Yemek Sonrası Pişmanlığını Aşmak İçin 7 İpucu

3 Eylül 2019
Dengeli bir diyetiniz olması için egzersiz yapmak çok önemlidir. Peki, çok sevdiğimiz lezzetli yiyeceklerden vazgeçmek zorunda mıyız? Bazı yiyecekleri tüketirken hissettiğiniz suçluluk duygusunun üstesinden gelmenize yardımcı birkaç ipucumuz var.

Günümüzde yemek sonrası pişmanlığının bir yeme bozukluğu olduğu açıktır. Beslenme alışkanlıkları ve fiziksel durumumuza verdiğimiz önem, üzerimizde psikolojik bir etkiye sahiptir. Yemememiz  gereken bir şeyi yediğimizde oluşan suçluluk duygusunun üstesinden gelememek gerçek bir sorun haline geldi.

Aslında, yediğimiz her şey vücudumuza kalori olarak girer. Ayrıca, sert diyetler sağlığımız için de iyi değildir. Bazı beslenme uzmanları ve antrenörler, tüketiminden sonra bize pişmanlık hissi veren gıdaları arada bir yiyebileceğimizi doğrularlar. Bu yazımızda size gıda suçluluğunu yenmek için birkaç ipucu vereceğiz.

Yemek Sonrası Pişmanlığı Aşmak İçin 7 Öneri

1. Vücudunuzu ve limitlerinizi bilin

Diyetlerle ilgili problem hazır olanın direk uygulanmasıdır, aslında kişi vücuduna uygun diyetler yapmalıdır. Bunun için metabolizmasının hızlı mı yoksa yavaş mı olduğunu ve kolayca kilo alıp almadığını bilmesi önemlidir.

Doğuştan zayıfsanız, yağlı veya şekerli yiyecekleri yemenin etkilerini hissetmeyebilirsiniz. Eğer kolayca kilo alıyorsanız  bile, diyetinizi dengelemek için yollar vardır. Beslenme düzeninizin, kontrolünü ele almak yapmanız gereken ilk şeydir.

2. Ertesi gün bir detoks karşımı için

Dengeli beslenme planınız dışındaki bir şeyi tüketmiş olsanız  bile, etkisini azaltmanın yolları vardır. Bunun için bedeninizi detoks etmenize yardımcı olacak bazı içecekleri kullanabilirsiniz.

Salatalık, su teresi, ananas ve limon gibi meyve ve sebzeler bu detoks karışımında olmalıdır. Ek olarak, içine biraz kereviz de ekleyin ve elbette karışıma şeker eklemeyin. Bu karışım yağ ve şekeri atması için vücudu hazırlar.

sağlıklı detoks içecekleri

3. Yemek sonrası pişmanlığını yenmek için çok fazla kalori sayımı yapmayın

“Ne yersen O’sundur” sözü çok doğrudur. Ancak bu bilimsel bir çıkarım değildir, çünkü insanlar hata yapma eğilimindedir. Fiziksel durumu hesaplamak için her zaman daha fazla formül olacaktır.

Tabii ki ne yediğiniz ve bunun vücudunuza ne kadar kalori olarak girdiğini takip etmek önemlidir. Ancak, her beslenme planında hataya yer verilmelidir. Planınızda bazı istisnalar da olmalıdır.

4. Yemek sonrası pişmanlığı yenmek için kaçamak günü yapın

Hata payı içeren diyetler, uygulayacak kişiler için daha iyidir. Bunun nedeni, planda bir suçluluk hissettiren gıdaya izin vererek, rejime devam etmenizi daha olası hale getirmesidir. Genel olarak beslenme planlarına uyan insanlar bir kaçamak günü yapar.

Bu kaçamak günü veya kaçamak yemekleri, diyet yapanların  devam etmelerini sağlamak ve güçlerini toplamaları için bir dinlenme süresi verir. Bunlar, iyi davranışları için bir tür ödüllendirme ve teşviktir. Kilo vermeyi, spor salonuna gitmeyi ya da sağlıklı beslenmeyi başarırsanız, bir ödülü hak ediyorsunuz.

5. Spor salonuna gidin ve daha fazla kalori yakın

Yemek sonrası pişmanlığını spor salonuna giderek çözebilirsiniz. Vücudunuza giren her şey aynı şekilde kolayca çıkabilir. Eğer sorun aşırı kalori ise, onları yakabilirsiniz. Kardiyo egzersizleri bunun için harikadır.

Egzersiz planlarını dikkatli bir şekilde analiz edersek, çoğu, kasları ortaya çıkartmadan önce kalorileri yakmaya odaklanır. Temel olarak, sizi sonrasında pişman edecek bir gıdayı tüketmeniz halinde yapılacak en iyi şey koşmak veya başka bir kardiyo egzersizi yapmaktır.

6. Yemek sonrası pişmanlığı sizi daha fazla yemek yemeğe sürükleyebilir

Kötü bir ruh hali nedeniyle aşırı yemek yemek, birçok insanın bugünlerde yaptığı bir şey. Bazı insanlar duygusal boşluklarını yiyecekle doldurur. Kendinizi suçlu hissediyorsanız, daha iyi hissetmek için bu hatayı tekrarlama olasılığınızın daha yüksek olabilir. Sonuç olarak kısır bir döngü oluşur.

hamburger ve patates kızartması yiyen adam

Bu perspektiften baktığınızda, yaşadığınız suçluluk duygusu yalnızca diyetinize uymanızı engeller. Yapılacak en iyi şey unutmak, kendini affetmek ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına odaklanmaktır. Burada ana fikir, bir hata nedeniyle motivasyonunuzu kaybetmemenizdir.

7. Siz de insansınız: yemek sonrası pişmanlığı aşmak için kendinizi cezalandırmayın

Son olarak tüm disiplinlerin bazen kırılabileceğini hatırlamanız gerekiyor. Dikkat etmeniz önemlidir ancak kendinizi cezalandırmanın olumsuz etkileri olabilir. Eğer mükemmel bir vücuda sahip olup da sinirli, üzgün veya depresyonda hissediyorsanız yaptığınızın şeylerin hiçbir anlamı olmaz.

  • Isabel Menéndez. Alimentación emocional. Extraído de: http://isabelmenendez.es/libros/ALIMENTACION%20EMOCIONAL%20-%20Isabel%20Menendez.pdf
  • Esperanza Dongil Collado; Antonio Cano Vindel. Guía de alimentación PHS Promoción de Hábitos Saludables. Extraído de: http://www.bemocion.mscbs.gob.es/comoEncontrarmeMejor/guiasAutoayuda/docs/guia_de_alimentacion.pdf