Kilonuzu Korumak için Nelere Dikkat Etmelisiniz

Kilonuzu korumak istiyorsanız, bazı temel hususları dikkate almanız gerekir. Bu hususlara, makaleden bakın ve bunları günlük yaşamınızda uygulamaya çalışın, böylece tartıya bakmaktan korkmanıza gerek kalmaz.
 

Yazın bitişiyle birlikte kilonuzu korumak istiyor olabilirsiniz. Bildiğiniz gibi, günlük rutinimize sporu dahil etme şeklimiz ve beslenmemizi idare etme yöntemlerimiz dikkate alınması gereken ana faktörlerden bazıları. Aslında, kilolarınızı belli ipuçlarına dikkat ederek korumak mümkün. Bu makalede, vücudunuzu yaz aylarında ve sonrasında formda tutmanın anahtarlarını vereceğiz.

Kilonuzu korumak ve formunuzu iyi durumda tutmak her zaman kolay değildir, çok çaba ve disiplin gerektirir. Bunu başarmak için motivasyonunuzu sürdürmeniz ve azimle devam etmeniz önemlidir. Günlük yaşamınızda bazı küçük değişiklikler yapmak sizi hedefinize yaklaştırabilir.

Kilonuzu korumak için gereken şeyler nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunan ve kilonuzu korumanıza yardımcı olan çeşitli faktörler vardır. Bunların hepsi birbiriyle ilişkilidir; mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için, her bir faktöre zaman ve çaba harcamak önemlidir. Yazımızda size akılda tutulması gereken olağanüstü tüyoları anlatacağız. Bunları not alın ve günlük rutininize dahil edin!

1. Fiziksel aktivite

İlk olarak, fiziksel aktivite kilonuzu azaltmak ve korumak için en önemli mekanizmalardan biridir. Diğer şeylerin yanı sıra, spor kalori yakmanıza ve vücudunuzun şekillenmesine olanak sağlar.

Düzenli egzersiz ayrıca kaslarınızı korumanıza yardımcı olur ve egzersiz yaptığınızda endorfin ürettiğiniz için kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, fiziksel aktivite formda olmaya ve kilonuzu kontrol etmeye başlamak için en iyi alternatiflerden biri olabilir.

 

2. Beslenme

Diyet ve egzersiz birbirini takip eder; biri olmadan diğeri üzerinde yoğunlaşmak yalnızca hedeflerinize zarar verir. Egzersiz kilo yönetiminde çok önemli bir faktör olsa da, dengeli bir diyet olmadan fiziksel aktivite o kadar etkili olmayacaktır. Beslenme, hiç kuşkusuz, formda bir vücut için temel bir unsurdur ve kiloyu azaltır.

avokado tost

Diyetinizde küçük değişiklikler yapmanın gerçekten kalıcı bir etkisi olabilir. En iyi sonuçları elde etmek ve egzersizlerinizden en iyi şekilde yararlanabilmek için diyetinizi yeniden değerlendirmeyi bir düşünün. Fazla kalorileri azaltmak için yağları ve şekerli içecekler gibi rafine karbonhidratları azaltın. Ayrıca, yeterli miktarda protein tükettiğinizden emin olun.

3. Dinlenme

İdeal egzersiz rutini ve mükemmel bir diyetiniz olabilir, ancak yeterli bir dinlenme olmadan, ileride muhtemelen belirli sıkıntılar çekersiniz. Uygun dinlenme aynı zamanda sağlıklı kalmak için çok önemlidir ve kilo kontrolü üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Uyku eksikliği iştahta bir artışa neden olabilir. Bu da sağlıksız yeme alışkanlıklarına yol açabilir.

4. Stres

Belki bunu binlerce kez duydunuz ve bu doğru. Stresli durumlar, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla bir şeyler yeme isteği yaratabilir. Birçok insan stresin zihinsel veya psikolojik bir sorun olduğuna inansa da, fiziksel sağlığınızı da etkileyebileceğini öğrenince şaşırabilirsiniz.

 

Strese verilen tepkinin kontrolü ruh haline ve enerjik olmaya bağlıdır. Bunlar, dengesiz bir şekilde yemek yemeyi önlemenin en iyi yollarındandır.

Ofiste streslenen kadın

5. Kilonuzu korumak için sıvı alımı

Doğru sıvı alımı sağlıklı kilonuzun elde edilmesi ve korunması için önemli bir parçadır. Antrenman öncesi, sırası ve sonrasında eşit bir şekilde sıvı almanın olmanın önemli olduğunu unutmayın. Egzersiz yapmasanız bile susuz kalmadığınızdan emin olmalısınız. İdeal olarak susadığınızda meyve suları, enerji içecekleri, çay veya kahve içmek yerine, gün boyunca su içmelisiniz.

Ayrıca susuz kalmış olmak yorgun veya aç hissetmenize neden olabilir, bu da aşırı yemek yemenize neden olur. Alkol tüketimini sınırlandırmak, kilonuzu korumanın anahtarlarından biridir. Unutmayın, bira çok kalorilidir.

Kısacası kilonuzu korumak için günlük rutininizin birçok unsuruna dikkat etmeniz gerekir. Rutininizi çok fazla değiştirmeden bu ipuçlarının çoğunu uygulayabilirsiniz.

Tüm bunların öz disiplin gerektirdiği doğru olsa da, ödüllerin her türlü çabaya değer olduğunu unutmayın. Sadece kendinizi motive etmeniz ve hedeflerinize ulaşma umudunuzu kaybetmemeniz gerekiyor. Bu şekilde kesinlikle hedeflerinize ulaşacaksınız!

  • Elfhag, K., & Rössner, S. (2005, February). Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain. Obesity Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1467-789X.2005.00170.x
  • Epel, E., Lapidus, R., McEwen, B., & Brownell, K. (2001). Stress may add bite to appetite in women: A laboratory study of stress-induced cortisol and eating behavior. Psychoneuroendocrinology, 26(1), 37–49. https://doi.org/10.1016/S0306-4530(00)00035-4
  • Torres, S. J., & Nowson, C. A. (2007, November). Relationship between stress, eating behavior, and obesity. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2007.08.008
  • Donini, L. M., Savina, C., & Cannella, C. (2003, March). Eating habits and appetite control in the elderly: The anorexia of aging. International Psychogeriatrics. https://doi.org/10.1017/S1041610203008779
  • Pereira, M. A., Kartashov, A. I., Ebbeling, C. B., Van Horn, L., Slattery, M. L., Jacobs, P. D. R., & Ludwig, D. S. (2005). Fast-food habits, weight gain, and insulin resistance (the CARDIA study): 15-year prospective analysis. Lancet, 365(9453), 36–42. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(04)17663-0
  • Vega Pérez, R., Ruiz Hurtado, K. E., Macías Gonzáles, J., García Peña, M. D., & Torres Bugarín, O. (2016). Impacto de la nutrición e hidratación en el deporte. Mediagraphic, 11(2), 81–87. Retrieved from www.medigraphic.com/elresidente