Sporcular İçin Meyveli Kahvaltı Tarifleri

19 Ocak, 2020
Sporcuların kahvaltı etmesi gereklidir fakat bu kontrollü bir diyetin parçası olmalıdır. Sporcuların kahvaltısı, pek çok özelliğinin yanı sıra enerji verici ve kolay hazmedilebilir olmalıdır. Bu yüzden, sporcular için meyveli kahvaltı tarifleri hakkında bilgi vereceğimiz bu yazıyı okumaya devam edin!
 

Sporcular için dengeli bir kahvaltı tarifi, sindirim sistemini düzenlemesi için mısır gevreği, süt ürünleri ve meyve içermelidir. Kahvaltı için meyve seçimi önemlidir çünkü her meyve aynı derecede vitamin ve mineral içermez. Okumaya devam edin ve hangi meyveli kahvaltı tarifleri daha çok hoşunuza giderse onları uygulayarak başlayın.

Enerji verici muzlu kahvaltı tarifleri

Bu kahvaltının temel faydası, size spor yaparken ihtiyacınız olan gerekli enerjiyi sağlamasıdır. Bir muz, bir portakalın suyu ve ve bir miktar kurutulmuş meyve size ihtiyacınız olan potasyum ve magnezyumu sağlayacaktır. Kuru meyveye örnek, bir avuç kuru üzüm ya da beş adet ceviz olabilir.

meyveli kahvaltı tarifleri

Sağlıklı bir kahvaltı yapmak istiyorsanız, kahvaltınıza mısır gevreği ve süt ürünleri eklemeyi de unutmayın. Yani, bir bardak süt, üç dilim tereyağlı ve reçelli ekmek ya da yarım kase mısır gevreği eklemeyi seçebilirsiniz. Süt yerine tercihinize göre yoğurt da kullanabilirsiniz.

Bu diyet, inek sütü yerine soya sütü kullanılarak veganlar tarafından da uygulanabilecek bir diyettir. Soya sütü, enerji verici özelliğe sahiptir ve vücuda protein ve kalsiyum sağlar.

 

Jambonlu kahvaltı

İspanya’da jambon, meyveli kahvaltılara sık sık eşlik eder. Bu tip bir kahvaltı için, iki dilim jambon, ekmek ve zeytinyağına ihtiyacınız olacak. 

jambonlu kahvaltı

Jambon, az yağlıdır, lezzetlidir ve küçük miktarlarda tüketildiğinde bile bol protein sağlar. Güne sağlıklı bir dokunuşla başlamak için, ekmeğin üstüne birkaç dilim domates de doğrayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve domatese ek olarak bu kahvaltıya biraz da meyve eklemelisiniz. Bir portakal suyu ve elma, nar, armut, vs. gibi tam bir meyve seçebilirsiniz.

Kilo vermek için uygun olan diyet kahvaltı

Eğer kilo vermek istiyorsanız, bir dilim pişmiş somon parçasını tam tahıllı ekmek üzerinde değerlendirebilirsiniz. Size yardımcı olacak diğer bir ürün de kahvaltınıza eşlik edecek yeşil çaydır.

Süt yerine ballı yoğurt daha iyi bir seçenek olabilir. Hala portakal suyu, çilek suyu ya da potasyum açısından zengin olan başka bir meyve suyu da içebilirsiniz. Kilo vermek istiyorsanız elma ya da kivi tercih edebilirsiniz. Bu gıdalar C vitamini açısından zengindir. Spor yaparken bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Sporcular için meyveli kahvaltı tarifleri

 

Smoothieler, sporcular için kahvaltıyla iyi gidebilecek harika seçeneklerdir. Bu bağlamda, meyve ve sebzeler, egzersiz yapmadan önceki beslenmenizde çok önemli rol oynar.

Besleyici olan ve zevklerinize de uygun olabilecek pek çok smoothie tarifi bulunmaktadır. Örneğin, enerjinizi yükseltmesi için klasik üçü bir arada smoothieyi tercih edebilirsiniz. Bu; portakal, kırmızı pancar ve havuç karışımıdır. Vücudunuzun temizlenmesi için ananası ve salatalık smoothiesini de deneyebilirsiniz.

Meyve salatası tarifi

Spor yapmadan önce ya da bir yarışa hazırlanırken sindirim sisteminiz için çok faydalı olsa da smoothie tek seçenek değildir. Eğer sabah rutininizi biraz değiştirmek ve sağlıklı bir diyet uygulamak istiyorsanız meyve ve sebzelerden oluşan bir salata da hazırlayabilirsiniz. Bu salatanın iyi tarafı, hem sağlıklı hem de doyurucu olmasıdır.

meyveli salata

Tabi ki, her şey seçtiğiniz meyveye bağlı olarak değişir. Eğer kalorisi yüksek bir meyve seçtiyseniz miktar konusunda kontrollü olmanız gerekir. Tükettiğiniz meyve suyu miktarına da dikkat etmenizde fayda var.

Meyvelerin, bir öğünü dengelemeye yardımcı olduğunu unutmayın. Fakat, bir öğün bol miktarda meyve içerdiği için süt ürünleri ve mısır gevreğini de ihmal etmemelisiniz. Süt ürünleri ve mısır gevreğinin size vereceği enerji, fiziksel performansınız için olmazsa olmazdır.

 

İşte şimdi siz de sporcular için faydalı olacak meyveli kahvaltı tarifleri öğrendiniz. Hemen denemeye başlayın, faydasını mutlaka fark edeceksiniz!