En İyi Mobil Kalori Takip Uygulamaları

Günlük hayatınızda ne yediğinizi takip etmek istediğinizde bu uygulamalar, günlük kalori tüketiminiz gibi takip edilmesi gereken şeyler için size yardımcı olabilir.
 

Kilo vermek istiyorsanız yapmanız gerekenlerden biri, aldığınız kaloriye karşı ne kadar kalori harcadığınızı takip etmektir. Sizin için seçtiğimiz en iyi mobil kalori takip uygulamaları bu konuda size yardımcı olabilir!

Markette aldığımız yiyeceklerin üzerlerindeki etiketlerde 100 gram için sahip oldukları kalori miktarı mevcuttur. Kalori takibine yarayan mobil uygulamalar ile hesaplama işiyle çok fazla uğraşmadan kalori takibi yapabilirsiniz.

Hangi Mobil Kalori Takip Uygulamaları Daha İyi?

Yazio

Yazio, ücretli versiyonu ile karşılaştırıldığında bazı kısıtlamaları olan bir ücretsiz versiyona sahip. Yine de, özel hedefleriniz için oldukça faydalı bir uygulama. Uygulama içerisinde yediğiniz her şeyi girebildiğiniz bir besin günlüğü var ve bu günlük girdiğiniz yiyeceklerin kalorilerini otomatik olarak hesaplayarak size toplam aldığınız kaloriyi gösterebiliyor.

Buna ilaveten vücut kütle endeksinizi ölçerek kilo vermeniz için günlük ne kadar kalori almanız gerektiğini de size söylüyor. Bunun üzerine size bir hafta et olmadan beslenme, hayatınızdan abur cuburu çıkarma gibi alışkanlıklar için hedefler koyabiliyor.

“21 günde bir alışkanlık kazanabilirsiniz” sloganı ile bu uygulama sizi sağlıklı bir yaşama götürmeye aday gözüküyor. Her gün içtiğiniz su miktarını ve egzersizlerinizi girerek almanız gereken kalori miktarını daha tutarlı hesaplayabileceğinizi unutmayın.

MyFitnessPal

MyFitnessPal uygulaması

MyFitnessPal ile kendi yemek tariflerinizi kaydedebilirsiniz. Bu sayede uygulama, yaptığınız yemeğin kalorisini otomatik olarak hesaplayabilir. MyFitnessPal’ın diğer uygulamalara kıyasla bir başka avantajı da, yiyeceklerin barkodunu okutarak günlüğünüze kaydetme imkanı sunması.

 

Bu uygulama yiyeceklerin ne kadar kalori içerdiğini öğrenmek için harika bir seçenektir ayrıca çok yüksek kalorili yiyecekleri almaktan kaçınmanıza da yardımcı olur. Böylece diyetinizi bozacak yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Lose It

İsmi anlamlı ve ilginç olan bu uygulama sizi bir şeyler kaybetmeniz için cesaretlendiriyor, ne mi; kilolar! Başlarken kilonuz, boyunuz ve hedef kilonuz gibi uygulamaya birkaç bilgi girişi yapmanız gerekiyor. Sonra uygulama size ne kadar kalori ihtiyacınız olduğunu ve bunu temel alarak aslında ne kadar kalori tükettiğinizi bilmenize yardımcı oluyor.

Listedeki bir önceki uygulamanın aksine, bu uygulamada barkod okuma seçeneği olmasına rağmen her ürün için geçerli olmadığından bilgi girişini manuel olarak yapmanız gerekiyor. Bu arada, bu uygulamanın tamamen ücretsiz olduğunu söylemiş miydik?

MealSnap

Bu uygulama ücretsiz değil fakat ₺15 ya da ₺13/aylık gibi cep yakmayan bir fiyata sahip. Sadece yemeğinizin bir fotoğrafını uygulamaya yükleyerek otomatik olarak kaç kalori içerdiğini hesaplayabiliyorsunuz. Sizce de mükemmel değil mi? Yüzde yüz kesinliğe sahip olmamasının yanı sıra çok küçük bir hata oranına sahip.

FatSecret

FatSecret kalori takip uygulaması

Yazio’ya çok benzeyen ve bedava olan bu uygulama ile yediğiniz her şeyi ve egzersizlerinizi dolayısı ile aldığınız ve yaktığınız bütün kaloriyi tek bir yerde takip edebilirsiniz. FatSecret, bu bilgiler ile ne kadar yediğinizi, ne kadar kalori yaktığınızı ve ne kadar kilo verebileceğinizi hesaplar.

 

Diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında sahip olduğu özelliklere ek olarak, diyetinizi rayında tutacak ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak birbirinden sağlıklı birçok tarif olduğunu da atlamayalım.

Im2Calories

Geliştirme aşamasında olmasına rağmen bu uygulama, yemeğinizin fotoğrafını analiz ederek size öğününüzün içerdiği kalori miktarını hesaplamayı vadediyor. Bu uygulama Google tarafından destekleniyor ve hepimiz, Google’ın genellikle kaliteli uygulamalar sunduğunu biliyoruz.

Hangi mobil uygulamayı yükleyeceğinize karar verdiniz mi? Hadi şimdi birini seçip hedeflerinize bir adım daha yaklaşın! Kalori sayan uygulamalar ile eminiz ki rahatça ve kısa zamanda vermek istediğiniz kilolardan kurtulacaksınız.