Çikolata Hakkındaki Efsaneler ve Gerçekler

Çikolata hemen hemen herkesin sevdiği bir yiyecektir , fakat tadının yanı sıra bu yiyeceğin birçok faydası da vardır. Bu faydaların neler olduğunu öğrendiğinizde oldukça şaşıracaksınız.
 

Çikolata dünyadaki en popüler yiyeceklerden bir tanesidir. Lezzetli aromasının yanında çikolata ile hazırlayabileceğiniz birçok tarif bulunmaktadır. Yine de çikolata hakkında çok fazla tartışma var! Bu nedenle bu popüler ve büyüleyici yiyeceğe bir göz atalım ve hakkındaki efsaneleri ve gerçekleri açığa çıkaralım.

Çikolata Hakkındaki Efsane ve Gerçekler

Geçtiğimiz yıllar içinde, bilim insanları çikolatanın sağlığa olan faydasını açığa çıkaran birçok çalışma gerçekleştirdi. Sonuç olarak, çikolatanın sağlığa çok faydalı olduğu anlaşıldı. Ancak tarih boyunca insanların çikolata hakkında yaydığı efsaneler hala devam ediyor.

Çikolata gerçekten sağlığınız için faydalı mı? Peki faydaları neler? Bu gıda bizi şişmanlatır mı? Tarih boyunca çikolata severler merak edip bu lezzetli yiyeceğin tüketimi hakkında birçok kez bu tarz sorular sormuştur. Bilim, sonunda bu leziz yiyecek etrafında dolaşan efsaneleri sonlandıran ve gerçekleri açığa çıkaran cevaplara sahip.

Çikolata Hakkında Bilinen Yanlış ve Doğrular

erimiş çikolata

Çikolata Şişmanlatır mı ?

Birçok insan çikolata tüketimini kilo alımıyla ilişkilendirmektedir. Bu varsayım da bir efsanedir. Peki neden? Çünkü diğer tüm yiyeceklerde olduğu gibi bu gıda da ortalama miktarlarda tüketilirse kilo alımına neden olmaz. İşin aslı, çikolata dengeli bir beslenme düzeninin bir parçası olmalıdır.

Bu besinin kalori miktarına gelince, 100 gram çikolata ortalama 500 kalori içermektedir. Eğer rengi daha koyu ve kakao oranı yüksek ise kalori miktarı daha az olabilir.

 

İşin aslı, bu besin arada sıra yenilirse, dengeli bir diyeti bozmaz. Zaten uzmanlar günde 15 – 20 gram arasında çikolata tüketmeyi öneriyor. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar için önerilmektedir.

Kardiyovasküler Sistem İçin Faydalı mıdır?

Çeşitli bilimsel çalışmalar, eğer saf olan çikolata türlerini yerseniz, bunun kardiyovasküler sisteminiz için faydalı olduğunu kanıtlamıştır. En yüksek oranda kakao içeren çikolata türünü tüketmelisiniz. Tabii ki, bu sonuç sütlü ve çok şeker içeren çikolatalar için geçerli değil.

Kakaonun içindeki flavonoid olarak bilinen bileşen, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Kan akışını iyileştirirler. İşte bu nedenle her gün 10 gram bitter çikolata tüketmeniz önerilmektedir. 

Çikolata Hakkındaki Gerçekler

Çikolata ve Diş Çürükleri Arasındaki İlişki

Yıllar boyunca, insanlar diş çürüklerini çikolata tüketimi ile ilişkilendirdi. Bu ilişkilendirme tam olarak doğru değildir. Aslında, çürükler beslenme alışkanlıklarından çok hijyen problemleri ile alakalıdır.

Diş hastalıklarına neden olan asıl şey, ağızda yemeğin kalma süresidir. Diş çürüklerinin asıl nedeni budur.

Uzmanlar, kakao bitkisinde bulunan teobromin bileşeninin aslında diş çürüklerini engellediğini gösterdiler. Hatta bu bileşen diş hassasiyetini azaltmaktadır. Bu bileşen saf çikolatada bulunur. Yani yüksek kakao oranına sahip, bitter çikolatada.

Çikolata Sivilce ve Akneye Sebep Olur mu?

 

İşte bu da çikolata hakkında duyabileceğiniz en büyük efsanlereden birisidir. Aknenin oluşmaya başlaması genellikle hormonal dengesizlikler nedeniyle olur. Aynı zamanda belirli yaşlarda akne oluşumuna daha yatkın olunmaktadır. Kadınların, menstürasyon dönemlerinde akne sorunu yaşama olasılıkları daha fazladır.

Önceki paragraflarda bahsettiğimiz üzere, eğer çikolatayı normal miktarda yiyorsanız, bunun akne oluşumu üzerinde herhangi bir etkisi olmamalıdır. Aynı zamanda bitter ve kakao oranı yüksek çikolataları seçmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Kakao tozu

Çikolata Depresyona İyi Gelir

Çikolata serotonin ve fenetilamin içerir. Araştırmacılar bu iki maddenin ruh halinizi iyi yönde etkilediğini belirtmektedir. Aslında, bu iki organik madde anti-depressif doğaları ile bilinmektedir Ayrıca anti-aging özellikleri de vardır.

Çikolata yediğiniz zaman, kendinizi daha iyi hissedersiniz. Aynı zamanda daha mutlu da hissedebilirsiniz. Her iki bileşen de bu gıdayı tüketen bireyin ruh halini iyileştirmektedir. Teobromin, konsantrasyonu geliştirmek ve beyni çalıştırmakla görevli olan bir bileşendir.

Çikolata, ilk keşfedildiğinden bu yana tartışma konusu olmuştur. İnsanlar her zaman faydalı mı zararlı mı olduğu konusunda tartışma yaratmışlardır. Her geçen gün, uzmanlar çikolatanın başka faydalarını keşfetmektedir.

Zaman içerisinde, uzmanlar  normal miktarda çikolata tüketiminin sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını onayladılar. Sadece bitter ve kakao oranı yüksek olan çikolata türlerini seçmeyi unutmayın ki çikolatanın sağlığa olan faydalarının tadını çıkarabilin.