Margarinin Özellikleri: Sağlıklı Bir Alternatif mi?

· 14 Nisan 2019
Margarin, tereyağının sağlıklı bir alternatifi olarak düşünülür ancak gelin gerçek faydalarına ve zararlarına bir göz atalım.

Bu yazıda size margarinin özellikleri hakkında pek çok bilgi vereceğiz. Daha önce onun sağlıksız bir yiyecek olduğunu birden çok kez duydunuz, değil mi? Gerçek şu ki ölçülü bir şekilde tüketilmesi o kadar da kötü olmayabilir.

Margarinin özellikleri hakkında daha çok şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Tereyağı ve Margarin Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu zaman tereyağını ve margarini birbirinden ayırt etmeden kullanırız. Aslında tereyağı ve margarin iki farklı yiyecektir ancak aynı yemekleri hazırlarken ikisini de kullanabildiğimiz için, aynı şey olduklarını düşünüyor olabiliriz.

Tereyağı ve margarin arasındaki temel fark yapımlarında kullanılan malzemelerle ilgilidir. Tereyağı öncelikli olarak hayvansal yağdan oluşur. Margarinin temel malzemesi ise bitkisel yağlardır. Özellikleri birbirine çok benzer. İkisinin de yağ içeriği yüzde 90’ın üzerindedir ve ikisi de kalori doludur.

margarin ve bıçak

Pek çok insan daha sağlıklı seçeneğin hangisi olduğunu merak eder. Margarin bitkisel yağlardan oluştuğu için pek çok kişi onun daha sağlıklı olan seçenek olduğuna inanır. Ancak bu tam anlamıyla doğru değildir çünkü bazı margarin türlerinde doymuş yağlar bulunur. Öte yandan aslında tereyağı sağlığımız için zararlı değildir.

Kesin olan bir şey var, o da ister tereyağı tüketin ister margarin, az miktarda tüketmelisiniz. Hangisini seçerseniz seçin, ikisinin de yağ içeriği yüksektir. Bu nedenle onları aşırı miktarda yemenizi önermiyoruz.

Margarinin Özellikleri

Omega 3 ve Omega 6 İçerir

Margarinde az miktarda omega 3 ve omega 6 vardır. Bu yağ türü kan pıhtılaşmasını önlemekle sorumludur. Bu nedenle dolaşım sistemimizde önemli rolü vardır.

Ayrıca vücudumuzdaki insülin seviyesini düzenler. Bu yüzden diyabet sorunu yaşayan insanlar için öneririz. Vücudumuzun sağlığını desteklemek için doğru oranda omega 3 ve omega 6’ya sahip olmayı sürdürmemiz önemlidir.

Margarinin dışındaki bazı yiyeceklerde de omega 3 ve omega 6 mevcuttur. Kuru yemiş, tohumlar ve yosun bu yiyeceklerden bazılarıdır. Bazı balık türleri de bu sağlıklı yağlar açısından zengindir.

Gördüğünüz gibi omega 3 ve omega 6’nın olduğu yiyecekleri yemek çok kolay. Onları kahvaltıda, akşam yemeğinde veya atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Bunu da okuyun: 

Balık Kullanılarak Yapılan Hazır Gıdalar: Gerçekten Sağlıklı mı?

A ve D Vitamini Açısından Zengindir

Daha önce margarinin yağ içeriğinin yüksek olduğundan ve temel malzemesinin yağ olduğundan bahsetmiştik. Ancak aynı zamanda içerisinde A ve D vitamini de bulunur.

A vitamini, kemik ve göz sağlığımız için önemlidir. Ayrıca hücrelerin yenilenmesinde rol oynar ve dolaşım sistemimizdeki zarların doğru bir şekilde işlemesini destekler.

D vitamini ise fosfor ve demirin doğru bir şekilde emilmesi için gereklidir. Böylece anemi gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. A vitamini gibi o da kemiklerimizin ve dişlerimizin gelişmesi ve sağlığının korunması için önemlidir.

margarin sürülmüş ekmek

Ancak bu vitaminleri balık yağında ve süt ürünleri ve türevlerinde de bulabiliriz.

Sınırlı Miktarda Tüketin

Margarinde A vitamini, D vitamini, omega 3 ve omega 6 gibi sağlıklı besinler bulunuyor olsa da onu aşırı bir şekilde tüketmemeliyiz. Bu yiyeceğin temel malzemesinin yağ olduğunu unutmamalıyız. Bu yağların kaynağı bitkisel olsa bile bu, büyük miktarda yendiğinde, margarinin daha az zarar vermesini sağlamaz.

Bu nedenle margarin tüketimini sınırlandırmak önemlidir. Özellikle de kilolu olan veya obezite sorunu yaşayan kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Margarinin tüketiminin kısıtlanmaması vücudumuzda daha fazla yağın birikmesine yol açar. Zararlı olduğunu ve yemeyi bırakmanız gerektiğini söylemiyoruz ancak az miktarda ve ölçülü bir şekilde kullanmalısınız.