Avustralya Açık Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

10 Aralık, 2019
Yeni yıl başlarken, tüm dünyadan tenis taraftarları gözlerini Avusturalya'ya çevirir. Çünkü Melbourne Park'ta büyülü bir organizasyon gerçekleşecektir!
 

Her sezonun başında, diğerlerinden daha öne çıkan bir turnuva olur: Avustralya Açık. Her yıl profesyonel lig başladıktan birkaç gün sonra Ocak ayında düzenlenir. Peki bu tarihi etkinliğin özellikleri nelerdir?

Yılın ilk Grand Slam’i ve bu spor dalı için tüm önemli olayların başlangıcı olduğu için hem taraftarlar hem de oyuncular tarafından çok sevilir. Bu etkinliğin, tarihi açıdan önemi büyüktür.

Her yıl final maçlarının yapıldığı ana kort, Rod Laver Arena, pek çok inanılmaz ana tanıklık etmiştir. Bu harika turnuva hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazıyı okumaya devam edin!

Avustralya Açık Hakkında Önemli Bilgiler

Daha önce Flinders Park olarak bilinen Melbourne Park her ocak ayında bu turnuvaya ev sahipliği yapar. Bununla beraber, bu etkinliğin başlangıcı  Kooyong Lawn Tenis Kulübü’nde gerçekleşir.

Bu yer değişikliğinin ana sebebi, stadyumun kapasitesini artırmak için yapılan çalışmadır ve bu çalışma 94 milyon dolar yatırım gerektirmiştir. Yeni tesisler taraftarlar, seyirciler ve basın tarafından beğenilerek amacına ulaşmıştır. 

Bir yıl içinde katılımcı sayısı 140 binden 260 bine yükselmiştir. 2017 turnuvalarının ilk haftasında Avustralya Açık, 500 binden fazla insanın katılımıyla yeni bir katılım rekoruna ulaşmıştır.

Zamanlama ve kortlar

Avustralya Açık, güney yarımküre için yazın ortasına denk gelen Ocak ayında yapılır ve iki hafta boyunca devam eder. Hatta, organizasyon, yüksek sıcaklık yüzünden oyunculardan çokça şikayet almıştır.

 
melbourne park

Maçlar, ABD Açık’ta olduğu gibi sert akrilik kortlarda oynanır fakat bu kortlar sentetik malzemeden yapılmıştır. Bu, oyunun hızlanmasını ve kısa vuruşlar yapılmasını sağlar. Bu tip bir yüzeyde, agresif stili olan ve filenin karşısına geçmeyi başaran oyuncular daha çok avantaj kazanır.

Tarihi

Avustralya Açık, bu sporun açık olarak yapılmaya başlanmasından bir yıl sonra, 1969 yılında birkaç değişiklik farklı olmak üzere bugün bildiğimiz birleştirilmiş turnuvalar ve lig oluşturulmuştur. 1905 yılından 1969’a kadar bu turnuvanın ismi Avustralasya ya da Avustralya Şampiyonası olarak bilinmekteydi.

Bu tarihi tenis turnuvası, iki Dünya Savaşı sebebiyle iki kez durdurulmuştur. İlki 1916 ve 1918 arasında, ikincisi de 1940 ve 1945 arasında gerçekleşmiştir. Turnuva ilginç bir şekilde 1986’da da gerçekleşmemiştir, çünkü bu yılda turnuva Aralık ayından Ocak ayında gerçekleşmiştir ve sonraki yıla geçmiştir.

Avustralya Açık’taki en iyi şampiyonlar

Erkek teklerde en iyi şampiyon hala aktif olan Novak Djokovic’tir. 2008 yılından itibaren yedi kez zafer kazanmıştır. Onu altı zaferle Avustralyalı oyuncu Roy Emerson ve İsveçli oyuncu Roger Federer takip etmektedir.

 

Çiftlerde en iyi yerli oyuncular amatör ligde sekiz zaferle John Bromwich ve Adrian Quist’tir. Profesyonel kategoride ise altı şampiyonlukla Amerikan oyuncular Bob ve Mike Bryan onların arkasından gelmektedir.

Kadınlarda ise, 11 şampiyonlukla Avustralyalı Margaret Smith ve yedi turnuva kazanmasıyla Serena Williams en çok ödül alan oyuncular olmuştur. Çiftlerde, amatör ligde on zaferle Avustralyalı Thelma Coyne Long ve Nancy Wynne ilk sırada gelmektedir. Profesyonel kategoride ise Çek Cumhuriyetinden Martina Navratilova ve ABD’den Pam Shriver başta gelmektedir.

avustralya rod laver arena

Avustralya Açık sırasında öne çıkan anlar

Turnuvanın resmi sitesinde yarışlara ait öne çıkan bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin, bunlardan birisi yukarıda da bahsettiğimiz 1988 yılında gerçekleşen yer değişikliğidir. 

Başka bir tarihi olay da 2017 yılında Grand Slam finalinde uzun bir aradan sonra Roger Federer ve Rafael Nadal’ın yarışmasıdır. İsveçli oyuncu, gergin ve bir o kadar da muhteşem bir oyun sergilemiştir ve büyük bir alçakgönüllülükle “Keşke teniste berabere kalmak diye bir şey olsaydı da bu başarıyı Rafael ile paylaşabilseydim” demiştir.

 

Son olarak, öne çıkan bir diğer olay da Çinli şampiyon Li Na’nın 2014 yılındaki zaferiyle ilk Asyalı şampiyon olmasıdır. Ayrıca, tarihin ‘en iyi oyunu’ olabilecek bir oyun için de bir bölüm ayrılmıştır. Bu da 2012 finalinde, Nada ve Novak Djokovic arasında gerçekleşmiştir.

Oyun, Sırp oyuncunun lehine 5-7, 6-4, 6-2, 6-7 (5), 7-5 olarak sonuçlanmış ve 5 saat 53 dakika sürmüştür! Bu tarih, kesinlikle tenis tarihinde sıra dışı bir gün olmuştur. Eğer siz de bu sporu seviyorsanız, Avustralya Açık kaçırmamanız gereken bir turnuva!

 
  • Australian Open History. Memorable Moments. Australian Open Official Website. https://ausopen.com/history/memorable-moments
  • Abierto de Australia. Wikipedia. https://es.wikipedia.org/wiki/Abierto_de_Australia_2009