En İyi Erkek Kil Tenis Kortu Oyuncuları

Bir tenis kortunun yüzeyi çok önemlidir. Harika bir oyuncu, nitelikleri nedeniyle her zaman araziye uyum sağlayabilse de, kil yüzeyde efsane olmuş bazı tenisçiler vardır.
 

Kil kortlarda oynamak kolay değildir. Yine de bu tozlu yüzeyde ustalaşan tenisçiler vardır. Bu yazımızda, en iyi erkek kil tenis kortu oyuncularından bahsedeceğiz.

Kil Tenis Kortu Kralı Nadal

Kil tenis kortları söz konusu olduğunda ilk olarak, İspanyol oyuncu Rafael Nadal’ı tanıtmamız gerekiyor. Kazandığı 53 ünvan sayesinde, 21’inci yüzyılın en iyi kil tenisi oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, bu ünvanların 10 tanesi Guillermo Vilas’ı geçmeyi başardığı Grand Slam olmuştur.

Geçen sezon İspanyol tenisçinin sakatlandığı uzun yedi aya rağmen, Nadal emekliliği düşünmedi. Nadal, unvanlarına yenilerini eklemeye devam etmek istiyor.

Rafael Nadal

Guillermo Vilas’ın Alanı

Guillermo Vilas, hiç şüphesiz, tüm zamanların en iyi Arjantinli tenis oyuncusudur. Vilas kil tenis kortlarında 49 ünvan kazandı, ancak bu rekor  Rafael Nadal tarafından kırıldı.

Tüm unvanlarına ek olarak, Vilas, topu bacakların altına göndermevuruşu olan “Big Willy”‘nin yaratıcısıdır.

Guillermo Vilas

Bjorn Borg’un Çok Yönlülüğü

Kil tenis kortlarından bahsederken, Bjorn Borg’u unutmamalıyız. 1973 ve 1981 yılları arasında, tenis tarihinde parlayan eski bir İsveçli tenis oyuncusudur. Bu yıllarda, 26 yaşında emekli olmadan önce, beş Wimbledon, altı Roland Garros ve iki Master olmak üzere önemli ünvanlar aldı. 

Bjorn Borg, birkaç kez Rafael Nadal’a olan hayranlığını dile getirmiştir:

 

“Nadal, kil tenis kortlarında var olan en iyi oyuncu.”
– Bjorn Borg –

Thomas Muster’in İstikrarı

Kil kortlardaki bir diğer harika oyuncu, tüm zamanların en iyi Avusturyalı tenisçisi Thomas Muster. 40’ı kil tenis kortlarında olmak üzere 44 ünvan kazanan Muster, `Dünya’nın Kralı’ olarak biliniyordu.

Thomas Muster

1996 yılının Şubat ayında, altı hafta boyunca ATP sıralamasında bir numara olmayı başardı. Buna ek olarak, Rafael Nadal ve Guillermo Vilas’tan sonra sıralamada üçüncü sırayı alarak ardarda 40 maç yenilmedi.

Manuel Orantes’in Dikeni

Aynı şansa sahip olmayan bir tenis oyuncusu, yedi yaşında tenis kortuna adım atan ve kariyeri boyunca 33 turnuva kazanan Manolo Orantes’tir. Backhand oyunu ve sert istikrarı ile ​​tanınan Orantes, kil kortlarda her türlü turnuvayı kazanmasına rağmen, Roland Garros’a karşı kazanamadı. Bu konuda şöyle bir açıklama yaptı:

“Dünyadaki tüm kil kortlarda turnuvalar kazandım. Ancak Roland Garros’a karşı kazanmadım.”
– Manolo Orantes –

Orantes, özellikle bir kil sahada oynadığı zaman Rafael Nadal’a hayran. Onun için, Borg ile birlikte, bu zemindeki en iyi oyuncu.

“Bjorn Borg bana her zaman sınırlarımı zorlattı, o, benim dönemimin Nadal’ıydı.”
– Manolo Orantes –

 

Kil Kortlardaki Diğer Harika Oyuncular

Kil kortlarda başka ünvanlar almış birçok tenis oyuncusu vardır. Üç kez Roland Garros’un şampiyonu olan ve iki final kaybeden Mats Wilander veya Guillermo Coria gibi diğer isimlerden bahsetmeden bu yüzey hakkında konuşmak imkansız.

Coria, “El Mago” lakaplı eski bir Arjantinli profesyonel tenis oyuncusudur. Ardışık üç sezon boyunca, 2003, 2004 ve 2005 yıllarında, ilk on arasında yer aldı. 2004 ve 2005 yıllarında en fazla üçe yükseldi. Kil yüzey, onun oyun tarzına en uygun olan yüzeydi.

2006 itibarıyla tenis performansı düştü ve asla iyileşmedi. Sonunda, Nisan 2009’da emekliye ayrıldı ve 27 yıllık kariyerini geride bıraktığını açıkladı.

İspanyol oyuncu David Ferrer, 13 kil kort ünvanı kazandı. Bunlardan beşi ATP World Tour 500 kategorisinde, geri kalan sekiz tanesi ise ATP World Tour 250’de gerçekleşti.

Novak Djokoviç, Grand Slam da dahil olmak üzere, kil tenis kortlarında 14 ünvan kazandı.(Roland Garros 2016).

Tüm zamanların en iyi oyuncusu Roger Federer, kil tenis kortlarında 11 ünvan kazandı. Bunlar arasında Grand Slam öne çıkmaktadır (Roland Garros 2011).

Yeni Söz

Son olarak, Avusturyalı genç tenisçi Dominic Thiem, Rafael Nadal’ın kil kortlardaki olası halefidir.

 

Bu Avusturyalı oyuncu hakkında önemli bir gerçek, 2015’teki turnuvada zafer kazanmasından bu yana, hiç kimse kil kortlarında ondan daha fazla turnuva kazanamamıştır.(Nice, Umag ve Gstaad 2015, Buenos Aires ve Nice 2016 ve Rio de Janeiro 2017).

Dominic Thiem kariyerinde ve teniste ilerlemeyi bırakmak istemiyor gibi görünüyor. 2017 yılında, kil yüzeyinde, hala güçlü Nadal ve Djokoviç tarafından kısmen frenlenmiş olmasına rağmen, daha iyiye gidiyor. Her şey, en iyi kil kortu tenisçileri arasında yer alabileceği gerçeğine işaret ediyor.