Tenis Tarihindeki En İyi Çim Kort Oyuncuları

Tarih boyunca, çim korta hükmeden bazı tenis oyuncuları olmuştur. Bu yazımızda sizlere, en iyi çim kort oyuncuları hakkında bilgi vereceğiz.
 

Tenis dünyasında, çim kortta oynamak kolay değildir. Bununla beraber, bu zeminde ustalaşmayı başarmış birkaç sporcu sayabiliriz. Bu kişiler, tenis tarihindeki en iyi çim kort oyuncuları olarak kabul edilmektedir.

Bu oyuncuların hepsi, bu başarıyı farklı şekillerde elde etmişlerdir ve kesinlikle hepsinin benzersiz gidişatı, göz atmak için vakit ayırmaya değecek hikayelerdir. Sonuçta, bu kişilerin ortak paydası, hepsinin azimli olması ve uzmanlaşma arzusuna sahip olmasıdır. Hepsi belli tekniklerde ustalık gösterdikleri için, bu spor dalında tarih yazmayı başardılar.

Çimdeki Kadın Gücü

steffi graf

En iyi çim kort oyuncuları arasında, bu sporu takip etmeyen insanların bile tanıdığı birkaç istisnai kadın oyuncu vardır.

Bunlardan en ünlüleri, 12 Wimbledon ödülü kazanan Williams kardeşlerdir. Bu 12 ödülden yedisi küçük kardeş olan Serena Williams tarafından, diğer beşi de ablası Venus Williams tarafından kazanılmıştır. Venus, bu ödüllerden birini kardeşi Serena’yı final maçında yenerek almıştır. Öte yandan, Serena kupayı bu turnuvadaki dört maçta ablasından kapmıştır.

Son zamanlara bakacak olursak 1999’da kortlara veda eden eski bir Alman oyuncu olan Steffi Graf’ten de bahsedebiliriz. Bu kadın tenis oyuncusu, Wimbledon Grand Slam’i tam yedi kaz kazanmıştır: 1988, 1989, 1991, 1992, 1993, 1995 ve 1996.

 

Federer’in Çim Korttaki Gelişimi

Tabii ki, tenis tarihindeki en iyi oyuncudan bahsetmeden olmaz: Roger Federer. Federer, Wimbledon’da yedi ve Halle’de sekiz şampiyonluk elde etmiştir. Tarihteki en çok şampiyonluk kazanan çim kort oyuncusudur.

İşviçreli bu oyuncu, çim kortta toplam 152 zafer kazanmış ve yalnızca 24 mağlubiyet yaşamıştır. Bu sayede, kendisinin çim korttaki en iyi tenis oyuncusu olduğunu kanıtlamıştır. Roger’ın servis ve vole stili, en iyi stillerden biriydi ama, o, yine de tenis dünyasındaki en hızlı zeminde performansını geliştirmeye devam etmiştir.

roger federer

Pete Sampras, Kortun Kralı

Federer’in tenisteki hükmüne kadar, çim korttaki en iyi oyuncu Pete Sampras’tı. O da, güçlü servisine bağlı olarak harika bir vole stiline sahip bir şampiyondu. Onun rekoru, yedi Wimbledon şampiyonluğuydu. Ayrıca, aynı turnuvada yedi Grand Slam kazanan ilk Açık Dönem oyuncusuydu.

Wimbledon kupasının yanı sıra, bu Amerikan oyuncu, çimde başka şampiyonluklar da kazandı. Toplamda 101 zafer kazandı ve 20 mağlubiyet yaşadı. Pete Sampras, kendisinin en iyi tenis performansındaki haliyle bir maçta Roger Federer’i yeneceğini düşündüğünü söylemiştir.

“Roger’ın çim sahada ona baskı yapabilecek gerçek bir servis ve voleci ile karşılaştığını düşünmüyorum. Ben, bu iki konuda da onu zorlayabileceğimi düşünüyorum.  Onu yenebileceğimi düşünüp düşünmediğimi sorarsanız, evet onu elbette yenebilirdim. Ben en iyi performansıma sahipken, beni kimse çim kortta geçemezdi. 90’ların ortalarında kendimi yenilmez hissediyordum”

– Pete Sampras –

 

John McEnroe, Çabuk Öfkelenen Harika Oyuncu

Listemizdeki üçüncü isim, her an patlamaya hazır bir öfkesi olan John McEnroe; ama bu yine de onun tenis tarihindeki en iyi çim kort oyuncuları arasında yer aldığı gerçeğini değiştirmiyor.

Bu Amerikan oyuncu, 121 zafer ve sadece 20 yenilgiyle, çimdeki en iyi rekora sahip. Bu zaferler onun, üç kez Wimbledon şampiyonluğu kazanmasını ve iki kez de farklı sonuçlarla finale ulaşmasını sağlamıştır.

Bjorn Borg, Buz Adam

bjorn borg

Bahsetmeden geçemeyeceğimiz diğer tenisçi de, kendisinden önceki örnekleri geçmeyi ve hem kil hem de çim korta hükmetmeyi başarmış olan Bjorn Borg. Bu İsveçli adam, Wimbledon’da hiç kimsenin başaramadığı bir rekor kırdı ve beşi arka arkaya olmak üzere altı kez şampiyonluk kazandı.

Borg, el arkası vuruşları ile fileye gitme tekniğini bir araya getirerek, servis ve vole stiliyle rakiplerini alt etmeyi başarmıştır. Borg’un çim kortta 61 zaferi ve 11 mağlubiyeti vardır ve 26 yaşında korta veda etmiştir.

Çim kortta başarılı olan başka oyunculardan da söz etmek mümkündür fakat, burada tanıtmayı seçtiklerimiz tarihteki en iyi çim kort oyuncuları olarak kendilerini kanıtlamış olanlardır.