Sebze ve Meyve Suyu İçmenin Sağladığı Faydalar

16 Ocak 2019
 Meyve suyu hem sağlığınızı iyileştiren harika bir öğün olabilir hem de yemeklerinize eşlik edebilir. Pek çok renkte ve çeşitte meyve seçenekleri mevcuttur. Bunlar sayesinde vücudunuzu güçlendirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için gereken gıdalara kavuşabilirsiniz. 

Meyveler ve sebzeler sağlıklı bir beslenme programında bulunması gereken önemli yiyeceklerdir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü bu yiyeceklerden her gün en az 400 gram tüketilmesini öneriyor. Bunu 5 parçaya bölüyorlar. Bu yiyecekleri ana yemeklerinize dahil edebilir ya da yemeklerin yanında sebze veya meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz.

Bu yiyecekleri dengeli bir beslenme programının parçası olarak tüketirseniz, meyve ve sebze sularının size sağlayabileceği faydalar listesi uzar gider. Tazeleyici özelliklerinin yanında tüketilmeleri ve hazırlanmaları da kolaydır. Uzmanlar kahvaltıda sebze veya meyve suyu tüketilmesini şiddetle tavsiye ediyorlar.

Sebze ve Meyve Sularının Özellikleri

Meyve suyu içmenin en temel faydalarından biri kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmasıdır. Diyabet, obezite ve kanser bu hastalıklardan bazılarıdır. Bu içecekler zihinsel sağlığınız açısından da fayda sağlarlar.

Meyvelerin içinde vitamin ve mineraller bulunur. Bazı meyvelerde bulunan antioksidanlarla ve biyoaktif bileşenlerle birlikte bu maddeler vücudunuzun dengesini sürdürmeye yardımcı olur.

Uzmanlar yalnızca meyve ve sebze tüketimi artırılırsa her yıl 1.7 milyon kişinin hayatının kurtarılabileceğini düşünüyorlar. Meyve suyu tüketiminin artırılması, uzmanların, beslenme alanında çalışan sağlık profesyonellerinin ve yetkili kuruluşların en önemli hedefleri arasında yer alıyor.

Meyve ve Sebze Suyu İçmenin Diğer Faydaları

Meyve ve sebze suları, demirin vücut tarafından emilmesinde önemli rol oynar. Ayrıca folik asit de içerirler. Bu, vücudun psikolojik fonksiyonlarının doğru bir şekilde sürmesine katkı sağlar. Bunun yanında fetüste sakatlık olmasını önlemeye de yardımcı olurlar.

Meyve ve sebze suyu içmek eklem gelişimine katkı sağlar ve kas fonksiyonlarının yeterli olacak şekilde sürdürülmesine yardımcı olur. Ayrıca kemiklerin gelişimini ve güçlenmesini ve vücudun savunma mekanizmalarını destekler.

Sayısız meyve ve sebze suyu, smoothie ve shake çeşidi mevcut. Meyve veya sebze suyu seçerken en geniş “renk skalasını” sunanları tercih etmeniz önemlidir. Her renkte farklı besinler, farklı miktarlarda bulunur. Bu sayede vücudunuza yararlı fitokimyasalları (bitki kökenli kimyasallar) tüketmiş olursunuz

Renklerine Göre Meyve ve Sebze Suları ve Faydaları

çeşitli meyve suları

Sarı-Turuncu Renkli Meyve ve Sebze Suları

Bu gruptaki meyve ve sebzeler: Kavun, ananas, portakal, şeftali, mandalina, papaya ve limon. Kayısı, greyfurt, yenidünya, havuç, kabak, mısır ve biberler de bu kategoriye dahil edilebilir.

Bağışıklık sistemini iyileştirmeye ve oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olurlar. İçlerinde karotenoid, flavonoid ve C vitamini bulunur. Bu sayede antioksidan, virüs kırıcı, anti-enflamatuvar ve alerji karşıtı özelliklere sahiptirler.

Tüm bunların yanı sıra bu sağlıklı içecekler göğüs kanserine karşı savaşan bir yardımcı olarak düşünülebilirler. Sinir sisteminin de harika bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlarlar. Ayrıca depresyonu yenmenize ve modunuzu yükseltmenize yardımcı olmak için de ideal besinlerdir.

Kırmızı-Mavi ve Mor Renkli Meyve ve Sebze Suları

Çilek, kırmızı/siyah böğürtlen, yaban mersini, kırmızı üzüm, incir, erik ve diğer orman meyveleri bu grupta yer alırlar. Bunların tamamında vasküler iltihaplanmayı azaltan ‘antosiyanin’ isimli bir madde bulunur.

Ayrıca kan akışını da desteklerler. Bu meyveler sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyenlerin tüketmesi için idealdir. Magnezyum ve potasyum açısından da zengindirler.

Kırmızı Meyve ve Sebze Suları

Bu meyve ve sebze sularının yapımında domates, kan portakalı, nar, çilek, pancar, kırmızı biber, kırmızı marul ve kırmızı lahana kullanılabilir. İçerdikleri likopen isimli madde sayesinde prostat kanserine yakalanma riskini düşürebilirler.

Kırmızı bir rengi olan sebze ve meyve sularının kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu işlevi vardır. Bunun yanında ultraviyole ışınlara veya sigara dumanına maruz kalınması nedeniyle oluşabilecek hasarlarla savaşma konusunda da etkilidirler.

Turuncu Meyve ve Sebze Suları

havuç suyu

Bu grupta havuç, mango, bal kabağı, sarı elma, kayısı ve kavun yer alır. Bu meyve ve sebzeler bağışıklık sisteminin ve görme sisteminin iyi bir şekilde çalışması için vazgeçilmezlerdir.

Ayrıca antioksidan etkileri vardır. Bu da hem serbest radikalleri “yakalamalarını” hem de saçları ve cildi güçlendirmelerini sağlar.

Yeşil Meyve ve Sebze Suları

Çeşitli sebzeleri, meyveleri ve baklagilleri kullanarak çok besleyici bir karışım elde edebilirsiniz. Yeşil meyve sularında yer alabilecek sebze ve meyveler: maydanoz, brokoli, marul, fesleğen, salatalık, ıspanak, kivi ve beyaz üzüm olarak sıralayabiliriz. Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Ayrıca kolesterol seviyesini kontrol altında tutarlar ve kan basıncıyla ilgili sorunların önüne geçilmesine yardımcı olurlar. Yeşil meyve suları demirin emilimini kolaylaştırırlar. Aynı zamanda yorgunluk ve bitkinlik gibi hislerle savaşılmasına da yardımcı olurlar.

Beyaz Meyve ve Sebze Suları

Armut, elma, kereviz, muz, rezene, zencefil, pırasa veya karnabaharla hazırlanan karışımlar LDL olarak bilinen kötü kolesterolün düşmesine katkı sağlarlar. Ayrıca hücrelerin korunmasına da yardımcı olurlar.

Bu içeceklerdeki potasyum oranı yüksektir. Potasyum sinir ve kas sisteminin doğru bir şekilde çalışmasında temel rol oynayan bir mineraldir. Ayrıca yüksek miktarda antioksidan içerirler. Antioksidanlar dejeneratif hastalıkların kontrol altında tutulabilmesi açısından önemlidirler.

Sarı-Yeşil Meyve ve Sebze Suları

Sarı ve yeşil rengin karışımı olan meyve suları ıspanak, avokado veya kavun kullanılarak yapılabilir. Bu gruptaki meyve sularının en önemli faydalarından biri göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltmalarıdır.

Ayrıca içerdikleri lutein isimli madde sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler. Maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) olarak bilinen göz hastalığını yavaşlatabilirler. Eklemlerin esnekliğini artırırlar.