ve doğru şekilde çalışması için çok faydalıdır.

Vücut bu maddeyi kendi kendine üretemez. Omega 3’ün faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra beyin ve göz işlevlerini iyileştirmek de yer almaktadır. Ayrıca, güçlü anti-enflamatuvar özelliklere de sahiptir.