Tarihteki En Kötü Formula 1 Arabaları

Rekabetçi motor dünyasının en kötülerine, istenilen seviyeye ulaşamayan otomobillere odaklanmak için Formula 1'in tarihçesine göz atalım.
 

68 sezonda tarihe geçen birçok Formula 1 arabası var. Bazıları bütün dönem boyunca en iyiler listesinde kalmayı başardı ve sonsuza dek hayranlarının hafızalarına kazındı. Ancak bu makalede niyetimiz, Formula 1’in en iyi arabaları hakkında konuşmak değil. Aksine size tarihteki en kötü Formula 1 arabalarını anlatacağız.

Her yıl yüzlerce mühendis çok çalışarak bilgi birikimlerini rekabetçi bir araç yapmak için kullanıyor. Ancak insanlar da bazen hata yapar ve tasarımları beklendiği gibi performans göstermeyebilir.

Şimdiye Kadarki En Kötü Formula 1 Arabaları

March 2-4-0

Bu otomobilde dikkat çeken ilk şey dört arka tekerleği. March, yetmişli yılların ortalarında bu tip tasarımla risk alan takımlardan biriydi.

March 2-4-0 otomobili

2-4 March, dört ön tekerleği olan P34’e dayanıyordu. 2-4 March mühendisleri dört tekerleğin arkaya doğru hareket etmesinin aerodinamiği ve tutuş gücünü artıracağını düşünüyorlardı.

Ancak hiçbir şey beklendiği gibi gitmedi ve sezon gerçek bir başarısızlıkla geçti. Yeniden rekabet edebilmeleri için tek çözüm, klasik dört tekerlekli tasarım ile gelecek sezona başlamaktı.

Maki F101

Maki 1974 sezonunda yarıştı. Daha doğrusu, yeterli donanıma sahip olmadığından yarışmaya çalıştı. Tony Trimmer, Hiroshi Fushida ve Howden Ganley pilotluğunu yaptı.

Bu Formula 1’in en büyük başarısızlıklarından biri olmasının yanı sıra, en çirkin araçlardan biridir.  Bu ünvanı kazanıp kazanmayacağını bilmiyoruz, ancak kesinlikle finalistler arasında olacaktı.

 

Ancak pes etmek yerine, bu otomobil bir evrim geçirdi ve ertesi yıl yarışmak için geri döndü. Bu ikinci girişimin öncekine kıyasla eşit derecede kötü ya da öncekinden daha kötü olup olnadığına karar veremiyoruz. Yarışa katılmaya hak kazandıktan hemen sonra Hollanda GP’sinde patladığını söylemek yeterli.

Mclaren MP4-30

Formula 1’deki başarısız otomobillerin sonuncusu McLaren ve Honda. 2015 yılında başlayacak olan ittifaklarını açıkladıklarında, yaratılacak otomobil için beklentiler çok yüksekti.

McLaren MP4-30 şimdiye kadarki en kötü Formula 1 otomobillerinden biri.

Ayrıca, Fernando Alonso, beklediği sonuçları bulamayınca birkaç yıl sonra Ferrari’den ayrıldı. Daha sonra Alonso, McLaren Honda kombinasyonunun rakipsiz olacağını düşündüğü için bu takıma katıldı.

Öte yandan, önceki sezondan itibaren bu otomobilin beklenilen performansı gösteremeyeceği apaçık ortadaydı. Motor molaları, güç kayıpları, düşük güvenilirlik gibi olası tüm arızalar meydana geldi.

Sezonun geçmesiyle McLaren gelişti. Her seferinde yarışta diğer araçlardan daha az geride kalarak daha iyi performans gösterdi.

Andrea Moda S921

Bu Formula 1 aracı Simtek tarafından tasarlandı. 1992 sezonunda yarıştı. Brezilyalı Roberto Moreno ve İngiliz Perry McCarthy tarafından kullanıldı.

Bu otomobil her yönüyle gerçek bir felaketti. Bunun kanıtı, en iyi sonucunun Monaco GP’sinde on dokuzuncu sırada yer almasıdır. Sonunda diğer kötü otomobiller gibi o da pes etti.

 

Sanki bunlar yetmiyormuş gibi kötü sonuçlara ek olarak, takımın sahibi Andrea Sassetti de finansal usulsüzlük nedeni ile tutuklandı.

Life L190

Tanıtımını son sıraya bıraktık. Bu otomobil muhtemelen en kötüsü. Life L190; 1990 sezonunda yarıştı. Braham ve Giacomelli tarafından kullanıldı. Rekabet kelimesi bu otomobil için çok abartı olur. Çünkü hiçbir yarışı bitiremedi.

Life L190 Formula 1'deki en kötü otomobillerden birdir.

En yüksek hızı diğer yarışmacılarınkinden 65 km/s daha düşüktü ve yarım beygir gücündeydi. Hiç bir arıza yaşamadan üst üste ikiden fazla tur atmadı. Sezonun yarısında, takım lideri Ernesto Vita, bu başarısızlıkla Dünya Kupasından çekildi.

Alınan kötü sonuçlara göre, bu otomobillerin yarış arabaları için beklenen seviyeden çok uzakta oldukları açıkça görülüyor. Bu nedenle tarihteki en kötü Formula 1 otomobilleri olma unvanını layıkıyla hak ediyorlar.