Profesyonel Vegan Sporculara Örnekler

Vegan sporcular her geçen gün daha çok rastlanır hale geliyorlar. Artık istisna azınlık olmaktan çıkmış durumdalar. Birçoğu diyetlerini sağlık nedenlerinden dolayı değiştirdiler, diğerleriyle ya performansları için ya da etik nedenlerden dolayı bu değişime gittiler.
 

Her geçen gün daha fazla insan et yemeyi ve hayvansal ürünleri kullanmayı bırakıyor. Doğal olarak bunun birçok örneğini spor dünyasında da görmek mümkün. Bu yazımızda belli başlı profesyonel vegan sporcular ve onların diyetleri hakkında konuşacağız.

Profesyonel Vegan Sporcular

Veganlığın yeterince besleyici olmadığını düşündükleri için insanlar çoğunlukla veganlığın sporla el ele gidemeyeceği, veganların spor için gerekli besinleri elde edemeyeceği düşüncesine sahipler. Fakat bahsedeceğimiz vegan sporcular, bunun tamamen ne kadar dengeli bir diyete sahip olduğunla alakalı olduğunu kanıtlar nitelikteler. Onlar, et yemeden de başarılılar!

1. Venus Williams, dünya çapında profesyonel vegan bir sporcu

Tenis tarihinin en başarılı isimlerinden biri… Yedi Grand Slam şampiyonluğunun yanında yaklaşık 50 WTA turnuvası ve bunlar yetmezmiş gibi kardeşi Serena’yla kazandığı birçok çiftler maçı. Doktorlar onun için Sjögren sendromu diye adlandırılan bir otoimmün hastalığı teşhisi koyduklarında, neredeyse kortlardan uzaklaşacak ve emekli olacaktı (2011).

Onun yerine, Venus, çiğ bir vegan diyetine başlamaya karar verdi. Amacı sağlığını ve eski spor performansını geri kazanabilmekti. Muzaffer bir şekilde geri gelmesi bir yıldan daha az bir zamanını aldı.

Arada bir hile yapıp biraz et yediğini itiraf etse de, kendini vegan bir sporcu olarak gördüğünü belirtiyor. Kardeşi, onun yaptığı bu diyetin faydalarını gördükten sonra, o da bu yolda ona katılmakta tereddüt etmedi. Şimdi ikisi de veganlar!

 

2. Lewis Hamilton

Formula 1 tarihinin en iyi sürücülerinden biri olan Lewis Hamilton, çevreci etik nedenlerden dolayı vegan olmaya karar verdi. Kendi sözleriyle anlatmak gerekirse: “İnsanoğlu olarak, dünyaya gerçekten zarar veriyoruz. Sığır yetiştiriciliğinden dolayı ortaya çıkan kirlilik o kadar fazla ki, uçakların ve arabaların yarattığı kirliliği solda sıfır bırakır. Bu, delilik.”

formula 1 yarışçısı lewis hamilton

Bunun yanı sıra, bazı açıklamalarında, hayvan zulmünün korkunç bir şey olduğuna ve bunun herhangi bir şekilde parçası olmayacağına yer verdi. Son olarak, daha sağlıklı bir hayat yaşamaya çalışmak, vegan olma kararında ona en çok yön veren dürtüydü.

3. Fiona Oakes

Diğer profesyonel vegan sporcuların durumundan daha ilginç bir vaka olarak, maraton koşucusu Fiona Oakes et yemeyi henüz altı yaşındayken bıraktı. Popüler inancın aksine, Kuzey Kutbu gibi sert koşullar altında bile mücadele edip şampiyonluklar kazanmayı başardı.

Fiona Oakes maratonda koşuyor

Fiona, ‘en ağır koşulların kraliçesi’, -30 °C’nin altında sıcaklıklarda, Kuzey Kutbu Maratonunda, herhangi bir hayvan yağı veya eti tüketmeden, kadınlarda şampiyonluğu kazanmayı başardı.

4. Novak Djokovic

Sırp tenisçi de daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak için vegan beslenmeye başlamış olan profesyonel sporculardan biri. 2011 yılında Nole glütensiz bir diyete başladı ama etik nedenler, sağlık ve performans nedenleri dolayısıyla vegan diyete geçmesi uzun sürmedi.

tenis oyuncusu novak djokovic

Sonrasında kazandığı şampiyonluklara bakarak, o günden bu yana çok fazla sıkıntı yaşamadığını söyleyebiliriz. Bu şampiyonluklar arasında, Avustralya Açık, Rolan Garros, dört Wimbledon turnuvası şampiyonluğu ve 2 Birleşik Devletler Açık şampiyonluklarını görebiliriz. Söyleyebileceklerimiz bu kadarla da sınırlı değil! Novak’ın eşi Jelena da, Monte Carlo’da glütensiz, çevre dostu, vegan bir restoran işletiyor.

5. Héctor Bellerín

Arsenal’in İspanyol yedek oyuncusu da 2017 yılında vegan olmaya karar verdi. İddialarına göre o günden beri de eskisine nazaran çok daha sağlıklı. Peki, ciddi miktarda et tüketiminde, hiç yememeye nasıl geçiş yaptı? O geçişi ancak, kendisi de bir vegan olan, eski İngiliz ağır sıklet boks şampiyonu David Hayer’la konuştuktan sonra yapmaya karar verdi.

sporcu Héctor Bellerín

Bellerin’in hedefi yalnızca üç hafta et yememekti. Fakat vücudundaki gelişim ve değişim o kadar ciddiydi ki bu meydan okumayı uzatmaya karar verdi. “Maçlardan sonra kasların kendini toparlaması daha hızlı ve uzun süreli sakatlıklar da beni, eskisi kadar etkilemiyor” dedi futbol oyuncusu.

6. Frank Medrano, güçlü ve profesyonel bir vegan sporcu

Jimnastik dalında belki de dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü profesyonel vegan atleti. Medrano Sokak İdmanının yaratıcısı. Egzersiz stili bedeninin ağırlığını kullanmak üzerine olduğu kadar farklı cins bir diyet yapmayı da kapsıyor.

sporcu Frank Medrano

Medrano, et yemeyen meslektaşlarının bir kısmının, fiziksel kondisyonlarının muhteşem olduğunu fark etti ve kendisi de bunu denemeye karar verdi. Değişimleri o kadar beğendi ki sonunda vegan oluverdi. Vegan olmak üzerine sosyal medyada en çok sesi çıkan kişilerden biridir Medrano.

Son olarak, bahsedebileceğimiz diğer profesyonel vegan sporcular şunlardır: Patrick Baboumian (vücut geliştirici), Kyrie Irving (basketbol oyuncusu), Nate Diaz (UFC), Surya Bonaly (kaykaycı), Steph Davis (dağcı), Jermain Defoe (futbol oyuncusu), Dave Scott (triatloncu), Elena Congost (maraton koşucusu), Hannah Teter (kar kayakçısı) ve Alberto Peláez (bisikletçi).

  • Cillo, F. 2019. Alimentación vegetariana o vegana en deportistas. Diario Perfil. https://www.perfil.com/noticias/opinion/opinion-federico-cillo-alimentacion-vegetariana-o-vegana-en-deportistas-ub.phtml
  • LLanos Martínez, H. 2019. Ventajas e inconvenientes de ser deportista de élite y vegano. El País. https://verne.elpais.com/verne/2019/08/21/articulo/1566393569_076768.html