Sağlıklı ve Vegan Olmak Mümkün mü?

Vegan olmak bazı insanlar için geçici bir hevesken bazıları için ise ileriye dönük bir beslenme şekli olabilir. Ancak diyetinizde daha fazla sorumluluk, planlama ve kontrol gerektirir.
 

Vegan olmak günümüzde oldukça popüler bir trend. Yeni beslenme eğilimleri ortaya çıktığında, sağlığa olan etkileriyle ilgili tartışmalar da başlar. Bu durum özellikle yeni beslenme eğilimlerinin insanların  aşina olduğu bazı içeriklerden yoksun olduğunda gerçekleşir. Birçok insan vegan olarak sağlıklı yaşamanın mümkün olup olmadığını merak eder. Bu makalede bu konuyu tartışacağız.

Vegan Olmak Ne Demektir?

Veganlar,  hiçbir hayvansal gıda tüketmezler. Bu, vegan diyetinin çok daha uzun süredir popüler benzer bir trend olan vejetaryanlıktan farklı olduğu anlamına gelir. Vejetaryanlar tereyağı,yoğurt, peynir ve yumurta gibi hayvanlardan elde edilen ürünleri tüketebilirler.

Vegan diyetinde ise bütün bu ürünler yasaktır. Bu diyeti uygulayan insanlar, ürünün bir hayvanın ölmesini gerektirip gerektirmediğine bakmaksızın, hayvansal hiçbir şeyi tüketmenin uygun olmadığına inanırlar. Geleneksel vejetaryanlara göre ise bu yiyecekleri tüketmekte bir sorun yoktur. Çünkü bu ürünleri üretmenin hayvan zulmü içermediğini iddia ederler. Bununla birlikte, bu iddia, örneğin yumurta endüstrisinde olduğu gibi, sıklıkla sorgulanmaktadır.

Veganlar hiçbir şekilde hayvansal ürün yemeyerek bu tartışmayı önler. Aslında, en katı veganlar bal gibi ürünleri tüketmekten bile kaçınır. Bu, doğal olarak, birçok insanın veganların ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini alıp almadığını sorgulamalarına neden olur. Tüm vegan kurallarını dikkate aldığınızda yenilebilecek ürün çeşitliliği oldukça azdır.

 

Vegan Olmanın Faydaları

Birçok araştırma vegan diyetinin sağlıklı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda geleneksel diyetin çözemediği çeşitli problemleri kolayca çözer. İşte bunlardan birkaçı:

Daha Az Kolesterol Ve Yağ İçerir

Daha az yağ ve kolesterol içerir.

En yüksek seviyede yağ ve kolesterol içeren gıdalar et, peynir ve yumurta sarısı gibi hayvansal ürünlerdir. Veganlar bu ürünleri tüketmedikleri için, yağ ve kolesterol gibi sağlıksız maddeleri diyetlerinden tamamen çıkarmış olurlar.

Bu gıdalar ayrıca çok fazla kalori içerir. Bu onları tüketen insanların aşırı kilolu olmasına ve vücutlarında aşırı yağ depolamasına yol açabilir. Yağ daha sonra vücutta oksitlenebilir ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

Daha fazla lif ve vitamin, sağlıklı ve vegan olabileceğiniz anlamına gelir

Meyve ve sebzelerin çoğu lif ve vitamin bakımından zengindir. Bu yiyeceklerden daha fazla yediğinizde, daha çok vitamin ve lift tüketmiş olursunuz. Lif, sindirim sisteminizin doğru çalışması için gerekli bir bileşendir. Vitaminler, sadece size enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda sizi viral hastalıklardan da korur. Çünkü bağışıklık sisteminizi güçlendirirler.

Aynı zamanda lif oranı yüksek yiyecekler daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu, da daha az yiyeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, fazla kilolu olma riskinizi azaltırsınız.

Birçok insan vegan diyetin bir kişinin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamadığına inanır. Ama bu gerçekten doğru mu? Cevap: Hiç doğru değil. Dengeli bir diyetin temel bileşenleri proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve diğer minerallerdir. Peki, hangi vegan gıdalar size bu önemli besinleri verebilir?

 

Proteinler – Veganlar soya, fasulye veya fındıktan protein alabilirler.
İhtiyaç duydukları yağları  fındık, avokado, zeytin veya hindistan cevizi yağlarından ve hindistan cevizi sütünden edinebilirler.
Meyve ve sebzelerden vitamin ve diğer mineralleri sağlayabilirsiniz. Demir gibi minerallerin de baklagillerden elde edilmesi kolaydır. Kalsiyum ise lahana ve karnabaharda bulunur.. Ayrıca bitki bazlı sütler çok fazla kalsiyum içerir.
Karbonhidratlar: Fındık, baklagiller, tahıllar ve yumrular vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan büyük karbonhidrat kaynaklarıdır.

Bir avuç karışık kuruyemiş

Gördüğünüz gibi, sağlıklı ve vegan olmak kesinlikle mümkündür. Vücudunuzun optimum performansı ve sağlığı için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayan birçok vegan yiyecek vardır.

Onları pişirmek istiyorsanız biraz yaratıcılığa ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, en katı veganlar, en sağlıklı seçeneğin bu yiyeceklerin çoğunu minimum hazırlıkla çiğ yemek olduğunu ifade ederler. Vegan diyetini uygulamaya karar verirsiniz, bu önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Vegan diyeti uygulamak ister misiniz? Denemek istiyorsanız, haydi başlayın! Sağlıklı ve vegan olabilirsiniz. Vegan diyetini uygulayanlar daha sağlıklı ve daha enerjik olduklarını iddia ediyorlar.