Vegan ve Alerjik Olanlar İçin Yumurta Alternatifleri

Mutfakta yumurtasız kalmanızın nedeni ne olursa olsun, tipik olarak yumurta ile hazırlanan yemekleri hazırlamak için kullanılabilecek birkaç alternatif bulunduğunu bilmelisiniz. Artık yumurta kullanmadan lezzetli bir omlet ve fırın lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz!
 

Günümüzde, yumurta kullanan birçok tarif vardır. Vegan olduklarından veya alerjiden dolayı yumurta tüketemeyen insanlar, bu makalede önereceğimiz alternatifleri kullanabilirler.

Sirke ve karbonat

Bu iki bileşenin karıştırılmasıyla oluşan kimyasal reaksiyon, bir tarifte yumurtaların yarattığı özelliklere çok benzer niteliklere yol açar. Bir yumurtanın yerine kullanmak için tek ihtiyacınız olan bir kaşık sirke ve daha küçük bir kaşık karbonat.

yumurta yerine sirke ve karbonat

Keten tohumu

Keten tohumu yüksek seviyelerde Omega-3 asitleri içerir ve yulaf ile çok iyi çalışır. Ayrıca yumurtalara sağlıklı bir alternatif olabilirler. Tek yapmanız gereken tohumları bir blender veya bir kahve değirmeni kullanarak toz haline getirmektir. Yumurtanın yerine kullanmak için, üç yemek kaşığı suda çözünmüş bir kaşık keten tohumu gerekir.

Her iki bileşen, ürün bir yumurta sarısının kıvamına benzer jelatinimsi bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Bu alternatif kurabiyeler, waffle ve tava kekleri için idealdir.

Tofu

Tofu, yumurta yerine kullanılabilecek başka bir besindir. İdeal olarak, tofuyu alternatif olarak kullanmak istiyorsanız, donmuş tofu kullanmayın. İpeksi tofu seçin, diğer tofu türlerinden daha yumuşak ve kremsidir. Bir yumurta yerine çeyrek fincan tofu kullanın ve ürün kremsi hale gelene kadar karıştırın.

yumurta yerine tofu

Soya yoğurdu

Soya yoğurdunun yararı, hazırladığınız her şeye ekstra bir lezzet katmasıdır. Örneğin ekmek veya kek yaparken yoğun bir dokunuş istiyorsanız harika bir alternatiftir. Yumurta yerine çeyrek bardak soya kullanın.

 

Muz

Yumurta yerine muz kullanmanın tek dezavantajı, hazırladığınız şeye karakteristik bir lezzet vermesidir. Bunu dikkate aldıktan sonra, tek yapmanız gereken bir yumurta yerine yarım muz kullanmaktır.

dilimlenmiş muz

Muzu kremsi bir kıvama gelinceye kadar bir çatalla püre haline getirin. Bu alternatif, tava kekleri, ekmek, waffle, kapkekler veya hafif bir muz aroması ile iyi gidecek herhangi bir tatlı için kullanılabilir.

Elma püresi

Bu, yemeğinizin biraz neme ihtiyacı varsa kullanabileceğiniz başka bir alternatiftir. En iyi sonuçlar için şekersiz elma sosu seçin.

Elma sosu çok yönlü bir malzemedir, daha az yağ kullanarak bir şey hazırlamak isterseniz, yağ yerine elma sosu da kullanabilirsiniz. Bir yumurtanın yerine kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey çeyrek fincan elma sosu.

Yumurta ikamesi

Bu seçenek en basit olanıdır çünkü herhangi bir hazırlık gerektirmez. Özel mağazalarda yaygın olarak satılan bir üründür. Çok pratik bir alternatiftir çünkü ihtiyacınız olan tek şey bu üründen bir kaşıktır.

Aşağıda, hazırlamayı planladığınız yemeğe bağlı olarak en uygun yumurta alternatiflerinin bir listesi bulunmaktadır.

  • Pasta hamurları için, yumurta yerine özel bir hamur kullanabilirsiniz.
  • Kızartmayı planladığınız her şeyi karıştırdığınız tutarlı bir hamur oluşturmak için birayı un ile karıştırın.
  • Tempura unu. Bu tür unla hamuru yapılan yiyecekler daha fazla kabarma eğilimindedir. Tempura unu da çok özel bir lezzet sağlar.
  • Suyla karıştırılmış soya unu. İhtiyacınız olan tek şey iki yemek kaşığı un ve iki bardak su.
  • Su ile seyreltilmiş öğütülmüş keten tohumu. İki yemek kaşığı keten tohumu ve dört yemek kaşığı su karıştırılmalı ve kullanılmadan önce 20 dakika dinlendirilmelidir.
  • Un karışımı. Pirinç ve mısır unu gibi çıtır unları buğday, nohut veya soya unu gibi daha kremsi olanlarla karıştırabilirsiniz.
 

Tortilla ekmeği

Nohut unu Arap ve Doğu mutfağı mağazalarında bulunabilir ve rengi ve dokusu nedeniyle yumurta yerine geçebilir. Yoğun nohut aromasını hafifletmek için suyu biraz sirke veya limon suyu ile karıştırın.

patatesli tortilla

Nohut unu yoksa normal buğday unu veya yumurtasız mısır unu kullanabilirsiniz. Çırpılmış yumurta gibi şeyler için yumuşak tofu kullanın veya nohut unu ve mısır nişastası ile ince bir tortilla yapın.

Esnekliği ve dokuyu geliştirmek için nohut unu, mısır nişastası ve az miktarda ksantan sakızı kullanabilirsiniz.