Vitamin Türleri ve İşlevleri

Vitaminler, metabolizmamızdaki yağların, proteinlerin ve karbonhidratların düzenlenmesinden sorumlu besinlerdir. Yiyeceklerimizi ihtiyacımız olan enerjiye dönüştürmemize yardımcı olurlar.
 

Vitaminler, vücudun uygun şekilde işlev görmesini sağlayan temel besinlerden bazılarıdır. Ancak, diğer tüm besinler de öyledir, peki ya farkları nedir? Fark, vücudumuzun vitamin üretememesidir ve bu yüzden onları günlük olarak tüketmemiz gerekir. Peki, vitamin türleri ve vücuttaki işlevleri nelerdir?

Vitamin türleri ve işlevleri

A Vitamini

Üreme, protein sentezi ve kas gelişiminde kullanılır. Dolayısıyla, bağışıklık sisteminin, cildin ve hücrelerin mukoza zarının düzgün çalışmasını sağlamak için bu vitamine ihtiyacımız vardır. A vitamini birçok besinin yanısıra havuç, ıspanak, yumurta sarısı, lahana ve peynirde bulunur.

B1 vitamini

Bu, enerjiyi metabolize etmek için kullanılan bir koenzimdir. Özellikle, karbonhidratları ve yağ asitlerini emmesi gerekir. Sağlıklı bir sinir sistemine ve kalbin korunmasına yardımcı olduğunu da belirtmek gerekir. Bunları tahıllar, mercimek, nohut vb. gıdalarda bulabilirsiniz.

B2 Vitamini

Tüm vitamin türleri arasında, bu vitamin enerji salınımı ile ilgilidir. Sağlıklı bir cilt ve göz sağlığı için de özellikle gereklidir. B2 vitamini bakımından yüksek olan bazı yiyecekler hindistancevizi, mantar ve bademdir.

bademde bulunan vitamin türleri

B3 Vitamini

Bu iki koenzim (NAD ve NADP) oluşturur ve böylece karbonhidratlar, amino asitler ve lipitlerden gelen enerjinin metabolize edilmesine katkıda bulunur. B3 vitamini eksikliği cilt, sindirim ve sinir sistemi problemleri gibi belirtilere sahip bir hastalık olan pelegraya neden olur. Bu vitamini mantarlar, somon ve yeşil bezelye içinde bulabiliriz.

 

B5 Vitamini

Bu tip vitamin, lipitlerin, nörotransmitterlerin, tiroidin ve hemoglobinin sentezine yardımcı olur. Bu vitaminin eksikliği, megaloblastik anemi ve nöropatiye neden olabilir. Fındık, karnabahar ve avokadoda bulabilirsiniz.

B6 Vitamini

Bu vitamin, diğer bazı vitamin türleri gibi, proteinlerin ve yağ asitlerinin metabolize edilmesine, hemoglobin üretimine ve nükleik asitlerin (DNA ve RNA) üretimine yardımcı olur. Karaciğerin glikojeni kaslara salmasına yardımcı olur.

Merkezi sinir sisteminin düzenlenmesinde de önemlidir. B6 vitamini içeren bazı yiyecekler muz, nohut vb gıdalardır.

dilimlenmiş muz

B8 Vitamini

Vücudumuz, cilt sağlığı ve dolaşım sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için bu vitamine ihtiyaç duyar. Yağ asitlerinin üretiminde de kullanılır ve sabit vücut ısısı ve enerji seviyelerini korumak için karbonhidratların ve yağların parçalanmasına yardımcı olur.

Ayrıca sağlıklı hücrelerin büyümesini de uyarır. Bu vitamini bulabileceğimiz bazı yiyecekler çikolata, fındık vb yiyeceklerdir.

B9 Vitamini

Bu vitamin hücre oluşumu ve DNA üretimi için gereklidir. Vücudumuzun proteinleri kullanmasına yardımcı olmak için B12 vitamini ve C vitamini gibi diğer vitaminlerle birlikte hareket eder. Ek olarak, bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu vitamini, diğer gıdalarla birlikte maydanoz, domates ve marulda bulabilirsiniz.

B12 vitamini

Bu vitamin, kemik iliğinde kan hücrelerinin oluşturulması için gereklidir. Anemiyi önlemeye ve sinir sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 

Bu vitamini içeren bazı yiyecekler deniz yosunu, fermente soya fasulyesi, organik bitkiler ve sebzelerdir ve ayrıca bu vitaminle takviye edilmiş diğer hayvansal ürünlerde de bulabilirsiniz.

balık pişiren anne kız

C vitamini

C vitamini, kolajen sentezinde gereklidir, yara dokusunun yenilenmesinde kullanılır ve bitki bazlı kaynaklardan demir emilimi için gereklidir. Ayrıca, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi korumamıza yardımcı olan bir antioksidandır. Bunu bolca bulabileceğiniz yiyeceklerden bazıları kivi, limon, brokoli vb gıdalardır.

D Vitamini

Gördüğümüz diğer vitamin türlerinden farklı olarak, bu vitamini güneş banyosu ile ilişkilendirebiliriz. D vitamininizin çoğunu güneşten gelen ultraviyole ışınlarından alırız. D vitamini eksikliği, dişlerde plaklara ve kemik deformitelerine neden olabilir.

Bu nedenle, rolü kemiklerdeki mineral emiliminde önemlidir, çünkü bağırsakların kalsiyum ve fosforu işlemesine yardımcı olur. Güneşin yanı sıra D vitamini sağlayabilen bazı yiyecekler mantar ve takviyeli hayvan ve bitki bazlı süttür.

E Vitamini

E vitamini, lipit korumasında kullanılan bir antioksidandır. Bu sayede hücre zarlarını da korur. Prostaglandinlerin sentezini de inhibe eder. Yüksek E vitamini içeriğine sahip bazı gıdalar soya, böğürtlen ve hindistancevizidir.

K Vitamini

Bu vitamin, pıhtılaşma ajanlarının sentezi için gereklidir, çünkü işlem sırasında belirli proteinlerle reaksiyona girer. Büyük miktarlarda depolamamız gerekmez, çünkü doğal olarak yenilenir. K vitamini içeren bazı yiyecekler kabayonca, karnabahar, ıspanak ve diğer yapraklı yeşilliklerdir.

karnabaharda bulunan vitamin türleri

Sonuç olarak, gördüğümüz gibi, tüm vitamin türlerinin vücutta belirli işlevleri vardır. Bu nedenle, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye sahip olmak, vücudumuzu en iyi durumda tutmamız için gereken vitaminleri sağlayabilir.