C Vitamini ve Cilde Muhteşem Faydaları

Bu yazımızda, C vitamininin cildiniz için ne gibi faydaları olduğunu öğrenin. Bunun yanı sıra, C vitamini ile ilgili dilden dile dolaşan mitleri de ortaya çıkaracağız!
 

C vitamini olarak bilinen askorbik asit demir ve kalsiyum emilimine yardımcı olan temel besin maddelerindendir. Suda çözünür bir vitamin olduğu için vücudunuzdan idrar yoluyla atılır. Bu sebeple, bu vitamini devamlı olarak vücudumuza almamız gerekir. İşte C vitamininin cildimize olan faydalarından bazıları.

C vitamininin cilde faydaları

  • C vitamini, bir yandan vücudun kolajen üretimini etkin hale getirirken diğer yandan mimik çizgilerini ve kırışıklıkları azaltır. Kolajen, cildin bileşenindeki lifleri harekete geçirir ve cildi onarır. Bu sayede daha esnek bir cildimiz olacağı için daha genç bir görünüme kavuşuruz.
akne problemi olan cilt

  • Bu vitamin hassas ciltlerdeki tahrişi azaltır ve kremlerin cilt tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur.
  • Cilde uygulayarak temiz, renk tonu eşitliği olan ve ışıldayan bir cilt elde edebilirsiniz. Sağladığı antioksidanlar ve vitaminler ile cildi serbest radikallerin etkisinden korur ve bu da daha genç bir görünüm için olmazsa olmazdır.
  • Ciltteki pürüzleri düzeltmeye ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcıdır. Faydalarından biri de ciltteki pigmentasyon bozulmasını önleyici gücüdür. Bu yüzden hiperpigmentasyonu iyileştirme vaadi olan ürünlerde C vitamini bulunur.
  • Akne ve rozasea problemlerinin tedavisine destek olur. Kolajen üretme özelliği sayesinde bu gibi cilt sorunlarını çözmeye yardımcıdır.
 

Kolajen, cilt hücrelerinin onarılması ve yenilenmesi için gereken temel bileşenlerden biridir. Bu sebeple, ciltteki kolajen eksikliği cildin hassaslaşmasına yol açarak bazı cilt problemlerinin iyileşmesini engelleyebilir. Yaraları ve koyu lekeleri iyileştirmek için her gün C vitamini almayı unutmayın.

C vitamini hakkında yanlış mitler

C vitaminiyle ilgili bahsedilen en yaygın mitlerden biri cildi güneş ışığına karşı hassaslaştırdığıdır. C vitamini birçok kozmetik ürünün içeriğinde vardır ve standartlaştırılmıştır, yani oksijen ya da ışıkla temasta herhangi bir tepkimeye girmez. Bu yüzden, sıcak ve güneşli yaz günlerinde güvenle kullanabilirsiniz.

güneşlendikten sonra C vitamini

Hatta güneş açısından tehlike yaratmaması bir kenara, bilakis güneşlendikten sonra cildinize C vitamini uygulamanız önerilen bir şey. Güneşin yarattığı hasarı onarmaya yardımcıdır ve pigmentasyonun artmasına engel olur.

C vitamini hakkındaki bir başka yanlış mit ise cildi kirlettiği ve gözenekleri tıkadığı düşüncesidir. Yüzünüzün hijyenine dikkat ettiğiniz sürece C vitamininin böyle bir zararı asla olmaz.

Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için yüzünüzü her gün gece-gündüz iyice yıkamalısınız. Buna ek olarak, cildinize haftada bir kez peeling yaparak gözenekleri temizlemelisiniz. Ayrıca her gün yaptığınız makyajı çıkarmayı asla ihmal etmeyin.

Bu yazımızda C vitamininin cilde muhteşem faydalarını keşfettik. C vitaminiyle ilgili yalan yanlış bilgilere inanmayın, aksine cilt için bir kurtarıcı olduğunu unutmayın.